جزئیات افشا نشده گروگانگیری در قندوز افغانستان

به گزارش «شيعه نيوز»، بیش از 150 مسافر در 3 اتوبوس بامداد روز سه شنبه زمانی که از کابل به ولایت‌های «بدخشان» و «تخار» افغانستان در حرکت بودند، به دست طالبان اسیر شدند.

«محمد دانش» سخنگوی والی «قندوز» در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با اشاره به این حادثه گفت: 10 تن از مسافران توسط شبه‌نظامیان طالبان کشته شده و 18 تن از مسافران همچنین در اسارت طالبان بسر می‌برند.

وی با بیان اینکه سایر مسافران از چنگ طالبان آزاد شده‌اند، اعلام کرد که شب گذشته 8 مسافر در نتیجه میانجیگری بزرگان قومی از چنگ طالبان نجات یافتند.

دانش با بیان اینکه والی قندوز روز گذشته دستور داد که جهت آزادی گروگان‌ها از هر راه ممکن اقدام شود، گفت: به همین دلیل نیروهای امنیتی از طریق جنگ و بزرگان قومی از طریق میانجیگری به دنبال آزادی سایر مسافران هستند.

دستگاه انگشت‌نگاری به دست طالبان

وی با اشاره به مسافران که از سوی طالبان آزاد شده گفت: تاکنون انگیزه آزادی این افراد و اسارت سایر هموطنان مشخص نیست.

این در حالی است که برخی ساکنان فرمانداری «چهاردره» قندوز اعلام کردند که طالبان با دستگاه انگشت‌نگاری افراد را شناسایی کرده و کسانیکه در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی بودند را به اسارت گرفته و سایر افراد بی‌گناه را آزاد کرده‌اند.

«شیرعزیز کامه‌وال» فرمانده لشکر 808 سپین‌زر نیز این موضوع را تأیید کرده و گفته که طالبان دستگاه انگشت‌نگاری را از قندوز زمانی به دست آورده‌اند که آن شهر را تحت کنترل خود داشتند.

شهر قندوز در جریان سال گذشته برای 3 روز تحت کنترل طالبان قرار گرفته بود.

اما سخنگوی والی قندوز در خصوص دستگاه انگشت‌نگاری گفت که طالبان به این دستگاه دست نیافته و خبرها و اظهار نظرات صورت گرفته از سوی افراد غیرمسئول نادرست و بی‌اساس است.

والی در کابل و فرمانده پلیس در ترکیه

بیش از 150 مسافر دقیق زمانی بامداد روز سه شنبه توسط طالبان اسیر شد که والی و فرمانده پلیس قندوز در این ولایت حضور نداشته و بر اساس اظهارات خبرنگاران محلی قندوز، این 2 مقام در کابل و ترکیه بودند.

خبرنگاران قندوزی اعلام کرده بودند که والی برای دریافت خودروی زرهی برای مسئول روابط خارجی قندوز به کابل سفر کرده و فرمانده پلیس قندوز نیز برای گردشگری به ترکیه رفته است.

اما «محمود دانش» سخنگوی والی قندوز در مورد والی گفت: روز هفتم ثور والی قندوز دچار بیماری قلبی شده بود و همان روز برای درمان به شهر «مزار شریف» انتقال یافت.

وی افزود: والی پس از آنکه از مزارشریف بازگشت، 3 روز پیش برای درمان به کابل رفته و به هیچ عنوان به وزارت خارجه جهت لابی‌گری نرفته بود.

دانش در خصوص فرمانده پلیس این ولایت گفت: وی از 2 ماه به این طرف مرخصی نگرفته بود به همین دلیل فرمانده پلیس قندوز در زمان گروگان‌گیری طالبان در قندوز نبود و نزد خانواده خود بود.

وی در مورد این پرسش‌ها که آیا خانواده فرمانده پلیس قندوز در ترکیه است و آیا اکنون در آن کشور است، از دادن معلومات خودداری کرد.

گروگانگیری با لباس ارتش

این گروگانگیری طالبان طوری صورت گرفته که شبه‌نظامیان این گروه با لباس‌های ارتش افغانستان اتوبوس‌های مسافربری را متوقف و مسافران را پیاده کرده و به سمت فرمانداری چهاردره برده‌اند.

با آنکه سخنگوی والی قندوز این موضوع را رد کرد، اما گفت: احتمال این وجود دارد که طالبان از لباس ارتش و پلیس در چنین جنایاتی استفاده کنند.

مسافران که از نزد طالبان آزاد شده‌اند تأیید کردند که طالبان با لباس‌های ارتش اتوبوس‌های حامل آنها را متوقف کرده و آنها را به روستای عُمرخیل برده‌اند.

با این حال، سخنگوی والی قندوز در مورد اینکه طالبان لباس‌های ارتش و پلیس را از کجا به دست می‌آورند، گفت: این موضوع مشخص نیست، اما تهیه لباس‌های مشابه پلیس و ارتش نیز کار سختی نیست.

وی در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه اکنون هیچ فرمانداری قندوز تحت کنترل طالبان نیست، اعلام کرد که عملیات‌های نظامی ما جهت آزادی مسافران در فرمانداری‌های «علی آباد» و «چهار دره» از روز گذشته آغاز شده است.

وی خانه‌های ساکنان این فرمانداری‌های را سنگرهای جنگی طالبان خواند و گفت: ضمن اینکه شبه‌نظامیان مردم را سپرهای انسانی خود کرده‌اند در حال جنگ چریکی با نیروهای افغانستانی هستند.

انتهای پیام/654

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جزئیات افشا نشده گروگانگیری در قندوز افغانستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات