نگاه امام (ره) در جهان برخاسته از روح و حقیقت اسلام بود/ اختلاف با زور حل نمی شود

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی روز پنج شنبه در همایش بین المللی امام خمینی (ره) و امت اسلامی که با حضور میهمانان خارجی شرکت کننده در بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در هتل بین المللی لاله تهران برگزار شد طی سخنانی اظهار داشت: اسلام یک دین جهانی است نه اینکه دین یک قبیله و مذهب خاصی باشد.
وی گفت: اسلام دین نجات بخش برای همه انسان ها، در همه زمین و همه زمان ها است اسلام از زمانی که آغاز شد با جهت گیری های جهانی بود و با جهت گیری برای گروه خاصی ظهور پیدا نکرد.
یونسی گفت: رهبرانی که اسلام را درست شناختند با این نگاه اسلام را حمایت کردند متاسفانه بعد از پیامبر اسلام (ص) افکار گروهی و قبیله ای به مانند عثمان و ابن عباس حکومت های قبیله ای به راه انداختند.
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام اضافه کرد: آنها با نام اسلام حکومت کردند در حالی که حکومتشان مبتنی بر اسلام نبوی نبود که به دور از هر گونه فرقه گرایی و سختگیری است. مشکلات امروز و آنچه تاریخ جهان اسلام را در تنگنا قرار داده ناشی از این است که دین اسلام نبوی را محدود به یک گروه و مذهب و یک سرزمین کرده اند .
یونسی گفت: این رویه از روی تعصب و دید محدود به اسلام واقعی است دین اسلام عین دانش و آگاهی است و با هرگونه تعصب ملی و فرقه ای و گروهی و مذهبی مخالف است تعصب یعنی مطلق گرایی، ترجیح یک فکر و یک نظر در همه نگاه ها و خود را حق پنداشتن است.
یونسی گفت: مطلق گرایی و تعصب دست و پای بشر را می بندد و اجازه نمی دهد پرواز کند و به نجات فکر دیگران و سرنوشت بشریت باشد.
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام ادامه داد: جهانی فکر کردن ویژه امام خمینی (ره) بود و تکثر در جامعه بشری از دیگر ویژگی های امام خمینی (ره) بود که با نگاه به قرآن یک فرصت برای جامعه بشریت به وجود آورد.
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام تصریح کرد: وحدت ما در تکثر و وحدت جهان اسلام در تنوع مذاهب آن است. باید این تنوع را بپذیریم. همیشه این اختلافات وجود خواهد داشت. اختلاف با زور حل و برداشته نمی شود. بازگشت به توحید این اختلافات را در جامعه به مدینه فاضله تبدیل خواهد کرد.
یونسی ادامه داد: هرگونه تلاش برای تضعیف شیعه و سنی جز اختلاف و نزاع چیز دیگری نخواهد داشت. پیامبر (ص) در جامعه متکثر حضور داشت، پیامبر اسلام همه را تحمل کردند و جامعه را در نظم و آرامش رهبری کردند.
دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام اضافه کرد: امام خمینی (ره) نیز رهبر ایران نبود بلکه رهبر همه جهان اسلام بود. رهبر همه مسلمین بود.
فراهنگ**1417**3061** 1418

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نگاه امام (ره) در جهان برخاسته از روح و حقیقت اسلام بود/ اختلاف با زور حل نمی شود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات