زنگنه: آزادسازی فلوجه از آزادسازی موصل نیز دشوارتر است

هفته گذشته و پس از ماه ها تلاش و آماده سازی نیروها، دولت عراق عملیات آزادسازی شهر فلوجه از نیروهای داعش را آغاز کرد. شهر فلوجه از معدود شهرهایی است که همچنان در کنترل داعش قرار دارد و با آزادسازی آن استان «الانبار» به صورت کامل از حضور نیروهای این گروه تروریستی پاکسازی می شود. این رخداد دولت عراق را یک گام دیگر به آزادسازی شهر موصل و شکست کامل داعش نزدیک تر می کند. به دلیل اهمیت این عملیات و پیامدهای برجسته آن برای عراق، گروه پژوهش و تحلیل خبری خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) برای بررسی ابعاد عملیات آزادسازی فلوجه و نتایج آن با زنگنه کارشناس مسایل خاورمیانه به بحث و گفت وگو پرداخت.
زنگنه معتقد است، فرماندهای نظامی عراق با شیوه خاصی از چینش و هدایت نیروها تلاش دارند عملیات را به بهترین شکل ممکن پیش برند. به گفته وی نیروهای ارتش و نیروهای ویژه به همراه عشایر در خطوط مقدم آزادسازی شهر حرکت می کنند و نیروهای «حشد الشعبی» که اغلب شیعه اند به دلیل حساسیت های مذهبی که وجود دارد عقبه عملیات را پیش می برند.
به نظر وی، مهم ترین مانع این عملیات این است که در برخی مناطق شهری، داعش و بعثی ها مردم را در گروگان خود نگه داشته اند و تلاش می کنند از این طریق از پیشروی عملیات نیروهای عراقی جلوگیری کنند.
در ادامه مشروح گفت و گوی ایرنا با صباح زنگنه آمده است:

***ایرنا: وضعیت جغرافیایی و موقعیت مکانی شهر فلوجه را از منظر ویژگی های مهم انجام عملیات نظامی چگونه ارزیابی می کنید؟
**زنگنه: فلوجه یک شهرستان است که از چندین منطقه پیرامونی و متصل به آن یا با فاصله اندک از آن تشکیل شده است. این شهر در کنار رودخانه «فرات» قرار دارد، با شهر «رمادی» به عنوان مرکز استان الانبار ارتباط دارد، با شهرهای موصل و «نینوا» نیز ارتباط جاده ای دارد و در فاصله اندکی با شهر بغداد واقع شده است. همچنین، فلوجه و نواحی اطراف آن از روز سرنگونی «صدام حسین» دیکتاتور پیشین عراق مرکز نیروهای بعثی و هم نیروهای متعصب تکفیری بوده است. بنابراین به دلیل موقعیت جغرافیایی و وضعیت تاریخی-اجتماعی فلوجه، این شهر از موقعیت ویژه ای در استان الانبار برخوردار است.

***ایرنا: چه نیروهایی در عملیات آزادسازی فلوجه مشارکت دارند؟
**زنگنه: نیروهایی که در عملیات آزادسازی فلوجه شرکت دارند شامل ارتش عراق، نیروهای پلیس، گردان های ویژه ارتش عراق، نیروهای حشد الشعبی و نیروی عشایری می شود. در کنار این ها، نیروهای آمریکایی نیز با عملیات هوایی به این عملیات کمک می کنند.

***وضعیت و شکل عملیات آزادسازی فلوجه را چگونه ارزیابی می کنید و پیش بینی شما از آینده این عملیات چیست؟
**زنگنه: نیروهای نظامی عراق با شیوه خاصی از تقسیم بندی نیروها تلاش دارند عملیات را به بهترین شکل ممکن پیش برند. نیروهای ارتش و نیروهای ویژه به همراه عشایر در خطوط مقدم آزادسازی شهر حرکت می کنند و نیروهای حشد الشعبی به دلیل حساسیت های منطقه ای و داخلی که در مورد آن ها وجود دارد عقبه عملیات را پیش می برند و کنترل و حفظ امنیت نواحی اطراف شهرها و روستاها به آن ها سپرده شده است. همچنین، در مناطقی که دیگر نیروها در پیشروی دچار مشکل می شوند از نیروهای حشدالشعبی کمک گرفته می شود.
بنابراین، با یک عملیات منسجم و همه جانبه کار آزادسازی فلوجه به پیش می رود. اکنون نیروهای عراقی به نزدیکی مرکز شهر فلوجه رسیده اند و به نظر می رسد در یکی دو هفته آینده عملیات ادامه یابد.

***ایرنا: مهم ترین موانعی که ممکن است سد راه عملیات آزادسازی فلوجه شود شامل چه مواردی می شود؟
**زنگنه: مهم ترین مانع این عملیات این است که در برخی مناطق شهری داعش و بعثی ها مردم را در گروگان خود نگه داشته اند و تلاش می کنند با نگه داشتن خانواده ها از پیشروی عملیات نیروهای عراقی جلوگیری کنند. البته نیروهای اطلاعات عملیات ارتش و حشد الشعبی با همکاری عشایر و نیروهای محلی توانسته اند از محل تمرکز این خانواده ها اطلاعات خوبی به دست آورند. به همین دلیل نیروهای عراقی تلاش می کنند عملیات را از سه مسیر به سمت شهر فلوجه پیگیری کنند و یک مسیر برای خروج این خانواده های محاصره شده باز باشد. مردمی که از این مناطق فرار می کنند به فرماندهی عملیات بغداد تحویل داده می شوند و آن ها موضوع اسکان، تغذیه و رسیدگی های بهداشتی-درمانی این خانواده ها را بر عهده می گیرند.
همچنین، داعش و نیروهای همراه آن بسیاری از محله های تردد، پل ها، خیابان ها، کوچه ها، و پناهگاه های شهر را با مواد انفجاری تله گذاری کرده اند تا مانع از پیشروی نیروهای عراقی شوند.
بنابراین نیروهای عراقی نیاز دارند هم از توان اطلاعاتی بیشتری برخوردار باشند و هم با توان بیشتر و به موقع دست به اقدام بزنند تا کمترین تلفات مردمی در این عملیات برجای بماند.

***ایرنا: آزادسازی فلوجه چه تاثیری بر پیشروی ارتش عراق علیه داعش به ویژه در شهر موصل خواهد داشت؟
**زنگنه: به دلیل پیچیدگی منطقه فلوجه و پیشینه حضور نیروهای طرفدار صدام و نیروهای تکفیری در این شهر، به نظر می رسد عملیات آزادسازی فلوجه از آزادسازی موصل نیز دشوارتر باشد.
فلوجه نخستین شهری بود که اعتصاب ها و تحصن ها علیه دولت «نوری المالکی» نخست وزیر پیشین عراق در آن شکل گرفت و نخستین شهری بود که القاعده در آن رشد و مرکزیت پیدا کرد. فلوجه نخستین شهری بود که داعش در آن ایجاد شد و از آن جا به سوریه و دیگر مناطق عراق گسترش یافت.
بنابراین، فلوجه یک منطقه بسیار حساس و پیچیده است که به دلیل بافت قبیله ای- طایفه ای آن و همچنین به دلیل عمق اجتماعیِ مخالفت با دولت عراق که در این شهر وجود دارد، برخورد با آن بسیار دشوار خواهد بود. به همین دلیل، آزادسازی این شهر می تواند نقطه عطفی در پیشروی های ارتش عراق علیه داعش باشد.
گروه پژوهش و تحلیل خبری
پژوهشم**9347**9279

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زنگنه: آزادسازی فلوجه از آزادسازی موصل نیز دشوارتر است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات