اگر همه مجلس نیز به دست اصلاح‌طلبان بیفتد، نگران نیستیم


حجت‌الاسلام والمسلمین مصباحی‌مقدم با تبریک به نمایندگان دوره دهم مجلس شورای اسلامی و انتخاب آقای لاریجانی به عنوان رئیس مجلس دهم گفت:‌ ترکیب هیات رئیسه مجلس دهم متفاوت از ترکیب مجالس سه دوره گذشته است و مرکب از اصول‌گرایان و اصلاح‌طلبان است.
به گزارش خبرنگار ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مصباحی مقدم نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در نشست خبری با حضور رسانه‌های مختلف در رابطه با ترکیب اعضای هیات رئیسه مجلس دهم شورای اسلامی گفت: گر چه هر دو نواب رئیس مجلس دهم از لیست امید بوده‌اند اما یکی از آنها منصوب به جریان اصلاح‌طلبی و دیگری اصول‌گرایی است چون آقای مطهری دائما گفته‌اند که اصلاح‌طلب نیستند بلکه اصول‌گرا هستند.
وی با بیان این‌که «به نظر می‌رسد هیات رئیسه خوبی روی کار آمده است و برخی از افراد حاضر در هیات رئیسه سابقه نمایندگی بسیار خوبی دارند» تصریح کرد: انتخاب هیات رییسه از اختیارات نمایندگان مجلس بوده و هر انتخابی را که مجلس داشته باشد محترم می‌دانیم چون آنچه برای ما اهمیت دارد این است که مجلس بتواند در راستای خدمت بیشتر به مردم تلاش کند و وظیفه نظارتی و قانون‌گذاری خود را به نحو احسن انجام دهد.
این فعال سیاسی در رابطه با ارتباط دولت و مجلس دهم و تاثیرات همسویی مجلس و دولت گفت: با بررسی مجلس نهم شاهدیم که ارتباط آن با دولت خوب بوده است و اکثریت مجلس نهم با دولت همکاری داشته‌اند. گرچه اقلیتی در مجلس نهم حضور داشتند که رویکرد همکاری با دولت نداشتند اما به نظر می‌رسد مجلس دهم از این جهت شرایط بهتری داشته باشند و امیدواریم دولت با حمایت بیشتر مجلس بتواند در یکسال باقیمانده خود بهتر کار کنند و نتیجه آن رضایت مردم باشد.
مصباحی‌مقدم در پاسخ به این سوال که آیا در جریان اصول‌گرایی زمان گذشتن از تندروی‌ها فرا نرسیده است؟ گفت: در انتخابات مجلس عزم و اراده دو جریان اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی روشن بود یعنی نه اصلاح‌طلبان به دنبال این بود که شخصیت‌های درجه دو و سه خود را به میدان بفرستند و نه اصول‌گرایان درصدد بودند که افراد موثر، موفق و با تجربه خود را کنار بگذارند اما اتفاقی که افتاد حاصل آراء مردم بود.
وی با اشاره به این‌که «در تهران و شهرستان‌ها نتیجه متفاوتی از آراء مردم به دست آمد» خاطرنشان کرد: این طور نیست که هر آنچه که رخ داده باشد حاصل تصمیم و اراده از پیش تعیین شده دو جریان اصلاح طلبی و اصول‌گرایی باشد.
وی با تاکید به دوری از افراط و تفریط و در پیش گرفتن مسیر اعتدال اظهار کرد: تندروی را هم در جریان اصول‌گرایی و هم اصلاح‌طلبی قابل قبول نمی‌دانیم و آن را به معنای عبور از چارچوب‌ها، مبانی و ارزش‌های اخلاقی می‌دانیم. یعنی تندروی از نظر ما به معنای قاطعیت و محکم ایستادن بر سر مواضع و دیدگاه‌ها نیست.
مصباحی‌مقدم در پاسخ به این سوال که آیا زمان آن نرسیده است که کلید خانه اصول‌گرایی به آقای لاریجانی داده شود؟ گفت: آقای لاریجانی از شخصیت‌های برجسته اصول‌گرایی است و این مطلب که کلید اصول‌گرایی را به دست ایشان بدهیم معنی ندارد چون در جریان اصول‌گرایی شخصیت‌های برجسته‌ای مثل ایشان حضور دارند و کلید را باید به دست جمع داد و نه دست یک نفر.
این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در رابطه با رأی آوردن قاطع آیت‌الله جنتی در مجلس خبرگان و عدم موفقیت عارف در مجلس شورای اسلامی علی‌رغم فضاسازی رسانه‌های اصلاح طلب در ایام انتخابات گفت: در شرایط تبلیغات انتخاباتی همیشه رسانه‌ها سعی می‌کنند فضاسازی کرده و جو را غبارآلود کنند اما وقتی اوضاع آرام می‌شود حقایق روشن خواهد شد.
وی ادامه داد: هیچ گاه برداشت ما این نبود که در خبرگان و یا مجلس شورای اسلامی جریان اصلاح طلبی اکثریت قاطع را به دست می‌آورد. اگر چه برخی شخصیت‌هایی که به خبرگان ورود یافتند بیشتر مورد نظر اصلاح طلبان هستند. اما معتقدند جریان اصلاح‌طلبی بر خبرگان تاثیرگذار نیست و حتی کسانی که در تهران مورد حمایت لیست امید قرار گرفتند اکثرا از کسانی بودند که سنخیتی با جریان اصلاح طلبی نداشتند.
مصباحی مقدم ادامه داد:‌ در مجلس شورای اسلامی نیز نتیجه نظر اکثریت اصول‌گرا و اقلیت مهم اصلاح طلب‌ رأی 103 نفره به آقای عارف بود البته تاکید می‌کنم که اگر همه مجلس به دست اصلاح‌طلبان هم بیفتد ما نگران نیستیم اما اصلاح‌طلبانی که به مبانی و اصول نظام جمهوری اسلامی و ارزش‌های انقلاب پایبند باشند که در این صورت جابجایی قدرت در نظام اسلامی امری طبیعی است. به شرط آن که از قدرت برای انحراف در مسیر انقلاب سوء استفاده نکنند.
این فعال سیاسی به اتفاقات سال 88 اشاره کرد و گفت: در سال 88 شاهد انحرافی در مسیر حرکت انقلاب بودیم که به لطف خداوند و رهبری داهیانه مقام معظم رهبری آن بحران را پشت سر گذاشتیم و امروز نیز اگر جریان اصلاح‌طلبی چارچوب نظام را رعایت کند و از مسائل فرعی و حاشیه‌ای بپرهیزد، می‌توانیم تجربه خوبی را برای دوره‌های بعدی به دست آوریم.
وی در رابطه با وضعیت شورای هماهنگی ائتلاف اصول‌گرایان گفت: بعد از انتخابات نیز شورای هماهنگی ائتلاف با اصولگرایان چند نشست داشته است و قرار بر آن شد که ائتلاف و وحدت بعد از انتخابات نیز دنبال شود چرا که ما نیازمند حفظ این ساختار هستیم تا احزاب و جمعیت‌های اصول‌گرایان دائم در تعامل و گفت‌وگو باشند و تا زمانی که مسائلی مثل انتخابات پیش می‌آید نیاز به فراخوان نباشد.
وی در رابطه با این که ساز و کار اصول‌گرایان برای وحدت در انتخابات 96 چه جور است؟ گفت: هم در شورای هماهنگی ائتلاف اصول‌گرایان و هم در جامعه روحانیت مبارز هنوز موضوع انتخابات سال 96 در دستور کار قرار نگرفته است.
وی در رابطه با مهمترین برنامه‌های مجلس دهم گفت: نمایندگان مجلس باید بگویند که آیا برای چهار سال آینده برنامه‌ای دارند یا خیر؟ اما اگر از من مشورت بگیرند معتقدم که مهمترین مسائل کشور مربوط به حوزه اقتصاد است. البته مسائل جدی اجتماعی از جمله موضوع تاخیر در ازدواج، اعتیاد و طلاق و ناهنجاری‌های اخلاقی نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی به ضرورت اصلاح نظام بانکی و پولی و مالیات‌ها اشاره کرد و گفت: در ساختار دولت نیز با مشکلات جدی مواجه هستیم چرا که دولت بزرگ است و ساختاری چابک برای خدمت رسانی ندارد که نیازمند اصلاح نظام اداری نیز هستیم.
مصباحی‌مقدم در مورد وضعیت فراکسیون ولایت که رهبری آن بر عهده آقای لاریجانی است، گفت: با توجه به انتخابات صورت گرفته و ترکیب ایجاد شده شاهد رویکرد معقولی در مجلس هستیم که امیدواریم با مدیریت پخته‌ و بهتر آقای لاریجانی این مسیر تا پایان دوره ادامه یابد و همه نمایندگان مجلس از جمله اقلیت و اکثریت مسیر همگرایی را دنبال کرده و از مناظرات داخلی که آنها را به چالش بکشاند، دوری کنند.
وی با تاکید بر این‌که «تلاش نمایندگان برای کسب جایگاه برتر نتیجه‌ای برای مردم نخواهد داشت» گفت: این که فراکسیون اکثریت امروز در مجلس با توجه به گرایش‌هایی که وجود دارد به دو یا سه فراکسیون تبدیل شود و یکپارچگی خود را از دست بدهد حتما خسارت بار است و با توجه به این که در مجلس گرایش اصول‌گرایی و پایداری و غیر پایداری و مستقل وجود دارد باید مراقبت کند تا از این نظر دچار تشتت و چند دستگی نشوند چون در این صورت از دست دادن جایگاه‌های فعلی قابل پیش‌بینی خواهد بود.
این فعال سیاسی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد کاهش تعداد روحانیون در مجلس دهم گفت: تعداد روحانیون مجلس دهم نسبت به ادوار گذشته افت شدیدی داشته است که شایسته مجلس نظام جمهوری اسلامی نیست.
مصباحی مقدم با اشاره به این‌که «در آغاز شکل‌گیری مجلس بالای 50 درصد آن را روحانیون شکل داده بودند» گفت: به نظر می‌رسد مشکل اصلی عدم استقبال و پیشگامی روحانیون برای حضور در مجلس و به میدان آمدن در این عرصه است و باید روحانیون تحصیل کرده و فاضل ما در طول چهار سال آینده برای خدمت به مردم به صحنه آیند و خود را به مردم نشان دهند و در صحنه اجتماع ظهور و بروز پیدا کنند.
انتهای پیام


[ منبع این خبر سایت ایسنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اگر همه مجلس نیز به دست اصلاح‌طلبان بیفتد، نگران نیستیم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات