چرا درصد حق بیمه در ایران بالاتر از کشورهای منطقه است؟

میزان حق بیمه دریافتی از سوی سازمان تامین اجتماعی تناسبی با خدمات ارائه شده ندارد و نسبت به سایر کشورهای منطقه بیشتر است.

نسیم آنلاین: مشکلات بیمه‌شدگان و بازنشستگان تأمین اجتماعی گویی تمامی ندارد. سازمان تأمین اجتماعی مشکل تأمین اعتبار و بدهی‌ها را دارد، بیمه‌شدگان از بی‌اعتباری دفترچه‌ها گله‌دارند.

درگذشته هم که سازمان تأمین اجتماعی یک‌نهاد سیاسی شده بود که به‌جای رسیدگی به مشکلات بیشتر محل دعوای مجلس و دولت بود و فعلا از این فضا خارج شده است.اما نکته‌ای که بیش از هر موضوعی مقصود این مقال است این است که به نظر می‌رسد، میان حق بیمه دریافتی از بیمه‌شدگان و کارفرمایان و خدماتی که سازمان تأمین اجتماعی به افراد تحت پوشش ارائه می‌دهد، توازن و تناسبی وجود ندارد.

به‌گونه‌ای که بیمه‌شدگان ایران با پرداخت ۳۵ درصد حق بیمه – ۲۰ درصد کارفرما، ۷ درصد بیمه‌شده، ۳ درصد دولت و ۲ درصد حق کارآموزی – بیشترین میزان حق بیمه را نسبت به کشورهای مشابه می‌پردازند. دراین‌بین سازمان تأمین اجتماعی باید پاسخ دهد که مبنای نرخ حق بیمه چیست ‌که بیمه‌شدگان هم بیشتر می‌پردازند و هم خدمات کمتری دریافت می‌کنند؟

البته ناگفته نماند که نرخ حق بیمه در ایران بر اساس مفاد ماده ۲۸ قانون تأمین اجتماعی (مصوب ۱۳۵۴ شمسی) معادل ۳۰ درصد حقوق فرد و مزایای هر بیمه‌شده و ۳ درصد سهم دولت است و ۲ درصدی که به‌عنوان حق کارآموزی از حقوق کارگران کسر می‌شود، تعیین‌شده است.

نرخ حق بیمه در هر یک از نظام‌های بیمه اجتماعی، متناسب با حجم خدمات و حمایت‌های مورد تعهد، تعیین می‌شود آیا در حال حاضر سازمان تأمین اجتماعی با توجه به دریافت حق بیمه مکفی از بیمه‌شدگان، توانسته است که به ارائه خدمات متنوع‌تری نسبت به بسیاری از کشورهای مشابه، به بیمه‌شدگان ارائه دهد؟

حتی علی‌رغم پرداخت این حق بیمه از سوی بیمه‌شدگان بعضاً دیده‌شده است که سازمان تأمین به‌رغم تعهد قانونی برای ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان، تعرفه‌های مورد عمل پزشکان و بیمارستان‌های خصوصی را نمی‌پذیرد و بیمه‌شدگان در مراجعه به بیمارستان‌های خصوصی طرف قرارداد، بخش قابل‌توجهی از هزینه‌های درمان را شخصا می‌پردازند.

در این میان شاید مسئولان تامین اجتماعی اظهاردارند که مینای حقوق و دستمردها در ایران پایین است؛ در پاسخ به این سوال باید گفت که این موضوع اتفاقا مشکل کارگران است و حال که نرخ دستمزدها پایین است، مسئولان سازمان برای جبران این مساله الزامی است خدمات شایسته‌تری به بیمه‌شدگان ارائه کنند.

[ منبع این خبر سایت الف-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چرا درصد حق بیمه در ایران بالاتر از کشورهای منطقه است؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات