عربستان 14 شیعه را به اعدام محکوم کرد

اعدامات السعودیة دادگاه کیفری عربستان سعودی ۱۴ تن از شیعیان شهر قطیف را به اتهام اعتراضات مسالمت آمیز به اعدام محکوم کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از العالم، دادگاه کیفری ریاض روز چهارشنبه ضمن رسیدگی به پرونده شماری از متهمان تظاهرات مسالمت آمیز سال 2011 میلادی، چهارده تن از متهمان این پرونده را به اعدام و 9 تن را به 3 تا 15 سال زندان محکوم کرد.

حکومت عربستان سعودی، همزمان با شدت گرفتن اعتراضات مسالمت آمیز مردمی در استان قطیف در شرق عربستان، به منظور جلوگیری از رسیدنِ بهار عربی و بیداری اسلامی به این کشور، شماری از تظاهر کنندگان مسالمت جو در منطقۀ العوامیه در قطیف را بازداشت و آن ها را به زعم خود به کشتن یک پلیس و سرقت از عابران متهم کرد. در پی طرح این اتهامات، نام "گروه 24" بر این پرونده اطلاق شد.

بر اساس گزارش پایگاه های وابسته به شیعیان شرق عربستان، دادستان این کشور برای 18 تن از متهمان این پرونده، درخواست مجازات اعدام کرده است.

دولت عربستان، با همین بهانه، شیخ نمر باقر النمر روحانی شیعۀ بارز عربستان را به زعم خود به تحریک مردم به خشونت متهم کرده بود و با تلفیق اتهامات ساختگی، وی را در دوم ماه ژانویه سال جاری میلادی، اعدام کرد.

14 اعدامی شیعه در عربستان چه کسانی هستند؟

اسامی این افراد و اتهامات ادعایی مطرح شده دادگاه رژیم سعودی علیه آنان به نقل از سایت الوطن به شرح زیر است:

1- حسن عبدالوهاب الجزیر: 20 ساله و از اهالی قطیف است. این جوان شیعه، به بستن خیابانها به دلیل شرکت در تظاهرات ضد دولتی و سوزاندن تایر خودرو در خیابان برای ایجاد مانع در مسیر نیروهای امنیتی متهم است.

2- عبدالله هانی آل طریف: 24 ساله و از اهالی عوامیه است. وی به همکاری با شماری از افراد تحت تعقیب در فروش سلاح، و رساندن سلاح به دست افراد تحت تعقیب متهم است.

3-  محمد منصور آل ناصر: 23 ساله از اهالی شهر قطیف است. وی به سرقت مسلحانه و حمله به نیروهای گشتی هنگام انجام مأموریت متهم است.

4- مصطفی آحمد درویش: 22 ساله از اهالی شهر قطیف است. وی به حمله به یک گشتی امنیتی و مجروح کردن یکی از نیروهای داخل آن گشتی متهم است.

5- فاضل حسن لباد: 25 ساله از اهالی عوامیه است. وی در سال 2012 هنگام عبور از یکی از ایست و بازرسی‌ها در شهر "القصیم" بازداشت شد. دادستانی او را به همکاری و هماهنگی با افراد تحت تعقیب، و کمک به آنان در حمله به مرکز پلیس عوامیه متهم کرده است.

6- سعید محمد السکافی: 21 ساله و از اهالی عوامیه است. وی به تیراندازی به یکی از شهروندان و حمله به مرکز پلیس عوامیه در سال 2012 متهم است.

7- سلمان امین آل‌قریش: 21 ساله از اهالی شهر صفوی است. وی در اوایل سال 2013 بازداشت، و به مشارکت در تظاهرات ضد دولتی و بستن خیابانها و حمله به نیروهای امنیتی و گشتی با استفاده از بمبهای آتش زا متهم شد.

8- مجتبی نادر سویکت: 21 ساله از اهالی عوامیه است. وی در سال 2013 در فرودگاه دمام بازداشت، و به همکاری با شماری از افراد تحت تعقیب متهم، به برگزاری تظاهرات ضد دولتی و وارد کردن خسارت به دارایی‌ها متهم شد.

9-  منیر عبدالله آل‌آدم: 23 ساله و از اهالی عوامیه است. وی در سال 2012 بازداشت، و به همراه داشتن سلاح گرم و حمله به مرکز پلیس عوامیه متهم شد.

10- عبدالله سلمان آل‌سریح: 21 ساله و از اهالی عوامیه است. وی به قتل یک نیروی امنیتی، تیراندازی به نیروهای امنیتی، آتش زدن خودروهای نیروهای امنیتی در عوامیه هنگام انجام مأموریت متهم است.

11-  احمد فیصل آل‌درویش: 24 ساله از اهالی شهر قطیف است. وی در سال 2013 در یک ایست و بازرسی بازداشت، و به بستن خیابانها از طریق آتش زدن تایر خودرو، و وارد کردن خسارت به اموال عمومی متهم شد.

12- محمد خلیل الشقاق: 24 ساله و از اهالی شهر قطیف است. وی به آتش زدن یک گشتی امنیتی هنگام عبور از یکی از خیابانهای قطیف متهم شد.

13- عبدالعزیز حسن آل سهوی: 22 ساله از اهالی عوامیه است. وی به برگزاری و شرکت در چند تظاهرات و آتش زدن تایر خودرو و ایجاد آشوب متهم است.

14- احمد حسن آل ربیع: 31 ساله از اهالی عوامیه است. وی برادر بزرگتر حسن آل ربیع از دیگر متهمان این پرونده می‌باشد، و به تیراندازی به چند گشتی امنیتی متهم است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عربستان 14 شیعه را به اعدام محکوم کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات