سنای آمریکا تحریم ایران به بهانه بازداشت تفنگداران آمریکایی را بررسی می‌کند

سنای آمریکا تحریم ایران به بهانه بازداشت تفنگداران آمریکایی را بررسی می‌کند بین الملل > دیپلماسی - واحد مرکزی خبر نوشت: این طرح از سوی مایک پومپئو نماینده جمهوریخواه کانزاس و جان کورنین سناتور جمهوریخواه تگزاس ارائه شده است.

دو نماینده کنگره آمریکا با تهیه طرحی خواستار تحریم ایران به دلیل بازداشت تفنگداران آمریکایی در آب های ساحلی ایران در خلیج فارس شدند.

پایگاه اینترنتی نشریه واشنگتن فری بیکن در مطلبی به قلم آدام کردو Adam Kredo نوشت: قانون جدید کنگره آمریکا می تواند دولت اوباما را به افشای این موضوع مجبور کند که آیا اوایل سال جاری برای آزادی 10 تفنگدار آمریکایی، یک ممیز هفت میلیارد دلار به عنوان باج به ایران پرداخت کرده است یا نه.

این طرح از سوی مایک پومپئو نماینده جمهوریخواه کانزاس و جان کورنین سناتور جمهوریخواه تگزاس ارائه شده است.

این طرح دولت اوباما را مجبور خواهد کرد تا جزییات بیشتری را در خصوص آزادسازی ملوانان آمریکایی منتشر کند و در مورد اینکه که آیا برای آزادی ملوانان 1.7 میلیارد دلار باج به ایران داده است یا نه جزئیات بیشتری به کنگره ارائه کند.

این طرح همچنین خواستار اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران به خاطر نقض احتمالی کنوانسیون ژنو در خصوص قوانین مربوط به بازداشت نیروهای نظامی شده است.

نمایندگان آمریکا و دیگران ماههاست که درباره استفاده از منابع مالی حاصل از پرداخت مالیات شهروندان آمریکایی برای آزادی ملوانان و سایر آمریکایی‌های بازداشت شده، مظنون هستند.

البته دولت آمریکا مصرانه تاکید دارد که این موارد ارتباطی به یکدیگر ندارند. این طرح دولت اوباما را ملزم می کند تا به طور شفاف مشخص کند که آیا از منابع مالی فدرال؛ از جمله 1.7 میلیارد دلار در ماه ژانویه، برای آزادی ملوانان و سایر شهروندان آمریکایی که در بازداشت ایران بوده اند، استفاده کرده است یا نه.

در این طرح آمده است که دولت آمریکا یک روز بعد از آزادی شهروندان آمریکایی این پول را به ایران داده است. اگر مشخص شود که ایران کنوانسیون ژنو و یا قوانین بین المللی حاکم بر آبهای بین المللی را نقض کرده است این قانون می تواند کاخ سفید را مجبور کند تا هر ایرانی که در این بازداشت مشارکت داشته است تحریم کند.

پومپئو به فری بیکن گفت کاخ سفید به مانع تراشی در سر راه تلاش هایی که برای مشخص شدن جزئیات اتفاق افتاده درباره تفنگداران انجام می شود، ادامه می دهد. او گفت:« بعد از اینکه ایرانیان ده ملوان آمریکایی را بازداشت کردند رئیس جمهور اوباما فقط نام آنها را در آخرین سخنرانی سالیانه اش به عنوان مردان و زنان شجاع آورد. از آن به بعد بجای تحقیق درباره اینکه آیا ایران کنوانسیون ژنو را نقض کرده است یا نه دولت اوباما فقط عذرخواهی کرد و بعد از آن هم یک افسر نیروی دریایی را اخراج کرد.

هیچ انتقادی از ایران نشد و هیچ توضیح علنی درباره اینکه چرا این افراد مجبور به زانو زدن شدند درحالی که دستهایشان روی سرشان بود ارائه نشد. هیچ اقدامی از جانب رئیس جمهور اوباما اتخاذ نشد که این پیام را داشته باشد که چنین رفتاری با ملوانان آمریکایی قابل قبول نیست.»

پومپئو متذکر شد او و کورنین به دنبال راهی هستند تا عواقبی برای ایرانیان مسئول مشخص کنند.

او گفت:« دولت اوباما نمی تواند فقط به توافق هسته ای پر عیب و نقصی که از خود بجا گذاشته است توجه داشته باشد و امیدوار باشد حوادث تحریک کننده این چنینی بی سر و صدا فراموش شود. پیامدهایی که به امنیت آمریکائیان و ارتش آمریکا مربوط می شود بسیار زیاد است.»

رندی فوربز نماینده جمهوریخواه هم چندی پیش درباره این اتفاق به فری بیکن توضیحاتی داده بود. او گفت:« من فکر می کنم وقتی جزئیات این موضوع علنی شود اکثر آمریکائیان از اینکه ایران چطور با موضوع برخورد کرد و ما چطور با موضوع برخورد کردیم متعجب خواهند شد.

این امر می تواند موضوعی برای نگرانی آمریکائیان باشد.»

5252

کلید واژه ها: ایران و آمریکا -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سنای آمریکا تحریم ایران به بهانه بازداشت تفنگداران آمریکایی را بررسی می‌کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات