زنگنه: تدبیر و رفتار ما طوری بود که بازگشت ایران به بازار هیچ تاثیر منفی در بازار نداشت

به گزارش ایرنا, زنگنه پیش از آغازنشست یکصدوشصت ونهم کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در جمع خبرنگاران، درپاسخ به این سووال که قبلا هم اشاره کردید که نفت حتی اگر 20 دلار شود شما میزان صادرات خود را به 4 میلیون بشکه نفت در روز می رسانید , و هم اکنون نیز به این مقدار درحال نزدیک شدن هستید , چه برنامه ای بعد از این خواهید داشت, ادامه داد : هم اکنون بالای 3/8 دهم تولید می نیم , خیلی ها باور نمی کردند اما الان باور دارند که سریع تر از آنچه که فکر می شد در حال تولید هستیم و از آن هم عبور کردیم . و همینطور ادامه خوهیم داد تا سهم خودمان را در بازار به دست بیاوریم.
زنگنه افزود : در ارتباط با برنامه های خود 2 بحث جدی را دنبال می کنیم؛ کوتاه مدت و بلند مدت.در کوتاه مدت برگشت به سهم خودمان است اما دراز مدت برای برنامه ششم کشور , 4/8 میلیون بشکه عنوان هدف ظرفیت سازی قرار دادیم که فکر می کنیم با 4/6 میلیون بشکه بتوان تولید مطمئن از آن داشت که با یک میلیون میعانات گازی می توان به 5/6 دهم میلیون بشکه در روز برسیم.
وی در ارتباط با لغو تحریم ها و اینکه تا چه حدود سرمایه گذاری در پروژه های انجام شده است گفت: تازه 3 ماه از لغو تحریم ها گذشته است و ما در حال مذاکره هستیم که به تفاهم و توافق بر سر توسعه بعضی از میدان هایی که مد نظرمان است برسیم.
زنگنه در پاسخ به این سوال که در دیدار های خود که شب گذشته (چهارشنبه) و امروز صبح با وزرای نیجریه , قطر, ونزوئلا و هیاتی از کویت داشتید , آیا سقف 30 میلیون بشکه مطرح شد, افزود : ما فکر می کنیم سقفی که توزیع کشوری نداشته باشد معنی ندارد و قابل کنترل و نظارت نیست.
بیژن نامدار زنگنه با اشاره به اینکه مشکلی برای پیدا کردن مشتری و فروش نفت خود نداریم , تاکید کرد :
همانطور هم که شب گذشته (چهارشنبه) اعلام کردم ما خیلی زود توانستیم تولید خود را به میزان دوبرابر افزایش دهیم و در ماه می به 2 میلیون 23 هزار بشکه در روز برسانیم. این افزایش نیز تا جایی که به میزان قبل از تحریم ها برسیم ادامه خواهیم داد. همچنین حدود 700 هزار بشکه نفت خام از میزان تولید خود را به کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر می کنیم.
وی در باره ملاقات با عربستان برای تعیین سقف تولید نفت گفت : تاکنون ملاقاتی صورت نگرفته است ولی در جلسه امروز فرصتی است که صحبت کنیم.
وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران درباره کاندیداهای امروز و اینکه اولویت ایران کدام کاندیدا است , افزود:
الویت ما مشخص است و مایلیم که بیشتر در جلسه صحبت کنیم قبل از اینکه به نتیجه برسیم. در حال حاضر دو کاندیدا امروز هستند یکی ونزوئلا و یکی نیجریه و به نظرم بقیه شانسی در این خصوص ندارند.
ما از نیجریه حمایت خواهیم کرد چون حدود 10 ماه پیش من به وزیر این کشور قول دادم که از نامزد این کشور حمایت خواهیم کرد ولی این به این معنی نیست که ما کاندیدای اندونزی را قبول نداریم. اندونزی دوست ما و شایسته ما است ولی چون ما قبلا این رایزنی ها را کردیم , به تعهد اخلاقی خودمان پایبند هستیم.
اما هرچه رای اکثریت باشد ما نیز حمایت می کنیم و امیدوارم که امروز نتیجه ای برای انتخاب کاندیدا صورت گیرد.
وزیر نفت درباره سهمیه تک تک اعضاء تصریح کرد : من فکر می کنیم سهمیه کل اوپک بدون داشتن سهم کشوری معنی ندارد چرا که اصلا قابل کنترل و قابل نظارت نیست و معنی آن این است که هرکسی هرکاری بخواهد انجام می دهد و بعد می گوید دارم به سهمیه عمل می کنم.
وی در خصوص مشکل قرار داد ها که تا الان اجرا نشده است نیز گفت :به دلیل آنکه دیدگاه های مختلف وجود دارد. بعضی ها با حضور هرگونه خارجی در کشور مخالف هستند, بعضی ها فکر می کنند حضور خارجی ها باید به انتقال تجربه و تکنولوژی منجر شود و بعضی ها هم فکر میکنند که مسائل ریز حقوقی در قرار دادها وجود دارد.اما ما در حال نزدیک شدن به یک اجماع هستیم. در حال حاضر نیز مذاکراتمان را با برخی شرکت ها برای نهایی کردن قرار دادها داریم به پایان می رسانیم .
اروپام**441**1856

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زنگنه: تدبیر و رفتار ما طوری بود که بازگشت ایران به بازار هیچ تاثیر منفی در بازار نداشت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات