خودرویی که «گور» را از بهرام گرفت/ حیوان کره شیرخوار داشت

به گزارش خبرنگار مهر، منطقه حفاظت شده بهرام گوردر شرق استان فارس و شمال شرقی شهرستان نی ریز قرار دارد. وسعت این منطقه ۴۰ هزار و ۸۰۰ هکتار و ارتفاع بلندترین نقطه آن دو هزار و ۷۸۷ متر بوده و دارای آب و هوای گرم و خشک و بارندگی حدود ۲۰۰ میلی متر است.

این محدوده از سال ۱۳۵۱ با عنوان منطقه حفاظت شده «بهرام گور» تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست فارس قرار گرفته است. منطقه حفاظت شده بهرام گور تنها منطقه ای در کشور بوده که جمعیت قابل ملاحظه و پویایی از گورخر ایرانی را در خود جای داده است.

حضور دیگر گونه های ارزشمند نظیر کاراکال، زاغ بور، هوبره، جبیر و... ارزش اکولوژیکی این زیستگاه پهناور را دو چندان می کند و تماشای حیات وحش به خصوص گونه های در معرض تهدیدی نظر گورخر ایرانی، هوبره و زاغ بور در این منطقه به سادگی امکان پذیر است.

یکی از مصائبی که حیات وحش بهرام گور را دچار خودش کرده برخورد با خودرویهای عبوری است که منجر به تلف شدن گورخرهای منطقه می شود رویدادی که اخیرا دوباره جان این گونه ارزشمند را گرفت.

معاون فنی اداره کل محیط زیست استان فارس در خصوص تلف شدن یک گور خر به خبرنگار مهر گفت: یک ماده گورخر آسیایی بر اثر برخورد با خودورهای عبوری در حاشیه منطقه حفاظت شده بهرام گور تلف شد.

سیاوش محمدی بیگدلی ادامه داد: ماده گورخر باردار بود که بر اثر برخورد با خودرو در محور مشکان – یزد در حاشیه منطقه حفاظت شده بهرام گور تلف شد.

وی افزود: ماموران محیط زیست در بررسی های متوجه شدند که گورخر ماده  حین عبور از عرض جاده با یک خودروی سنگین برخورد کرده و از بین رفته است.

به گفته وی این گورخر دارای یک کره شیرخواره بوده زیرا سینه های حیوان دارای شیر بوده و تلاش محیط بانان برای پیدا کردن اثری از این کره شیرخواره تاکنون بی نتیجه بوده است.

معاون فنی محیط زیست استان فارس افزود: خط ترمز باقیمانده از صحنه تصادف نشان دهنده برخورد یک خودروی سنگین (کامیون یا تریلر) با گورخر بوده و خودروی عامل تصادف پس از برخورد با گورخر به مسیر خود ادامه است.

محمدی بیان کرد: متاسفانه با وجود گشت و کنترل مستمر محیط بانان و نصب تابلوهای متعدد هشدار دهنده عبور جانوران وحشی در محور سیرجان – یزد، عده ای از رانندگان با بی احتیاطی منجر به اینگونه حوادث و از بین رفتن گونه های با ارزشی ازجمله گورخر می شوند.

وی افزود:  گورخرهای این منطقه نیمه شب به سمت مزارع و باغات روستا که سبز هستند به امید یافتن علوفه می روند از این رو بعضا اینگونه مشکلات برایشان ایجاد می شود.

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خودرویی که «گور» را از بهرام گرفت/ حیوان کره شیرخوار داشت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات