ناگفته‌ای از سکته امام روح‌الله

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، پس از رحلت بنیان‌گذار انقلاب اسلامی هر سال با ذکر خاطراتی از این رهبر عظیم و شأن، یاد و خاطره ایشان را گرامی میداریم، اما امسال موفق شدیم با دو تن از پرستاران امام، مسعود سیرتی نیر و محمد علی خوشنویس که از سالهای 63 و 65 با ایشان زندگی کردند و در هوای معنویت جمکران نفس کشیدند به گفتگو بنشینیم. اینبار حرفها کمی متفاوت بود و از دریچه دیگری به خاطرات امام (ره) پرداخته شد. نزدیکی این پرستاران به زندگی شخصی امام (ره) میتوانست منبع خوبی برای آشنایی با شخصیت ایشان باشد و اطلاعات جامع و کاملی از وضعیت جسمی ایشان در اختیار مخاطبان قرار دهد چرا که کنترل لحظه به لحظه ضربان قلب و وضعیت جسمی امام می‌توانست تأثیر حوادث مختلف بر قلب و جسم امام را بازگو کند. گفتگو را با مسعود سیرتی نیر، پرستاری که از سال 63  در جوار بنیانگذار انقلاب حاضر شد شروع می‌کنیم. در ابتدا از او خواستیم که خود را بیشتر معرفی کند و از فضای انتخابش به عنوان پرستار امام بگوید.
 
سیرتی: من از سال 63 در محضر امام(ره) بودم. آن زمان دو نفر انتخاب شدند که مراقب حال حضرت امام(ره) باشند قبل از ما 5 ،6 نفر از اورژانس تهران مراقب امام بودند. بخاطر رسیدگی به بیماری حضرت امام و استفاده مردم یک بیمارستان نزدیک به جماران ساخته شد. وزیر وقت بهداشت آقای مرندی خیلی همت کردند برای ساخت این بیمارستان متولی این بیمارستان و گرداننده آن هم سپاه بود و از نظر پزشکی  تیم حضرت امام، آقای دکتر عارفی و همکارانشان در بیمارستان مستقر بودند، حتی معاون وزیر آمدند و از ما امتحان تخصصی گرفتند، این موضع مال سال63 است. دیگر از سال 65 ما به طور 24 ساعته در خدمت امام بودیم و در فضایی نفس می‌کشیدیم که حضرت امام(ره) حضور داشت. از سال 63 تا 65 بیشتر مراقبت از حال عمومی حضرت امام بودیم.
 
تسنیم: در روز چندبار حضرت امام(ره) را زیارت می‌کردید؟ شما قاعده‌مند به مراقبت از ایشان بودید یا حضرت امام(ره) شما را به حضور می‌طلبیدند؟
سیرتی: تا قبل از سال 65 فقط روزی یکبار حضرت امام(ره) را می‌دیدم و پزشکان بیشتر ارتباط داشتند. ما بیشتر در همان اتاقی که تهیه شده بود، آماده باش بودیم.
در جماران دو زنگ در اتاق پزشکان وجود داشت، یک زنگ عادی که زنگی خانگی بود و یک زنگ اضطراری که برای وقایعی بود که حال امام بحرانی می‌شد و در تمام مکانهایی که امام(ره) رفت و آمد داشتند دکمه این زنگ گذاشته شده بود.
ملاقات با دکتر عارفی در بیت حضرت امام(ره)
من- مسعود سیرتی نیر، کارشناس بخش مراقبتهای ویژه از سال 63  – از طرف دکتر رهنمون پیامی دریافت کردم که دکتر عارفی می‌خواهند شما را در بیت حضرت امام(ره) ملاقات کنند و هماهنگی‌های لازم برای ورود شما انجام شده است.
من نزد ایشان رفتم و به من گفتند که ما این مجموعه را ساخته‌ایم و تجهیز سی سی یو این بیمارستان با شما است و آن را باید تجهیز کنید. کار ما از آنجا آغاز شد و فهمیدیم که باید چنین وظیفه خطیری را عهده‌دار باشیم.
بدون وضو به محضر امام نمی‌رفتیم
من ابتدا احساس کردم که باید دوره‌هایی را پشت سر بگذارم، آقای عارفی هم استقبال کردند. ما یک نگاه به این موضوع داشتیم و آن یک موهبت الهی بود که نصیب ما شده است. باورم نمیشد که می‌توانیم در کنار امام(ره) حضور داشته باشیم. خب این وظیفه مراقبت از امام مسئولیت سنگینی را بر روی شانه‌های ما قرار داده بود و این سنگینی بیشتر به این علت بود که این وظیفه که بر روی شانه‌های ما قرار دادند را به نحو احسنت انجام دهیم.
تسنیم: وقتی چنین مسئولیتی را به کسی می‌سپارند قاعدتاً یک شک مثبت آدم را در بر می‌گیرند و این حس به من منتقل می‌شود که من قرار است وظیفه سنگینی را انجام بدهم، از رهبر نه تنها یک کشور بلکه رهبری جهانی مراقبت کنم وظیفه‌ای به نحو احسنت انجام دهم، از حال اولین روزهای خود برای ما بگویید، با توجه به این که مخاطبان شما نسل چهارم انقلاب هستند.
سیرتی: ما وقتی به ارزش و قداستی که این وظیفه روی دوش ما قرار داده‌بود فکر می‌کردیم آرامشی بدست می‌آوردیم؛ ما زمانی که در کنار امام بودیم هیچ موقع بدون وضو و بدون ذکر کار نکردیم. حتی کارهای خیلی معمولی مثل مالیدن پماد به پاهای امام هم برای ما استرس آور بود و ما دستمان می‌لرزید.
تسنیم: شما در روز چند ساعت در جماران بودید؟
سیرتی: 24 ساعت من بودم و 24 ساعت بعدی را همکار دیگر من در کنار امام بود. این موضوع ادامه پیدا کرد تا سال 65.
 
تسنیم: دکتر خوشنویس شما هم در همین فضا با ما همراه باشید.
خوشنویس: بنده محمد علی خوشنویس هستم دکترای پرستاری از دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله. بنده در سال 63 با چند نفر دیگر از دوستانم آمدیم و پایه گذار آموزش عالی را شکل دادیم و نیروهای پزشکی تربیت کردیم، که در آن زمان مسئول آموزش بودم. بسیار وضعیت آموزش نیروها برای فرستادن به جبهه شدید بود در همین زمان آقای دکتر نوربالا تماس گرفت که شما را کار داریم. گفتند که یک اتفاقی برای حضرت امام(ره) رخ داده است که ما نیازمند هستیم افراد متخصص‌تری را در این زمینه استفاده کنیم. به همین خاطر شما باید بیاید که آنجا کمک کنید، ما برایمان قابل درک نبود که در این زمان با وجود شدت جنگ چرا باید به جماران برویم در صورتی که دوستان دیگر ما در آنجا در حال خدمت بودند. از سپاه هم به ما ابلاغ شد که شما باید با حفظ سمت هم در سپاه آموزش دهید و هم به جماران بروید.
در بیت امام(ره) نیاز بیشتری به ما بود
بالاخره از ما دعوت شد که به جماران برویم. ما درگیر بیماری امام شدیم و فهمیدم که مشکل قلبی است و از زمانی که در قم بوده‌اند شروع شده و بعد از آن که در بیمارستان قلب قم بودند شدت پیدا کرده است. وقتی که در آن کار وارد شدیم فهمیدیم که در جماران نیاز بیشتری به ما دارند. سپس از حفاظت آمدند با ما صحبت کردند که این موضوع باید کاملاً محرمانه باشد حتی نباید به همسرتان بگویید. بعد دستور آمد که دیگر شما به خاطر اهمیت حال حضرت امام نمی‌توانید در مناطق جنگی حضور پیدا کنید و به همین خاطر فقط نیروها را آموزش می‌دادیم.
تسنیم: در حال حاضر 26 سال از رحلت حضرت امام می‌گذرد شما در آن زمان چند ساله بودید؟
سیرتی: من در آن زمان حدوداً 25 سال داشتم. من در آن زمان در سپاه نبودم و نیروی وزارت بهداشت بودم، در جبهه با سپاه آشنا شدم. ما از سال 63 تا سال 65 کار زیادی در جماران نداشتیم فقط بحث تجهیز و مراقبتهای جزئی بود اما از سال  کار سختتر شد و 65 و در طول 24 ساعت امام را با دستگاه پایش می‌کردیم.
مواجهه‌ی من با امام در سال 65 و در شرایط بود که ایشان ایست قلبی کرده‌بودند
تسنیم: آقای سیرتی می‌خواهیم آن زمانی را برای ما توصیف کنید که برای اولین بار حضرت امام را دیدید.
سیرتی: اولین باری که با امام رو به رو شدم ایشان در شرایطی بودند که از حال رفته بودند، آن زنگ اضطرار زده شده بود من دویدم و دیدم آقای دکتر ایشان جلوتر از من دارند امام را ماساژ و تنفس دهان به دهان می‌دهند و امام در پذیرایی خانه‌شان به زمین افتاده بودند، من در آن زمان دیگر متوجه نشدم که چطور رگ امام را گرفتم و چگونه دستگاه الکتروشک را به ایشان متصل کردم. خوشبختانه پزشکی که در آن زمان بالای سر امام بود، پزشکی بود که با وی برای تحصیل به خارج رفته بودم و کاملاً از نظر تخصصی به همدیگر اعتماد داشتیم. امام اصلاً دیگر نبض نداشتند و قلب ایشان نمی‌زد، خداوند بار دیگر در سال 65 امام را به این امت بازگرداند، وقتی که ایشان نبضشان برگشت دستگاه الکتروشک 10متری پر شده بود، آن موقع بود که دکتر عارفی متوجه شدند و سریعاً خود را رساندند و وقتی دکتر عارفی امام را دیدند گفتند که معجزه‌ای صورت گرفته است. بعد از آن اتفاق، امام را به بیمارستانی که بدون اطلاع ایشان در جماران ساخته شده بود منتقل کردیم. این مرکز درمانی با تلاشهای دکتر پورمقدس از اصفهان و آقای دکتر محبی از بیمارستان شهید رجایی صورت گرفته بود.
امام از رئیس بیمارستان خواست که بیماریش را اعلام نکند
امام وقتی فهمید که این بیمارستان تاسیس شده است گفتند بگویید که رئیس این بیمارستان بیاید. آقای دکتر نوربالا آمدند دست حضرت امام را بوسیدند و آقا فرمودند که حرام می‌دانند که بیماریشان بیرون فاش شود. این شرایط باعث شد که قلب امام در طول 24 ساعت با دستگاه کنترل شود، یک دستگاهی بود به اندازه قوطی کبریت که در جیب قرار می‌گرفت و این امکان را فراهم می‌کرد تا از فاصله 500 متری قلب بیمار کنترل شود. امام بخاطر شرایط حساسی که داشتند باید در طول 24 ساعت تحت کنترل پزشکی ‌‌بودند و چون امکان نداشت که همیشه در کنار ایشان باشیم چراغهایی در اتاق پزشکی درست کردند که ما متوجه می‌شدیم امام در حالا حاضر کجا هستند و وضعیت ایشان را بررسی میکردیم.
تسنیم: آقای خوشنویس شما اولین دیدارتان با امام (ره) چگونه بود؟
خوشنویس: اولین دیدار من به صورت تصویری بود، همان زمانی که در سال 65 ایشان را به بیمارستان من

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ناگفته‌ای از سکته امام روح‌الله» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات