توسعه شبکه کشور بر اساس IP نسخه شش

توسعه شبکه کشور بر اساس IP نسخه شش

آژانس خبری سینا/ معاون مدیریت و توسعه شبکه سازمان فناوری اطلاعات ایران درخصوص گذار از نسخه چهار IP به نسخه شش گفت: گذار از IPV4 به IPV6 تدریجی خواهد بود و اصراری نیست این مهاجرت سریع انجام شود.
علی‌اصغر انصاری با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری روی IPV6 باید به نحو شایسته‌ای صورت گیرد، ‌ادامه داد: این یک گذار تدریجی است و تا چند سال به طول می‌انجامد. بنابراین،‌ همچنان از نسخه چهار و تجهیزات آن استفاده می‌کنیم. هر چند از این به بعد توسعه شبکه براساس IPV6 خواهد بود.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده بیان کرد: خوشبختانه از ابتدای سال جاری در کشور و با آمادگی شرکت زیرساخت جهت ارایه خطوط فعال IPV6 به اپراتورها، در عمل مهاجرت به نسخه شش IP شروع شده و تعدادی از اپراتورهای ثابت و همراه هم در حال حاضر از این خطوط استفاده می‌کنند و امیدواریم در آینده نزدیک کل اپراتورها آمادگی لازم را جهت انجام این مهاجرت داشته باشند.
معاون سازمان فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به بخشنامه‌های ابلاغی شورای عالی IT در سال گذشته افزود: براساس این بخشنامه،‌ تمام دستگاه‌ها و شرکت‌های ارتباطی در ورود تجهیزات باید دقت کنند تجهیزات وارداتی هر دو نسخه IP را پشتیبانی کند. لذا باتوجه به نظارت سازمان تنظیم مقررات در این خصوص، تجهیزات ارتباطی که وارد کشور می‌شوند باید مطابق با بخشنامه ابلاغی شورای عالی IT باشند.
وی با بیان این که درحال حاضر سازمان فناوری اطلاعات در قالب کارگروه راهبری گذار به IPV6 و کمیته اقدام سریع IPV6 بحث کارشناسی گذار را با حضور تمامی اپراتورها از جمله زیرساخت دنبال می‌کند و جلسات هماهنگی آن به صورت مستمر برگزار می‌شود، گفت: اپراتورها باید تحت نظارت این کمیته راهبری گذار خود را انجام دهند.
وی ادامه داد: البته این موضوع از مدتها قبل شروع شده و همبندی و ساز و کار گذار به IPV6 برخی اپراتورها با نظارت این کمیته و سازمان فناوری اطلاعات نهایی شده است. همچنین درصورتی که آمادگی سایر اپراتورها به حداکثر ممکن برسد، اجازه گذار به IPV6 به آنها داده می شود.
انصاری در عین حال، لازمه این مهم را آمادگی داخلی اپراتورها برشمرد و افزود: اپراتورها باید هم از لحاظ تجهیزات و هم از لحاظ فنی به گونه ای اقدام کنند تا بتوانند به لحاظ امنیتی و کیفی امکان ارایه خدمات در شبکه IPV6 را داشته باشند. به طوری که برنامه توسعه پهن باند کشور به عنوان زیرساخت بخش IP شبکه ملی اطلاعات با حضور تمام اپراتورها، رگولاتوری و ستاد وزارت با قابلیت پوشش برنامه ششم توسعه، عملیاتی می‌شود.[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «توسعه شبکه کشور بر اساس IP نسخه شش» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات