هاجسون رویای سه‌شیرها را برآورده می‌کند؟/ رقابت سخت ولز، روسیه و اسلواکی برای صعود


دو تیم از بریتانیا در کنار دو تیمی که میراث شوروی و چکسلواکی را همراه خود دارند در گروه دوم یورو 2016 حضور خواهند داشت.
به گزارش ایسنا، در آستانه شروع رقابت های یورو 2016 به بررسی گروه دوم رقابت های یورو می پردازیم جایی که تیم‌های انگلیس، ولز، روسیه و اسلواکی حضور دارند. تیم مدعی انگلیس امیدوار است بعد از یک جام جهانی کابوس وار در این جام آبروداری کند و بتواند جبران مافات کند.
• انگلیس
کشور پادشاهی متحد در سال ۱۷۰۷ میلادی در پی اتحاد پادشاهی انگلستان (شامل انگلستان و ولز) در جنوب و پادشاهی اسکاتلند در شمال بریتانیا به وجود آمد. پرچم مشهور بریتانیا از ترکیب پرچم های این دو پادشاهی و ایرلند شمالی ایجاد شده‌ است: پرچم سنت اندروز (اسکاتلند) دارای زمینه آبی با ضربدر سفید، و پرچم سنت جرج (انگلستان) دارای زمینه سفید و صلیب سرخ. جمعیت این کشور بیش از 54 میلیون نفر است و اغلب به دلیل شرایط جغرافیایی، آب و هوای سرد و بارانی در این کشور حکم فرماست.
تیم ملی فوتبال انگلستان تاکنون 8 بار در این رقابت‌ها حضور داشته که در مجموع چهار بار در همان مرحله گروهی حذف شده و بهترین عملکرد آنها به سال 1968 بازمی‌گردد که به مقام سومی این بازی‌ها دست پیدا کردند. انگلیس هنوز حضور در فینال یورو را تجربه نکرده و شاید اگر امسال نتوانند با تیم قوی خود به این مهم برسند، تا چند دوره دیگر هم نتواند خود را در سطح اول قاره نشان دهد. آنها یک بار در سال 1996 وقتی میزبان یورو بودند خیلی امید داشتند قهرمانی در این رقابت ها تجربه کنند و مثل زمانی که در سال 1966 میزبان جام جهانی بودند و قهرمان شدند، باز هم جام را در خانه نگه دارند که البته موفق به این کار نشدند. در گروه یک، چهار تیم انگلیس، هلند، اسکاتلند و سوئیس حضور داشتند. تیم انگلیس پس از اینکه با هدایت گراهام تیلور موفق به حضور در مرحله نهایی جام جهانی 94 نشده بود، سکان هدایت خود را به دستان تری ونبلز سپرد. تری ونبلز با جوانانی مستعد همچون برادران نویل، استیو مک منمن، جیمی ردنپ، درن آندرتون و ستارگانی همچون پل گاسکویین، تونی آدامز، پل اینس و آلن شیرر و برخورداری از امتیاز میزبانی امیدوار بود پس از گذشت سی سال از قهرمانی در جام جهانی 66، بتواند اولین تورنمنت بزرگ و معتبر را برای انگلیس به ارمغان آورد ولی در نیمه نهایی آلمان و انگلیس در ضربات پنالتی برای تعیین تیم فینالیست در ومبلی برابر هم قرار گرفتند که ضربه پنالتی گرت ساوت گیت توسط آندریاس کوپکه مهار شد تا آندریاس مولر با یک پنالتی زیبا و یک ژست بیادماندنی، آلمان را راهی فینال نماید.
ترکیب انگلیس برای یورو کامل به نظر می‌رسد. عدم دعوت درینک واتر از لسترسیتی و تاونسند تاحدودی با توجه به عملکرد خوب در لیگ شبهه برانگیز بود ولی حضور مارکوس راشفورد،سومین گلزن جوان تاریخ انگلیس بعد از رونی و اوون نیز از نکات جالب لیست هاجسون است. شاید این بار خوش‌بینی انگلیسی‌ها به تیم ملی کشورشان تنها به شروع مسابقات محدود نشود و تا پایان تورنمنت ادامه داشته باشد.
• اسلواکی
جمهوری اسلواکی کشوری در اروپای مرکزی است که تا دهه 90 در کنار کشور چک، کشور چکسلواکی را تشکیل می‌داد و بیش از 5 میلیون جمعیت دارد. آنها در کنار کشورهایی چون چک، اوکراین و لهستان قرار دارند و به همین دلیل از آب و هوای مدیترانه ای برخوردار است.
در زمینه فوتبال آنها به تازگی استقلال خود را کسب کردند و قبلا تحت نام چکسلواکی همراه با جمهوری چک در مسابقات حاضر بودند. همان طور که افتخارات شوروی را به پای روسیه می نویسند و اوکراین مستقل کار خود را آغاز کرده، افتخارات چکسلواکی سابق را نیز به چک نسبت می دهند. فراموش شده که چکسلواکی فقط چک نبوده است و اسلواکی خود سالها قبل از اینکه مستقل شود در قالب همین چکسلواکی قهرمان یورو شده است.
اسلواکی به عنوان جزئی از کشور چکسلواکی سابق در سال 1976 با پنالتی پاننکا مقابل آلمانی غربی پیروز شد و به قهرمانی یورو دست پیدا کرد. آنها دو بار در جام جهانی های 1934 و 1962 دوم شدند و البته دو بار در سال های 1960 و 1980 مدال برنز جام ملت های اروپا را بدست آوردند. از سال 1996 حضور مستقل آنها در یورو شروع شد که البته به توفیق خاصی دست نیافتند. در جام جهانی 2010 در مرحله گروهی باعث حذف ایتالیا شدند با این حال در مرحله یک هشتم با نتیجه‌ای نزدیک به هلندی باختند که تا فینال پیش رفت. در مقدمانی یورو 2016 آنها پشت سر اسپانیای 27 امتیازی، با 22 امتیاز به عنوان تیم دوم راهی یورو شدند. در واقع آنها شش دیدار نخست را با برد پشت سر گذاشتند و اگر افت در هفته های پایانی نبود، شاید می توانستند بالاتر از مدافع عنوان قهرمانی یورو، به عنوان تیم نخست راهی فرانسه شوند.
اسلواکی با کسب نتایجی عالی در مرحله مقدماتی یورو و شکست اسپانیا، به یورو 2016 در فرانسه رسید. جان کوژاک سرمربی اسلواکی که توانسته از آنها تیمی بهتر بسازد، امیدوار است بتوانند شگفتی ساز گروه خود شوند. اسلواکی نیز مثل ولز اولین حضور خود را در یورو جشن می گیرد و در واقع 24 تیمی شدن این رقابت ها باعث شده این فرصت برای آنها پیش بیاید تا حضور در این رقابت ها را تجربه کنند. حال تیم ملی اسلواکی با بازیکنانی همچون میروسلاوو استوچ، مارتبن اشکرتل و مارک همشیک در تلاش است تا در نخسیتن حضورشان در یورو شگفتی ساز شوند و بتوانند به روند صعودی شان در چند سال گذشته ادامه دهند.
• ولز
کشوری در جنوب غربی انگلیس که به دو زبان انگلیسی و ولزی صحبت می‌کنند و 3 میلیون نفر جمعیت دارد. شمال و مرکز ولز را رشته‌کوه‌های کامبرین فراگرفته، بقیهٔ نقاط نیز عموماً تپه‌ای است. طی سال‌های اخیر تجدید حیات زبان و فرهنگ ولزی در میان مردم ولز، قدرت و هویت فرهنگ مردم ولز را اثبات کرده‌ و اکنون تجارت عمده آنها ذغال سنگ است که درآمدهای کشور را تعیین می کند.
تیم ملی فوتبال ولز هم از آن دسته تیم‌هایی است که برای اولین بار حضور در رقابت های یورو را تجربه می‌کند. کشوری که در هر دهه بازیکنانی طلایی را به فوتبال جهان و اغلب انگلیس معرفی کرده، تا پیش از راهیابی به یورو 2016، تنها در جام جهانی 1958 سوئد حضور داشت و حالا امیدوار است اولین حضور آنها در یورو در کنار برادر همیشگی‌شان، انگلیس پایان خوشی برای دوستان گرت بیل داشته باشد. شاید اگر تعداد تیم های یورو افزایش پیدا نمی‌کرد حسرت دیدن بازی های بیل در سطح قاره مثل رایان گیگز بر دل فوتبالدوستان می ماند. سرمربی ولز کریس کولمن است که در سال 2012، به جای گری اسپید، روی نیمکت این تیم نشست. همه نگاه ها در این تیم روی گرت بیل است و اینکه گرانقیمت ترین بازیکن جهان چه عملکردی در این بازی ها خواهد داشت.
آنها در دور مقدماتی حسابی تیم ملی بلژیک را اذیت کردند و حتی این تیم را با گل گرت بیل شکست دادند ولی در نهایت به عنوان یکی از بهترین تیم های دوم راهی دور اصلی رقابت های یورو شدند و قرار گرفتن آنها برابر انگلیس و بازی با این کشور قطعا یکی از زیباترین بازی های جام خواهد شد. آنها با بلژیک هم گروه شده بودند که در صدر رنکینگ فیفا قرار داشت. بوسنی و هرزگوین، رژیم اشغالگر قدس، قبرس و آندروا سایر تیم های گروه بودند. گرت بیل در دور گروهی هفت گل از یازده گل تیم کشورش را به ثمر رساند تا در کنار ادین ژکو، بهترین گلزن این گروه باشد.
• روسیه
روسیه بزرگترین کشور دنیاست و بیش از 10% کل مساحت بین دریای بالتیک و کوه های اورال را جلگه‌ی اروپای شمالی پوشانده که در جنوب آن کوههای نسبتاً کوتاه ارتفاعات مرکزی روسیه واقع است که از مرز اوکراین تا شمال مسکو امتداد دارد. روسیه کشوری چند قومیتی است. نژاد روسی حدود 80 درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهد، اما فدراسیون روسیه بیش از 160 گروه مختلف قومی را در بر دارد. مسکو پایتخت روسیه و بزرگترین شهر آن است و بیش از یازده میلیون نفر جمعیت دارد. بیش از 1050 شهر در روسیه وجود دارد؛ بزرگترین شهرها در بخش اروپایی روسیه شامل مسکو، سنت پترزبورگ، نیژنی نووگورود، ولیکی نووگورود، ساراتوف، تامبوف، آستاراخان و استاوروپول هستند.
در نهایت میزبان جام جهانی یکی دیگر از تیم های گروه دوم رقابت‌های یورو 2016 خواهد بود. آنها در گروه B مسابقات با انگلیس، ولز و اسلواکی هم گروه هستند. دنیس چریشف غایب بزرگ روس ها خواهد بود. او در فهرست این تیم برای یورو 2016 حضور ندارد. تیمی که با لقب زبورنایا (به معنی تیم یکدست) پا به رقابت‌های جام ملت‌های اروپا گذاشته است. تیم ملی فوتبال روسیه که سابقا با نام‌هایی نظیر اتحاد جماهیر شوروی در این رقابت‌ها حاضر بود، یازدهمین حضور خود را در تاریخ این بازی‌ها تجربه خوهد کرد. روس‌ها با نسل طلایی یاران یاشین در اولین دوره، فاتح رقابت‌ها شدند و در سال 1988 با درخشش ستاره‌هایی نظیر رنات داسایف تا نایب قهرمانی هم پیش رفتند و حالا بعد از ده دوره حضور موفق در این رقابت ها به امید درخششی دوباره، راهی فرانسه خواهند شد.
البته قدرت تیم ملی روسیه در این سال ها با قدرت جغرافیایی و حتی سیاسی آنها فاصله داشته است و در واقع آنها را نمی‌توان مدعی جدی صعود از گروه دو نامید. هر چند در صورتی که این اتفاق رخ ندهد برای میزبان جام جهانی اتفاق تلخی خواهد بود. مردم روسیه دوست ندارند کشورشان که قرار است دو سال دیگر بزرگترین رویداد فوتبالی جهان را تجربه کند در مرحله گروهی حذف شود.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «هاجسون رویای سه‌شیرها را برآورده می‌کند؟/ رقابت سخت ولز، روسیه و اسلواکی برای صعود» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات