ناگفته های اوحدی از مذاکرات اخیر در عربستان

رییس سازمان حج و زیارت از رفتارهای خارج از پروتکل سیاسی و ناهماهنگی های بین دستگاه های عربستان سخن گفت. باشگاه خبرنگاران جوان: سعید اوحدی رییس سازمان حج و زیارت در نشست خبری که امروز در سازمان حج و زیارت برگزار شد با اشاره به جزییات روند مذاکرات گفت: متاسفانه از قبل و در طول مذاکرات شاهد رفتارهای خارج از عرف و پروتکل سیاسی از سوی عربستان بودیم که پاسخ پیامکی بدون شماره مشخص در مقابل نامه های رسمی ما یکی از آنها بود.
وی افزود: موضوع اساسی در رابطه با حج وبرنامه ریزی هایی که آن را از عمره و دیگر سفرهای زیارتی جدا می کند،اینکه تمتع یک واجب شرعی است که حدود دو میلیون زائر از اقصی نقاط دنیا به مدت25 تا 35 روز آن را در مکان و زمان واحد برگزار می کنند، لذا برگزاری حج برنامه ریزی دقیقی را می‌طلبد که حضور این جمعیت با متوسط سن 60تا63 سال با فرهنگ های مختلف به خوبی انجام شود.
اوحدی تصریح کرد: به همین علت براساس تفاهم های قبلی وزارت حج عربستان با همه کشورها یک جدول برنامه زمانی داریم که بر اساس آن به سمت اعزام زائران پیش می رویم.
رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: همه ساله هیأت ایرانی 7 ربیع الثانی به در خواست رسمی عربستان عازم کشور می شود و تفاهم نامه را امضا می کند و پس از امضای تفاهم نامه، برنامه ریزی ثبت نام سهمیه بندی انجام و قرار دادهای لازم بسته می شود.
وی با بیان اینکه بیش از 100 قرارداد مختلف داریم، گفت: قراردادهای حمل ونقل زمینی، هوایی، مسکن ، تغذیه، تدارکات، آشپزخانه ،قرادادهای هیأت پزشکی و قراردادهای مربوط به ایام تشرف از جمله آنها است و اگر جدول پیوست زمانبندی برای امضا این قراردادها نداشته باشیم، با مشکل مواجه می شویم.
اوحدی تاکید کرد: برهمین اساس7 ربیع الثانی تاریخ امضای قرادداد حج تمتع 95 بود، اما چند روز قبل از رابطه سیاسی وزیر حج عربستان طی نامه ای از ما خواست که زمان امضای قرارداد با دو ماه تاخیر انجام شود و مذاکرات را به 19 اسفند موکول کردند و ما نیز چاره ای جز پذیرش نداشتیم.
وی گفت: درتارخ 15 اسفند علی رغم قطع رابطه‌ سیاسی،ارائه جدی ما برای اقامه فریضه واجب حج بود و از این رو نامه ای به وزیر حج عربستان نوشتیم و خواستیم اعلام کند ویزای هیأت ایرانی که قرار است 19 اسفند برای انجام مذاکرت صادر شود،در چه مکانی محقق می شود.
رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: در پاسخ به این نامه، عربستان از طریق ارسال پیامکی بدون اسم اعلام کرد که روادید هیأت ایرانی در دبی صادر می شود؛ اما این سوال برای ما مطرح بود، چرا وقتی ما با ترکیه لغو روادید هستیم و می توانیم از طریق عراق راحت تر اقدام کنیم بازهم دبی که نیاز به 10 روز زمان دارد برای صدور روادید انتخاب شده است.
***ما منتظر عذر خواهی عربستان نبودیم
وی گفت: با این وجود، ما گذرنامه 8 نفر هیأت مذاکره کننده را با یک نماینده به دبی فرستادیم اما زمانیکه نماینده ما به کنسولگری عربستان در دبی مراجعه کرد با یک جمله تأمل برانگیز مواجه شد؛ چرا که اعلام کردند نامه وزارت حج عربستان آمده اما با وزارت خارجه این کشور هماهنگی انجام نشده است، از این رو با سر کنسولگری عربستان صحبت شد و وی اعلام کرد که ما نیز از این موضوع متعجیم و باید مانند شما منتظر باشیم.
اوحدی ادامه داد: از این رو نمایندگان بدون ویزا بازگشتند و مجددا شاهد سکوت مطلق عربستان بودیم، البته ما منتظر عذرخواهی نبودیم و خویشتن داری کردیم و مجددا برخلاف پروتکل های سیاسی ،تنها به خاطر حق شرعی زائران ایرانی دو نامه مکتوب به عربستان فرستادیم واعلام کردیم که وارد محدوده زمانی قرمز شده ایم واز آن ها پرسیدیم ویزای ما چه زمانی صادر می شود.
رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: متاسفانه عربستان پاسخ ما را مجددا با پیامک داد و اعلام کردند که ویزا ها در دبی آماده‌ است و 26 فروردین مذاکرات انجام خواهد شد. البته متاسفانه ما با بداخلاقی سیاسی عربستان مواجه شدیم و از 8 نفر به 3 نفر از اعضای هیات مذاکره کننده ویزا ندادند؛ ضمن اینکه زمان ورود به عربستان هیچ گونه رفتار و ادب سیاسی و اسلامی را در پایین‌ترین حد رعایت نکردند اما ما بازتحمل کردیم تا این حق شرعی را بتوانیم بگیریم.
وی یادآور شد: در روز ملاقات چند نکته را اعلام کردیم و گله‌مند شدیم که براساس جدول زمانبندی تمامی قراردادهای ما باید تا این لحظه بسته می شد. نکته دیگری که متذکر شدیم این بود که ویزای 8 نفر هیأت مذاکره کننده با تاخیر سه ماهه صادر شده است؛و اینکه حال چگونه می خواهید ویزای 64 هزار زائر ایزانی را صادر کنید ضمن اینکه نحوه پرواز حجاج ایرانی مشخص نیست.
اوحدی تاکید کرد: یکی دیگر از مواردی که در این جلسه به آن اشاره کردیم، این بود که پس از یک سال ونیم هنوز حکم دو مامور خطا کار سعودی صادر نشده است و چرا در دادگاه عربستان کنسولگری و سازمان حج و زیارت حق گرفتن وکیل برای احقاق حقوق دو نوجوان ایرانی را نداشتند، چرا که ما به هر وکیلی در عربستان مراجعه کردیم گفت چون شما درمقابل پلیس وامنیت عربستان قرار گرفته اید ما جرأت گرفتن وکالت شما را نداریم.
رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در پاسخ به این اظهارات ما، وزیر حج عربستان اعلام کرد که ما فکر می کردیم که حکم صادر شده از این رو به وزیر حج اعلام کردیم که آیا غیر از این است که حکم را تعمدا صادر نکردید تا عمره حجاج ایرانی لغو گردد؟
 وی گفت:همچنین درباره فاجعه منا نیز پاسخ خواستیم و گفتیم با توجه  به اینکه 461 زائر را از دست دادیم، آیا شما این حق را نمی دهید که بپرسید بعد از این فاجعه چه تمهیداتی را درنظر دارید، ضمن اینکه ما 20 راهکار داریم تا به شما کمک کنیم.
رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: ما سال گذشته از خدمات کنسولی بهره مند بودیم اما در فاجعه منا به جای باز کردن مسیر برای هیأت پزشکی تعدادی از کارکنان ما دستگیر شدند، حال چگونه میت وانید زائران ایرانی را از خدمات کنسولی محروم کنید.
اوحدی ادامه داد: روز بعد ازاین جلسه با پدیده عجیبی روبرو شدیم که عربستان دریک اقدام نامتعارف متن قراردادی را با 60 بند آن هم با ادبیات تحکمی پیش روی ما گذاشتند و محدودیت های زیادی ازجمله تعداد درمانگاه ها،خدمات کنسولی،صدور روادید در کشوری دیگر مانند روادید زائران یمن که در جیبوتی صادر می شود، عدم استفاده از پروازهای داخلی در آن درنظر گرفته شده بود.
وی افزود: در جلسه بعدی که با وزیر حج عربستان داشتیم به ادبیات این تفاهم نامه اعتراض کردیم وگفتیم اگر می خواهید بگویید زائران ایرانی به حج 95 نیایند، چرا بازی سیاسی می کنید مگر شما نمی گویید از روابط سیاسی جدا است، پس چرا با عینک ذره بینی سیاسی قرار داد را تنظیم کرده اید به گونه ای که حاضر نیستید حقوق مدنی ایرانیان را رعایت کنید.
اوحدی عنوان کرد: پس از مطرح شدن این سخنان، وزیر حج عربستان از ما خواست تا بازگشت خود به کشور را دو روز به تعویق بیأندازیم اما بعدا اعلام کردند، حتی یک کلمه هم از این قرار داد قابل تغییر نخواهد بود که این یعنی ما نمی خواهیم اجازه دهیم، زائران ایرانی به حج 95 بیایند.
اوحدی گفت: همچنین اعلام کردند که در خصوص صدور روادید مشکل وجود دارد، اما باید با وزارت خارجه صحبت کنیم از این رو برداشت ما این است که وزارت حج عربستان اختیار تصمیم گیری نداشت.
*** اعتراض هیأت ایرانی نسبت به صحبت های توهین آمیز یکی از امامان جماعت عربستان 
رئیس سازمان حج وزیارت در خصوص دور دوم مذاکرات گفت: برای انجام دور دوم اسامی هیأت ایرانی را فرستادیم و منتظر بودیم ظرف یک هفته پاسخ دهند، اما این یک هفته به 45 روز افزایش یافت و پس از مجموع 5 ماه تاخیر وزارت حج عربستان طی نامه ای اعلام کرد که هیات ایرانی می تواند ویزای خود را بگیرد.
وی درخصوص رفتار سعودی ها در مذاکرات دور دوم گفت: از آنجا که می دانستند دیگر حج انجام شدنی نیست، رفتار آن ها کاملا عوض شده بود و با روش جدید و روی خوش از هیأت ایرانی استقبال کردند، البته قبل از سفر طی نامه ای ما راهکارهای تآمین امنیت و انتقادات خود را با متن قرار داد برای وزیر جدید حج فرستادیم و اعلام کردیم که در دور قبل ما می خواستیم جنگ کنونی ایجاد شده را آرام کنیم اما در مقابل شما رفتار بدی کردید؛ در  دور دوم مذاکرات که با حضور وزیر حج عربستان انجام شد، نسبت به صحبت های توهین آمیز یکی از امامان جماعت عربستان اعتراض کردیم چرا که گفته بود ریختن خون شیعه و تعرض به مال وی حلال است و انجام دهنده آن به بهشت می‌رود؛ از این رو به آن ها گفتیم شما می خواهید تسویه حساب سیاسی را با زائران خانه خدا انجام دهید.
اوحدی گفت : همچنین به برنامه های تبلیغاتی تلویزیونی عربستان علیه ایرانیان اعتراض کردیم ولی وزیر حج عربستان گفت سخنان شما تنها تصورات شخصی است.
رئیس سازمان حج وزیارت تاکید کرد: در این جلسات  از آن ها خواستیم تا به یاد آورند که در فاجعه منا 5000 شهید را در کانتینر نگه داشتند و حاضر به استفاده از خدمات هیأت پزشکی ما و دیگر کشورها نشدند. 
وی با بیان اینکه وزیر حج عربستان در دور دوم مذاکرات اعلام کرد که ویزای یک هزار و 64 زائر در ایران صادر می‌شود، گفت: اما همچنان محدودیت ها ی دیگری وجود داشت که یکی از آن ها این بود که زائران ایران حق استفاده از پرچم کشور خود را ندارند و  این درحالی است  که زائران می توانند از طریق پرچم مسیر و راه خود را در ایام تشرف از میان هزاران چادر کشورهای مختلف بیابند.
***با بد رفتاری سعودی ها 6 میلیون زائر از عمره و 1.5 میلیون از تمتع محروم شدند
اوحدی درباره واکنش عرستان در خصوص راهکارهای امنیتی ایران گفت: وزیر حج عربستان اعلام کرد واژه امنیت در عربستان بار سیاسی دارد و ما به هیچ وجه نمی توانیم بنویسیم که ایرانیان برای تامین امنیت زائران راهکار ارائه داده اند.
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در خصوص خدمات کنسولی نیز اعلام کردند باید با وزارت خارجه خود هماهنگ کنیم؛ ضمن اینکه وزارت خارجه ایران نیز برای حل این موضوع با سوئیس تفاهم نامه ای را داشتند، از این رو اعلام کردیم عینا متن این پیشنهاد را در تفاهم نامه بیاورید اما مجددا اعلام کردند که باید با وزرات خارجه خود هماهنگ کنیم ضمن اینکه وزیر حج  صراحتا گفت تفاهم نامه را دستگاههای دیگر تنظیم کرده اند.       وی افزود: در طول مذاکرات مسئولین عربستان کنفرانس خبری وسیعی انجام و اعلام کردند رئیس سازمان حج وزیارت ایران قراداد را امضا کرده و ما بعد از 35 سال گردن ایران را خم کردیم درحالیکه ما به هیچ عنوان تفاهم نامه را امضا نکردیم، چرا که مردم ما خواستار رعایت حقوق زائران ایرانی بودند. از این رو بیانیه ای را صادر و اعلام نمودیم که به دلایل مشخص زائران ایرانی از حج امسال محروم می شوند و برهمین اساس در حال حاضر 6 میلیون زائر از عمره و 1.5 میلیون از تمتع محروم شده اند.  
رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: در مذاکرات موضوع دعای کمیل مطرح شد و به وزیر حج عربستان گفتیم اگر واقعا صداقت دارید ونگاهتان سیاسی نیست چرا اینقدر با زمان بازی کردید مگر ما تجربه 20 ساله امضای تفاهم نامه را نداشتیم؛ ضمن اینکه ما حتی در طول این مدت یک مورد دستگیری در دعای کمیل را نداشته ایم، چنانچه وزیر سابق حج عربستان دو سال گذشته با حضور در مراسم دعای کمیل اذعان داشت که زائران ایرانی با نظم و انظباط و بدون هیچ گونه مورد سیاسی مراسم دعای کمیل را برگزار کردند.
وی درخصوص پیشنهاد ویزای الکترونیک گفت: ظاهرا عادل‌ الجبیر علی رغم اینکه یک مسئول سیاسی در عربستان است از روند ویزای الکترونیک خبر ندارد، چرا که این ویزا نیازمند درج محل اقامت، ساعت پرواز وسایر موارد است که وارد کردن آنها حداقل یک ماه زمان نیاز دارد.
***تلاش می کنیم سهمیه حج سال 95 را پس بگیریم
اوحدی یادآورشد: متاسفانه علی رغم تلاشهای ما بد رفتاریها و بد اخلاقی های سعودی ها باعث شد تا شاهد محروم شدن زائران ایرانی از حق شرعی خود باشیم، اما ما معتقدیم که مسجدالحرام و مدینه النبی متعلق به همه مسلمانان است، از این رو تلاش می کنیم سال آینده سهمیه امسال را پس بگیریم و از حال برای حج سال 96 برنامه ریزی می کنیم.
وی به 5 بندی که عربستان حاضر به حذف آن نشد اشاره و تصریح کرد: ممنوعیت استفاده از پرچم ایران، دخالت در ساختار تشکیلاتی حج ما، محدود کردن مراکز پزشکی حج وزیارت، برگزاری دعای کمیل و مراسم برائت از مشرکین وخمات کنسولی ایران و ارتباط نداشتن با بعثه های دیگر کشورها از جمله این موارد بودند. 
***پس ازصحبتهای توهین آمیز سعودی ها 15 هزار نفر از پرداخت قسط حج، انصراف دادند
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تعداد انصراف دهندگان گفت: تا کنون 25 هزار نفر قسط اول خود را برای تمتع 95 واریز کرده‌اند، اما پس ازصحبتهای توهین آمیز سعودی ها 15 هزار نفر انصراف دادند، اما  این افراد تنها قسط  اول خودرا پس گرفتند و ودیعه 1 میلیون تومانی را برای حفظ اولویت خود دارند.
اوحدی درخصوص حقوق شهدای منا گفت: براساس فرمایش مقام معظم رهبری دستگاه دیپلماسی کشور مسئولیت پیگیری را داشتند وکارهای خوبی انجام شد، اما بر اساس احکام شرعی پرداخت دیه بر عهده کشور میزبان یعنی عربستان است و ما قاطعانه به دنبال آن هستیم.
رئیس سازمان حج وزیارت همچنین به رفتارهای غیر متعارف ماموران فرودگاهای عربستان با زائران ایرانی اشاره و تصریح کرد: متاسفانه یکی از این اقدامات این بود که ماموران مرد بی سواد سعودی چمدان بانوان زائران ایرانی را می گشتند که این موضوع بارها مورد اعتراض ما بوده است.
اوحدی همچنین از قرادادهایی که قبلا بین ایران وعربستان برای هتلها بسته شده بود سخن گفت و یاد آور شد براینکه کمترین ضرر را متحمل شویم، مذاکراتی صورت گرفت و درخواست کردیم هتل هایی که قبلا از سوی ایران رزرو شده بود به سایر کشورها داده شود.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ناگفته های اوحدی از مذاکرات اخیر در عربستان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات