عربستان باید هزینه سنگینی بپردازد

عربستان به خاطر محروم کردن زائران ایرانی از فریضه واجب و تبعیض در پذیرش، گناه بزرگی کرده است و هزینه سنگینی را باید بپردازد.

"رییس سازمان حج و زیارت"

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سعید اوحدی در نشست خبری که صبح امروز، پنجشنبه 13 خردادماه با حضور رسانه های داخلی و خارجی در سازمان و حج و زیارت برگزار شد، در واکنش به کارشکنی های دولت عربستان نسبت به حج، به روند مذاکره با مسؤولان دولت آل سعود که در نهایت به تصمیم جدی عربستان برای محروم کردن ایرانی ها از حج منجر شد، اشاره کرد و یادآور شد: برنامه ریزی حج متفاوت از سایر سفرهای زیارتی و حتی عمره است. این یک فریضه واجب شرعی است که هر سال حدود دو میلیون نفر از اقصی نقاط مختلف دنیا که مستطیع هستند درآن شرکت می کنند. این شرایط در حالی که متوسط سن زائران حدود 60 سال است برنامه ریزی دقیقی را می طلبد.

او همچنین خاطرنشان کرد: سهمیه و قراردادهای مهم حج که حدود 100 مورد می شود بعد از امضای تفاهم نامه اصلی، تعیین و بسته می شود که برای همه آن ها باید جدول زمان بندی داشته باشیم وگرنه با بحران جدی مواجه می شویم.

چرا دولت ایران با وجود بداخلاقی عربستان اصرار به حج داشت؟

این مقام مسؤول در سازمان حج و زیارت در توجیه اصرار دولت ایران برای اقامه حج در شرایطی که با بداخلاقی های عربستان مواجه بود، اظهار کرد: با وجود قطع روابط سیاسی عزم و اراده جدی ما بر این بود که این فریضه ی واجب انجام شود. این ماموریت سازمان حج و زیارت است و ما همه ی بداخلاقی ها را تحمل می کردیم تا این حق شرعی از زائرانی که 15 سال در نوبت بودند ضایع نشود. اما اکنون ظلم بزرگی شده است.

اوحدی ادامه داد: قراردادهای حج پروتکل سیاسی نیستند که ما با وزارت خارجه عربستان آن را امضاء کنیم. برای همین نامه ای را به وزیر حج این کشور نوشتیم و درخواست تعیین تکلیف ویزا و سفر هیات ایرانی به منظور پیگیری مذاکرات را داشتیم. به دنبال درخواست ایران پیامک بی نامی دریافت شد با این محتوا که ویزا در دبی صادر می شود. آن هم در شرایطی که ما با ترکیه لغو روادید هستیم و درعراق مشکلی نداریم، اما صدور ویزا در دبی 10 روز زمان می برد.

او در ادامه تشریح چالش هایی که برای صدور ویزا هیات ایرانی در دور اول مذاکرات پیش آمد، گفت: هنگام دریافت ویزا کنسولگری عربستان گفت که نامه وزارت حج آمده، اما با وزارت خارجه هماهنگی نشده است. این پاسخ به منزله آن است که هماهنگی بین دستگاه سیاسی و وزارت حج عربستان وجود ندارد. وقتی موضوع را به وزارت حج عربستان اطلاع دادیم آنها نیز ابراز تعجب کردند.

حاضر بودیم بداخلاقی ها را تحمل کنیم

اوحدی بیان کرد: معتقدم اگر اراده ای برای پذیرش زائران ایرانی وجود داشت، دولت عربستان بعد از دو سه ماه تاخیر در صدور ویزا هیات مذاکره کننده ایرانی چنین چالشی را ایجاد نمی کرد. ما با توجه به هدفی که داشتیم حتی حاضر بودیم در برابر این بداخلاقی ها سکوت و آن را تحمل کنیم.

وی افزود: دولت عربستان در این مدت پاسخ نامه های ما را با پیامک می داد، ظاهرا در قطع روابط سیاسی این جزو ادب دولت عربستان قرار گرفته است.

وکیل های سعودی می ترسند

رییس سازمان حج و زیارت سپس با یادآوری شرط ها و مطالباتی که ایران تعیین کرده و در فرصت مذاکرات آن ها را پیگیری کرد، گفت: در موضوع حادثه فرودگاه جده این پرسش مطرح بود که چرا عربستان اجازه نداد ما از وکیل های مورد تایید در این کشور استفاده کنیم. به هر وکیلی مراجعه می کردیم چون در مقابل پلیس عربستان قرار داشت درخواست ایران را نمی پذیرفت. همه این اتفاقات در حالی رخ داد که وزیر حج عربستان از چنین جریان و حتی اجرا نشدن حکم دو مامور خاطی فرودگاه جده ابراز بی اطلاعی می کرد.

اوحدی با یادآوری محدودیت هایی که در تفاهم نامه یک طرفه عربستان لحاظ شده بود، افزود: ما در متن قرارداد با بداخلاقی هایی مواجه شدیم به وزیر حج این کشور گفتیم که اگر می خواهید زائران ایرانی نیایند حداقل صراحتا اعلام کنید، چرا با زائران ایرانی بازی می کنید. آنها از ما فرصت خواستند تا موضوع را در ریاض پیگیری کنند، اما بعد از دو روز اعلام کردند که "یک واو از این قرارداد قابل تغییر نیست". این دقیقا عین جمله ی سعودی ها است.

وی ادامه داد: در برگشت با بداخلاقی های دیگری مواجه شدیم. یک هفته مهلتی که دولت عربستان خواسته بود به 45 روز رسید. در همین حال وزیر حج هم تغییر کرد. با این وجود به خاطر هدفی که داشتیم تا آخرین لحظه پیگیر بودیم که زائران از فریضه واجب شان باز نمانند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تغییر رفتار سیاسی دولت عربستان در دور دوم مذاکرات حج بیان کرد: استنباط از تغییر وضع این بود که عربستان چون می دانست زمان از دست رفته است با روی خوش از هیات مذاکره کننده ایرانی استقبال می کند.

وی گفت: در دیدار با وزیر حج عربستان درباره اظهارات امام جماعت این کشور که بر علیه شیعه حکم داده بود صحبت کردیم و صراحتا گفته شد که شما می خواهید تسویه حساب سیاسی تان را با زائران داشته باشید. وزیر در جواب قابل تاملی گفت؛ این تصرفات شخصی شما است. چطور ممکن است چنین چیزی وجود داشته باشد وقتی فضای رسانه ای در آن کشور تا این حد مسموم شده است.

دولت عربستان تامین امنیت زائران را به "خدا" واگذار کرد

رییس سازمان حج و زیارت سپس به واکنش عربستان در برابر خواسته دولت ایران برای تامین امنیت زائران اشاره کرد و افزود: پاسخ دولت عربستان در برابر چنین مطالبه ای این بود که واژه امنیت در عربستان بار سیاسی دارد و خداوند خودش امنیت زائران را تامین می کند. مگر سال گذشته چنین آیه ای وجود نداشت که هزاران زائر جان خود را در منا از دست دادند.

اوحدی تفاهم نامه تنظیم شده حج را تحت تاثیر دخالت های وزارت خارجه و کشور عربستان دانست و گفت: وزیر حج این کشور به صراحت گفت که این قرارداد را شخصا تنظیم نکرده و سایر دستگاه ها نیز دخالت داشته اند. این دخالت باعث سد راه زائران ایرانی برای برپا کردن حج شد.

راه حج باز خواهد شد

او با یادآوری این که در حال حاضر 6 میلیون زائر از سفر عمره به دلیل بداخلاقی عربستان باز مانده اند و یک و نیم میلیون نفر دیگر 15 سال در نوبت حج مانده اند و اکنون محروم شده اند، تاکید کرد: سال آینده راه باز خواهد شد و ما پیگیر سهمیه حج ایرانی ها خواهیم بود.

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه این نشست خبری در پاسخ به "الاتحاد" امارات درباره اختلافات اصلی ایران و عربستان در موضوع حج با توجه به اظهارات وزیر خارجه این کشور مبنی بر حل شدن اختلافات ایران و عربستان در موضوع حج و بدون مانع دانستن دعای کمیل از سوی ولیعهد این کشور، گفت: ظاهرا وزیر خارجه هم نقش وزیر را دارد و هم نقش سخنگوی وزارت حج را. آقای الجبیر با وجود آن که وزیر خارجه است اطلاع ندارند که قراردادهای حج دست کم 20 روز طول می کشد که وارد سیستم نرم افزاری ویزا شود.

اوحدی خطاب به وزیر خارجه عربستان گفت: اگر در گفتار و رفتار صداقت دارید و نگاهتان به حج سیاسی نیست و اراده ای برای پذیرش زائران ایرانی وجود دارد پس چرا با زمان بازی کردید.

"دعای کمیل" محل مناقشه نیست

وی افزود: موضوع دعای کمیل نیز در مذاکرات مطرح شد، اتفاقا تنها جایی که ما با عربستان مشکل نداریم به طوری که در 15 سال گذشته حتی یک مورد دستگیری نداشتیم.

حتی ترکیه هم نتوانست کاری کند

رییس سازمان حج و زیارت در پاسخ به سوال خبرگزاری ترکیه نیز برای برنامه ریزی حج آینده و نقش میانجیگر کشورهایی چون ترکیه، بیان کرد: عربستان باید در مقابل مطالبات کشورهای اسلامی پاسخگو باشد و چاره اندیشی جدی ای داشته باشد تا دیگر شاهد تبعیض در برابر زائران نباشیم.

وی افزود: وساطت ها، تلاش ها و میانجی گری های کشور ترکیه نیز در نوسان این راه نیز نتیجه نداشت و این نشان می دهد تلاش عربستان برای بستن راه حج بوده است.

اوحدی درباره ی سیاست ها و برنامه ی آینده دولت ایران در حج آینده نیز گفت: امیدوارم شاهد تغییر رفتار جدی عربستان در موسم سال بعد باشیم و دولت میزبان بخشی از این حقوق را به رسمیت بشناسد و شاهد بسته شدن مسیر نباشیم. حتی برای امسال همه تلاش مان را به کار بردیم این حق سلب نشود. برنامه ریزی می کنیم تا سال آینده به نتیجه برسیم. عربستان باید بداند هزینه ی بسیار سنگینی را برای محروم کردن زائران و تبعیض در پذیرش آنها می پردازد.

آمار انصرافی های حج

رییس سازمان حج و زیارت در ادامه درباره ی آمار زائرانی که از حج انصراف داده اند، اظهار کرد: پس از دو فراخوانی که برای ثبت نام داده شد حدود 25 هزار زائر ثبت نام کردند اما بعد از صحبت های موهن خطیب نماز جماعت عربستان و افزایش نگرانی ها 15 هزار نفر انصراف دادند.

اوحدی در پاسخ به خبرگزاری الجزیره درباره پیگیری بیانات مقام معظم رهبری که در سال 76 اخطار داد حج از روابط سیاسی تفکیک شود، اظهار کرد: ما با بداخلاقی هایی به بدترین شکل مواجه شدیم اما خویشتن داری کردیم که این رفتار با توجه به همان نگاه مقام معظم رهبری صورت گرفت.

وی همچنین درباره پیگیری دیه منا در شرایط حاضر نیز گفت: دستگاه دیپلماسی کشور پیگیر این مساله است، اقدامات خوبی هم انجام شده، اما در شرایط فعلی وکلا عربستان به خاطر محدودیت ها حاضر به همکاری نیستند. در هر حال امیدواریم در این موضوع به نتیجه قطعی برسیم. صرف نظر از این پیگیری ها بر اساس احکام شرعی دیه "قتیل الزحام" با دولت میزبان است، امیدوارم آنها حداقل به این حکم شرعی خداوند پایبند باشند.

اوحدی درباره یاری گرفتن از بعثه های سایر کشورها برای به نتیجه رسیدن موضوع حج نیز توضیح داد: یکی از بندهایی که امسال عربستان در قرارداد لحاظ کرد منع ارتباط با بعثه کشورهای مختلف بود. هر چند بعثه مقام معظم رهبری در ایران ارتباط های خود را حفظ کرده است.

او درباره قراردادهای 10 ساله ای که دولت ایران در عربستان بسته و بار مالی ناشی از منحل شدن حج برای این سازمان، توضیح داد: تمهیداتی فراهم شد و با شرکتهای مختلفی تماس گرفتیم تا کمترین خسارت متحمل دولت ایران شود ضمن آن که نامه ای به وزیر حج عربستان نوشته شده و متذکر شده است که هر گونه خسارتی ناشی از لغو حج متحمل آنها خواهد شد. هتل هایی هم که در این مدت با آنها قرارداد بسته شده بود به نحوی در اختیار سایر کشورها قرار داده شده است.

تلاش های خیرخواهانه سازمان کنفرانس اسلامی هم بدون نتیجه ماند

اوحدی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این که با توجه به اعتمادی که سازمان حج و زیارت ایران به سازمان کنفرانس اسلامی در موضوع حج داشت، این سازمان در جریان مذاکرات حج ایران و عربستان چه دخالت و نقشی داشته است؟ اظهار کرد: واقعا در ذهن خود تصور نمی کردم رفتار ظالمانه ای را از دولت عربستان تا این حد شاهد باشیم که به حقوق زائران که تنها خواسته شان انجام فریضه شرعی و واجب است، ظلم شود. در هر حال با توجه به این که سهمیه ی حج کشورها را سازمان کنفرانس اسلامی تعیین می کند، این جزو وظایف آن سازمان است که پیگیر چنین مساله باشد و یکی از مطالبات جدی ما نیز آن است که از طریق دستگاه دیپلماسی کشور پیگیر این حق باشیم. ضمن آن که دبیر کل سازمان کنفرانس اسلامی تلاش های خیرخواهانه ای داشته اند، ولی راه به جایی نبرد.

موضع انفعالی در برابر عربستان نداشتیم

اوحدی همچنین در پاسخ به سوالی درباره موضع انفعالی سازمان حج در برابر عربستان گفت: اگر ما تفاهم نامه یک طرفه را امضاء کرده بودیم می توانستیم بگوییم موضع انفعالی داشتیم. ما از مواضع خود عقب نشینی نکرده ایم حتی اگر چند ماه پیش با اولین بداخلاقی اعلام می کردیم نمی خواهیم پای مذاکره بنشینیم آنها جنگ تبلیغاتی، سیاسی راه می انداختند. در حالی که الان موضع عزت برای ما حفظ شده و این عربستان است که "سد عن سبیل الله" کرده و گناه بزرگی در تاریخ به نام عربستان ثبت شده است.

سازمان حج و زیارت ، سعید اوحدی ، حج 95 ، حج تمتع ، عربستان هم رسانیفیسبوکلینکداینتوئیتر دیدگاه شما Comment *CAPTCHAاین سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. سوال ریاضی * 12 + 5 = این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. Leave this field blank 1 اخبار جدید ^ آبگرم "گاومیش گلی" سرعین در انتظار ثبت ملی آبگرم "گاومیش گلی" سرعین در انتظار ثبت ملی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از ثبت ملی آبگرم «گاومیش گلی» و آثار باستانی روستای نمونه گردشگری «آلوارس» شهرستان سرعین خبر داد... ^ کشف ناخن یک دایناسور و شهاب سنگ در کویرهای خراسان جنوبی کشف ناخن یک دایناسور و شهاب سنگ در کویرهای خراسان جنوبی ناخن یک دایناسور در کویر «لوت» کشف شد؛ هنوز مطالعات قطعی روی این یافته صورت نگرفته، اما گمانه زنی ها حاکی از آن است که فسیل یافت شده، ناخن سرپنجه یک دایناسور باشد... ^ احتمال کشف بقایای دایناسور در کویر لوت احتمال کشف بقایای دایناسور در کویر لوت گمانه زنی در مورد کشف ناخن متعلق به یک دایناسور در کویر لوت ادامه دارد و این کشف باید مورد بررسی قرار گیرد... خبرهای جدید ادامه ... فرودگاه کاشان فعالیت خود را آغاز کرد ارمنستان توافق لغو روادید با ایران را امضا کرد عربستان باید هزینه سنگینی بپردازد نقشه سوئیسی برای جذب گردشگران ایرانی ثبت مدرسه قاجاری ادب شاهپوری در فهرست آثار ملی اعلام آمادگی هتلهای داخلی برای همکاری با سرمایه گذاران خارجی مدرسه و مسجد کهن از دل قلعه مریوان سر برآورد بقایای کاخ جهان نما در فهرست آثار ملی به ثبت رسید روادید؛ موضوع اول گردشگری ایران و روسیه خبرهای پربازدید پل سلجوقی کرج؛ اثر تاریخی دیروز خرابه امروز آشنایی با امنیت پرواز در ایران منشور اخلاقی سازمان میراث فرهنگی تصویب شد ارزش 142 میلیارد دلاری گردشگری حلال در دنیا 230 واحد بوم گردی در سطح کشور فعال شده است هویت تاریخی مشهد در حال فرو ریختن است رویکرد جدید در برگزاری جشنواره تابستانی کیش عملیات اجرایی 800 هتل و هتل آپارتمان در کشور در حال انجام است اقامتگاه بومگردی برند گردشگری ایران گردشگری جامعه محور گزارش و مصاحبه های گردشگری کانال رسمی دنیای سفر عضویت شما در خبرنامه ثبت شد sample@website.com سرویسهای خبری گردشگری خدمات مسافرتی پذیرایی و اقامت حمل و نقل میراث و صنایع دستی تکنولوژی آموزش بازارچه سفر ویژه دنیای سفر گوناگون از دنیای سفردنیای سفر درباره دنیای سفر تبلیغات در دنیای سفر تور لحظه آخری، خارجی و داخلیعضویت در خبرنامه facebooktwittergoogle plusinstagramrss با نام بردن از "خبرگزاری دنیای سفر" در بهره گیری از نوشته ها، تلاش ما را ارج نهید. ©1395 Donyaye Safar

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عربستان باید هزینه سنگینی بپردازد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات