طبقه متوسط؛ از کشورهای ثروتمند تا ضعیف

درکشورهای ثروتمند، «طبقه متوسط» به خانوارهایی گفته می‌شود که درآمد سالانه آنها متوسط درآمد ملی سرانه آن کشور باشد. روزنامه وقایع اتفاقیه - فاطمه آقایی‌فرد: درکشورهای ثروتمند، «طبقه متوسط» به خانوارهایی گفته می‌شود که درآمد سالانه آنها متوسط درآمد ملی سرانه آن کشور باشد. درآمریکا نیز افرادی که درآمدشان بین 50 تا 500 هزار دلار است، از این دست‌اند اما درجوامع درحال‌توسعه، طبقه متوسط، طبقه‌ای است که دارای سطحی از توان مالی است که می‌تواند در برابر بیکاری و ورشکستگی دوام بیاورد و درهرحال بتواند اجاره‌خانه ماه آینده یا وام ماشین را سر وقت پرداخت کند.

شمار زیادی از افراد جهان را طبقه متوسطی‌ها تشکیل می‌دهند

بیست و پنج سال پیش تقریبا هیچ کشور درحال توسعه‌ای دارای طبقه متوسط نبود؛ یعنی قشر کمی از مردم ثروتمند بودند و بر اکثریت فقیر حکومت می‌کردند. اما کره جنوبی در این میان استثنا بودند؛ کشوری که درسال‌های آخر دهه90، اکثر افراد جمعیتش را طبقه متوسط با درآمد سالانه 10 هزار دلار یا بیشتر، تشکیل می‌دادند اما در دیگر نقاط جهان هنوز طبقه متوسط بسیار کم بود.  در چین، هند و صحرای آفریقا تنها 2 درصد جمعیت درطبقه متوسط قرار می‌گرفتند؛ در آن دوره بیشتر مردم در آفریقا و آسیا به شدت فقیر بودند. با کاهش نرخ بهره و افزایش قیمت کالا، بسیاری از کشورهای متوسط درآمدشان افزایش یافت.

در سال 1991 طبقه متوسط در جهان به میزان قابل توجهی رشد کرد؛ در همین دوره حدود 900 میلیون نفر به درآمد 10 دلار در روز رسیدند و این یعنی میلیون‌ها نفر به طبقه متوسط جهانی اضافه شدند. در سال 2009، حدود 1,8 میلیارد نفر از مردم جهان در طبقه متوسط جای داشتند که از این تعداد 664 میلیون نفر در اروپا، 525 میلیون نفر در آسیا و 338 میلیون نفر در آمریکای شمالی بودند. بین سال‌های 1995 تا 2015 حدود یک میلیارد نفر از فقر رها شدند که از این تعداد 650 میلیون نفر فقط در چین و هند زندگی می‌کنند.

در دو دهه اخیر طبقه متوسط کشورهایی چون ایران، شیلی و مالزی به 60 درصد کل جمعیت رسید و در مکزیک نیز با رشد 50 درصدی همراه بود. طبقه متوسط در مدت چند دهه اخیر در کشورهای فقیرتر هم رشد کرد اما با سرعتی بسیار کم. در کشورهای جنوب آسیا، صحرای آفریقا و مناطق روستایی چین، طبقه متوسط هنوز هم کمتر از 10 درصد کل جمعیت را تشکیل می‌دهند.

در میان کشورهای عربی نیز تونس و مراکش از میزان طبقه متوسط قابل توجهی برخوردارند؛ در مصر نیز تنها 6 درصد از جمعیت، از درآمد 10 دلار در روز برخوردارند. برخی کشورهای در حال‌توسعه همچون هند، کنیا و نیجریه نیز طبقه متوسط قابل توجهی دارند. با کاهش جمعیت فقیر برزیل و رسیدن آن از 40 درصد به 25 درصد در سال 2009، حدود 31 میلیون نفر از افراد این کشور در طبقه متوسط جای گرفتند؛ حالا 52 درصد از برزیلی‌ها در این گروه قرار دارند. 
 
پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که شمار طبقه متوسط در سطح جهان رو به افزایش است به طوری‌که از سال 2009 این افزایش آغاز شد و پیش‌بینی‌ می‌شود شمار طبقه متوسط در جهان  از 1,8 میلیون نفر در سال 2009 به 3,2 میلیون نفر در سال 2020  برسد.  هم اکنون 23 درصد از مردم در کشورهای آسیایی در دسته قشر متوسط هستند که تا سال 2030 بر تعداد این افراد افزوده خواهد شد؛ یعنی حدود 66 درصد از مردم در آسیا تا 14 سال آینده در طبقه متوسط قرار خواهند گرفت.

طبقه‌متوسطی‌های جهان چه میزان پس‌انداز می‌کنند؟

آمارها می‌گویند، طبقه متوسط آمریکا عادت ندارند تا بخشی از درآمد خود را پس‌انداز کنند؛ یعنی حتی زمانی‌که 400 دلار نیاز دارند، باید اجناس خود را فروخته یا از دیگران پول قرض کنند. در سال 1990 بود که میزان درآمد مردم در این کشور افزایش یافت؛ اما برعکس، تعداد افرادی که پول خود را پس‌انداز می‌کردند به میزان بیش از 5 درصد، کاهش یافت.

طبقه متوسط در کانادا، آلمان و ژاپن نیز همچون آمریکایی‌ها آینده‌نگر نبوده و برای روزهای آینده خود پس‌انداز کافی ندارند. همین باعث شد تا مردم این کشورها در زمان بازنشستگی نیز با مشکلات مالی ناشی از عدم پس‌انداز کافی مواجه شوند. اما طبقه متوسط در ایرلند، با 19,3 درصد، دارای بیشترین میزان پس‌انداز هستند. طبقه متوسط در فرانسه نیز گرایش زیادی به پس‌انداز پول دارند که میزان این نرخ، در مدت سال‌های گذشته با افزایش زیادی مواجه شده است. با افزایش مشکلات اقتصادی در اسپانیا نیز مردم این کشور شروع به پس‌انداز بیش از 18 درصد از درآمد خود کردند.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طبقه متوسط؛ از کشورهای ثروتمند تا ضعیف» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات