آغاز تعلیف 45 هزار واحد دام در مناطق ییلاقی بابل

رضا علی رحیمی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : بر اساس یک سنت دیرینه هر ساله اواسط ماه خرداد مراتع ییلاقی به روی دام ها گشوده می شود و دامداران سنتی دام های خود را برای چرا به این مناطق می برند.
وی گفت : دامداران به طور معمول تا اواخر شهریور در مراتع ییلاقی دامهایشان را تعلیف می کنند و سپس به قشلاق بر می گردند.
او افزود : زمان آغاز چرای دام ها در مناطق ییلاقی بر اساس پروانه چرای دامداران و شرایط رویش گیاهی منطقه و همچنین تغییرات جوی و آمادگی مراتع بنا به تشخیص اداره منابع طبیعی و هماهنگی با دامداران تعیین می شود.
رحیمی گفت : مراسم قروق شکنی روز گذشته به طور رسمی برگزار شد و دامداران از امروز می توانند وارد مراتع تعیین شده ، شوند.
وی با بیان اینکه 31 هزار هکتار مراتع ییلاقی در اختیار 45 هزار واحد دامی قرار دارد ، افزود : همچنین در فصل زمستان 79 هزار هکتار عرصه جنگلی قشلاقی در حوزه شهرستان بابل تحت تعلیف دام های سبک و سنگین قرار می گیرد.
معاون اداره منابع طبیعی بابل گفت : در مجموع در شهرستان بابل 120 هزار واحد دامی سبک و سنگین در مراتع ییلاقی و قشلاقی تعلیف می شوند .
وی افزود : همسو با مدیریت چرا و کنترل پروانه ها ، هر ساله اداره منابع طبیعی به کمک نیروهای شهرستانی نسبت به کنترل دام های موجود در مراتع و مطابقت آن با پروانه چرا اقدام می کند و دام های مازاد و فاقد پروانه شناسایی و دامداران متخلف به مراجع قضایی معرفی می شوند .
معاون منابع طبیعی بابل گفت : سال گذشته 60 الی 70 تخلف مربوط به چرای غیر مجاز دام شناسایی شد که به خاطر نداشتن پروانه ، رعایت نکردن زمان چرا و نیز داشتن دام مازاد بود که از این تعداد پروانه 32دامدار متخلف باطل شد.
وی افزود : برای مدیریت صحیح مراتع و پراکنش صحیح دام ، اداره منابع طبیعی شهرستان سال گذشته 56دستگاه آبشخور بین دامداران به طور رایگان توزیع و شش دهنه چشمه جهت انتقال آب در مناطق ییلاقی مرمت شد.
قرق به معنای بستن مراتع به روی دام هاست و قرق شکنی نیز به باز شدن مراتع برای چرای دام ها گفته می شود .
قرق شکنی از سنت های دیرینه دامداران در مازندران است که در مناطق ییلاقی و کوهستانی با برگزاری آئین های خاصی آغاز می شود.
مراتع مناطق ییلاقی همه ساله در فصل پائیز به منظور ایجاد تعادل بین ظرفیت مراتع و تعداد دام ها و همچنین حفظ پوشش گیاهی بر روی دام ها بسته می شود و پس از رشد کافی گیاهان در اواخر فصل بهار گشوده می شود.
مراسم قرق شکنی در بابل همه ساله در مراتع ییلاقی شیخ موسی منطقه بندپی شرقی برگزار می شود.
7328/1654

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز تعلیف 45 هزار واحد دام در مناطق ییلاقی بابل» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات