تالاب و خلیج میانکاله در حال خشک شدن و نیازمند احیاء است

علی محمد شاعری بعد از ظهر پنجشنبه در جلسه بررسی مشکلات تالاب میانکاله و خشکسالی موجود در آن افزود : احیای این تالاب از مسائل حیاتی و زیست محیطی مهم است که باید در دستور کار قرار گرفته و لایروبی آن با فوریت انجام شود.
وی گفت : توجه به محیط زیست از مسائل مهمی است که باید در دستور کار باشد اما تقابل محیط زیست با توسعه باید کم شود و در این راستا با دقت نظر بیشتری وارد شویم.
شاعری گفت : باید ضمن کم کردن تقابل محیط زیست و توسعه، توجه شود که محیط زیست به محیط زیست تبدیل نشود.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان بهشهر نیز با بیان اینکه احیای تالاب میانکاله با قوت دنبال می شود، اظهار داشت: احیای تالاب و خلیج میانکاله در دستور کار است و از طریق کمیته ملی نجات تالاب و خلیج میانکاله بررسی می شود.
زمان رضا احمدی گفت : برای این امر و نجات این تالاب از خشکسال ی، مدیریت آب های سطحی، لایروی آنها ، مطالعه و ارزیابی کانال خوزینی و کانال دیگری در این تالاب در دستور کار است تا از افزایش خشکسالی موجود جلوگیری شود.
وی افزود : با توجه به اینکه پسروی آب دریای خزر مشهود است و شامل حال این تالاب نیز شده است برای جلوگیری از تصرفات غیرقانونی در این تالاب، پاسگاه حفاظتی محیط زیست در محور شرقی در حال احداث است که به زودی به بهره برداری می رسد.
جزیره میانکاله در شهرستان بهشهر در شرق مازندران، از شمال از سوی دریای مازندران به طول 65 کیلومتر (از غرب به شرق) از جنوب و شرق از سوی تالاب و خلیج میانکاله و از غرب از سوی بندر امیرآباد بهشهر احاطه شده است.
مجموعه شبه جزیره میانکاله با 68هزار و 800 هکتار وسعت از سال 1348 ابتدا به منطقه حفاظت شده و سپس به پناهگاه حیات وحش میانکاله تحت مدیریت مناطق چهارگانه سازمان حفاظت محیط زیست تبدیل و از آن زمان تاکنون از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران اداره می شود و دارای 230 گونه پرنده و 180 گونه گیاه است.
همچنین از 65 کیلومتر طول ساحل شمالی پناهگاه حیات وحش فقط پنج کیلومتر مربوط به حوزه قضایی بندر ترکمن در استان گلستان است و 60 کیلومتر باقی مانده در حوزه قضایی مازندران قرار دارد.
شبه جزیره میانکاله در سازمان جهانی یونسکو به نام کره مسکون انسان و محیط زیست به ثبت رسیده و شناسنامه بین المللی برای آن صادر شد.
این منطقه دارای یک جایگاه فرهنگی و آموزشی است و اکوسیستم های آبی آن در سال 1971 به عنوان یکی از 22 تالاب بین المللی در ایران و 350 تالاب بین المللی در دنیا در کنوانسیون بین المللی رامسر به عنوان تالاب بین المللی میانکاله ثبت شد.
/1654/7332

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تالاب و خلیج میانکاله در حال خشک شدن و نیازمند احیاء است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات