کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران بازداشت خبرنگار «العالم» در جولان را محکوم کرد

العالم کمیته فلسطینی حمایت از روزنامه نگاران امروز پنجشنبه اقدام رژیم صهیونیستی در بازداشت خبرنگار شبکه العالم در بلندی های جولان اشغالی سوریه را محکوم کرده و خواستار آزادی وی شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه های خبری فلسطین، دادگاه موسوم به صلح رژیم صهیونیستی مدت بازداشت «بسام الصفدی» خبرنگار شبکه العالم که توسط نیروهای اشغالگر در بلندی های اشغالی جولان بازداشت شده است، به بهانه جرایم امنیتی تا روز یکشنبه آینده تمدید کرد.

در همین رابطه کمیته حمایت از روزنامه نگاران فلسطین در بیانیه ای اعلام کرد که بازداشت بسام الصفدی بر خلاف تمامی عرف و قوانین بین المللی است و این کمیته از تمامی موسسات فعال در امور حقوق روزنامه نگاران از جمله اتحادیه بین المللی روزنامه نگاران و موسسه خبرنگاران بدون مرز خواست تا برای آزادی الصفدی و همه روزنامه نگاران از اسارت رژیم صهیونیستی اقدام نمایند.

این کمیته آورده است که با بازداشت الصفدی، تعداد روزنامه نگاران اسیر در زندان های رژیم اشغالگر به 20 روزنامه نگار رسید.

پلیس رژیم صهیونیستی دیروز (چهارشنبه) با یورش به منزل "بسام الصفدی" در روستای "مسعده" در جولان اشغالی سوریه، او را بازداشت کرد.

نیروهای رژیم اشغالگر، تجهیزات فیلم برداری، رایانه و تلفن همراه الصفدی را نیز همراه خود بردند.
در همین راستا سایت اسرائیلی "عربیل" مدعی شد که نیروهای امنیتی این رژیم "بسام الصفدی" خبرنگار شبکه العالم را به دلیل مظنون بودن به ارتکاب جرایم امنیتی بازداشت کردند.

الصفدی از اهالی روستای "مجدل شمس" است.
بسام الصفدی خبرنگار شبکه العالم در مناطق اشغالی جولان است، و گزارش های مهم و تاثیرگذاری از این منطقه ارسال کرده که از میان آن ها می توان به سرقت نفت جولان توسط رژیم صهیونیستی اشاره کرد، که این گزارش بازتاب  گسترده‌ای در میان رسانه‌های بین المللی یافت.

"حسین مرتضی" مدیر دفتر شبکه العالم در سوریه تأکید کرد، بازداشت خبرنگار شبکه العالم در جولان اشغالی به هدف سرپوش گذاشتن بر جنایتهای اسرائیل است.

وی گفت: بازداشت "بسام الصفدی" در راستای حملۀ برنامه ریزی شده اسرائیل ضد رسانه‌ها می‌باشد، و بیانگر آن است که رژیم اشغالگر از هر راهی به دنبال سرپوش گذاشتن بر جنایتهایش ضد مردم سوریه و فلسطین است.

"فارس الصرفندی" مدیر دفتر شبکه العالم در اراضی اشغالی فلسطین نیز در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه، گفت الصفدی خبرنگار العالم در جولان اشغالی است و برای دفتر سوریه کار می‌کرد.

این نخستین بار نیست که رژیم صهیونیستی خبرنگاران شبکه العالم را بازداشت می کند، پیش از این نیز در جریان حملۀ رژیم صهیونیستی به غزه، خضر شاهین خبرنگار شبکه العالم در قدس بازداشت شده بود.

خضر شاهین، در زمانی که رژیم صهیونیستی به منظور مخفی نگه داشتن خبرهای مربوط به حمله به غزه، به رسانه‌ها دستور بایکوت خبری داده بود، گزارش های مهم و حساسی از جنگ غزه فرستاد.

شهادت دختر فلسطینی در طولکرم

ظهر امروز پنج شنبه نیروهای اشغالگر اسرائیل با تیراندازی به سمت یک دختر فلسطینی در ایست بازرسی بیت عناب واقع در شرق استان طولکرم، وی را به شهادت رساندند.

نیروهای اشغالگر مدعی شدند که این دختر جوان سعی داشت با چاقو به سمت یک نظامی مستقر در ایست بازرسی مذکور حمله کند.

برخی منابع در وزارت بهداشت فلسطین گفتند که ابلاغیه ای درباره تیراندازی نیروهای اشغالگر اسرائیل به سمت یک دختر فلسطینی در ایست بازرسی عناب واقع در شرق طولکرم دریافت کرده ایم.

بر پایه این گزارش، نظامیان اشغالگر از ورود تیم امداد هلال احمر فلسطین به منطقه و ارائه کمک به این دختر مجروح ممانعت کردند.

ابو مرزوق: حماس علاقه مند به داشتن روابط خوب با ایران است

عضو ارشد دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی "حماس" تاکید کرد که این جنبش سعی دارد روابط طبیعی با جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.

موسی ابو مرزوق که در استانبول به سر می برد، تاکید کرد که «ایران یکی از کشورهای جهان اسلام است که حماس از گذشته با آن رابطه داشته است و همچنان سعی در داشتن روابط طبیعی با آن را دارد و مسائل منطقه ای میان برخی کشورها را در این مساله دخالت نمی دهد.»

ابو مرزوق گفت که حماس بدون توجه به مسائل مذهبی و نژادی با دیگر طرف های منطقه ای تعامل می کند و این امر را به نفع خود و ملت فلسطین می داند.

وی افزود حماس سعی در جلوگیری از وقوع هر گونه اختلاف میان فلسطینیان و کشورهای عربی از جمله مصر را دارد؛ چرا که این کشور شاهراه ارتباطی باریکه غزه با جهان خارج از طریق گذرگاه مرزی رفح به شمار می رود.

این رهبر برجسته حماس خاطر نشان کرد که تلاش هایی برای بازگشت روند فعالیت گذرگاه رفح به وضعیت طبیعی و اولیه خود صورت گرفته است و ما امیدواریم که این تلاش ها به ثمر بنشیند و گذرگاه رفح همیشه به روی ساکنان غزه باز باشد.

وی افزود: «از لحاظ تاریخی، دولت مصر مدت زمان زیادی اداره امور نوار غزه را بر عهده داشته است و ما علاقه مند به داشتن بهترین روابط با قاهره هستیم؛ چرا که این مساله با روابط برادرانه، خانوادگی، حسن همجواری و منافع مشترک طرفین ارتباط دارد.»

ابو مرزوق تاکید کرد که وقتی جنبش حماس در ماه ژانویه سال 2006 در انتخابات پارلمانی فلسطین پیروز شد، رژیم صهیونیستی باریکه غزه را از زمین، دریا و هوا تحت محاصره قرار داد و این محاصره پس از سیطره این جنبش بر نوار غزه در ماه ژوئن سال 2007 شدت بیشتری به خود گرفت.

موسی ابو مرزوق درباره مساله آشتی ملی میان دو جنبش فتح و حماس هم اظهار داشت که طرفین دیدارهای متعددی در دوحه ـ پایتخت قطر ـ برگزار کرده اند و به تفاهماتی هم برای اجرای توافقات آشتی ملی و تعیین ساز و کارهای آن دست یافته اند و من معتقدم که ما گام های زیادی در این مسیر برداشته ایم و مسائل مورد اختلاف کمی میان طرفین باقی مانده است که به زودی آنها هم حل و فصل خواهد شد و دو جنبش بر سر آنها با هم به توافق خواهند رسید.»

شهر دوحه در ماه مارس گذشته میزبان دیدار دو جنبش فتح و حماس برای بررسی ساز و کارهای اجرای توافق آشتی ملی و بررسی مشکلات و موانع پیش روی بود.

وی درباره مذاکرات ترکیه و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط میان طرفین پس از تیرگی این روابط در مرحله بعد از حمله نیروی دریایی اسرائیل به کشتی ماوی مرمره در سال 2010 نیز اظهار داشت که «یکی از مسائل مورد بحث در این مذاکرات، لغو محاصره غزه است» و ما امیدواریم که این مذاکرات نتایج مثبتی برای ملت فلسطین در بر داشته باشد.

یورش شهرک نشینان به مسجد الاقصی

گروهی از شهرک نشینان صهیونیست صبح امروز پنجشنبه تحت حمایت شدید نیروهای اشغالگر از سمت باب المغاربه به مسجد الاقصی یورش بردند.

برخی منابع رسانه ای در قدس گفتند که تعدادی از شهرک نشینان به مسجد الاقصی یورش برده و مراسم تلمودی را به جا آوردند.

شهرک نشینان صهیونیست در تلاش برای یهودی سازی قدس و مسجد الاقصی تقریبا هر روز به این مسجد مقدس یورش می برند.

بازداشت 471 فلسطینی طی ماه مه گذشته

موسسات فعال در زمینه امور اسرای فلسطینی دربند زندان های صهیونیستی اعلام کردند که این رژیم طی ماه مه گذشته 471 فلسطینی را بازداشت کرده اند که اکثر آنها را کودکان تشکیل می دهند. با بازداشت این افراد، شمار فلسطینیان بازداشت شده از آغاز انتفاضه قدس تاکنون به 5805 نفر رسید.

باشگاه فلسطینی "اسیر"، موسسه حمایت از حقوق اسرا و حقوق بشر "ضمیر"، مرکز حقوق بشر "المیزان" و ستاد رسیدگی به امور اسرا و آزادگان در گزارشی مشترک اعلام کردند که ارتش صهیونیستی همچنان به بازداشت ظالمانه و نقض آشکار حقوق فلسطینیان دربند زندان های صهیونیستی ادامه می دهد.

در ادامه این گزارش آمده است که در میان 471 فلسطینی بازداشت شده در ماه مه، 84 کودک، 15 زن و 5 دختر خردسال و یک نماینده پارلمانی دیده می شود.

در حال حاضر تقریبا 7000 اسیر فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی به سر می برند که 330 نفر از آنها کودک و 71 نفر زن و 15 نفر کودکان زیر 18 سال هستند. علاوه بر این، 7 نماینده پارلمان فلسطین هم در زندان های صهیونیستی به سر می برند و 750 نفر هم در بازداشت اداری به سر می برند.

در این مدت تعدادی از ساکنان نوار غزه هم توسط نظامیان صهیونیستی بازداشت شده اند که اکثر آنها از ماهیگیران فلسطینی هستند. علاوه بر این 8 اسیر فلسطینی در ماه مه در اعتراض به تجاوزات سازمان یافته اداره زندان های صهیونیستی علیه خود دست به اعتصاب غذا زدند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران بازداشت خبرنگار «العالم» در جولان را محکوم کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات