افزایش مناطق قرق شکار در یزد/ظرفیت درختان کهنسال مغفول مانده است

به گزارش خبرنگار مهر، حسن اکبری ظهر امروز در نشستی خبری به مناسبت هفته محیط زیست با اشاره به نحوه حفاظت از گونه های جانوری در کشور اظهار داشت: آمارها نشان می دهد این گونه محافظت موثر واقع نشده و هر سال از آمار جانوران در مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع و ... کاسته شده است.

وی یادآور شد: در دهه ۴۰ آمار کل، بز، آهو، جبیر و ... در استانی نظیر استان فارس ۱۱۰ هزار راس بود اما اکنون در کل کشور آمار این گونه ها به ۱۱۰ هزار راس رسیده است.

اکبری تاکید کرد: اگر شیوه های حافظت اصولی بود، اکنون آمار یک کشور با آمار یک استان در دهه ۴۰ برابری نمی کرد.

معاون محیط طبیعی محیط زیست استان یزد عنوان کرد: در این راستا مناطق قرق شکار در یزد در نظر گرفته شده و گرچه ایرادهایی دارد اما به نظر می رسد می تواند تا حد زیادی از شکارهای ممنوعه یا شکار در مناطق ممنوع جلوگیری کند.

وی در مورد گونه های گیاهی در مناطق مختلف استان یزد نیز اظهار داشت: بسیاری از گونه های گیاهی نیز مانند گونه های جانوری در معرض خطر قرار گرفته و باید برای احیا آنها برنامه ریزی شود.

اکبری ادامه داد: یکی از مهم‌ترین مواردی که در گونه های گیاهی می توان به آن توجه داشت، درختان کهنسال است اما این درختان که آمار آنها در استان یزد زیاد است، به عنوان داشته های طبیعت مورد غفلت قرار گرفته اند.

وی تاکید کرد: یک درخت کهنسال در کنار مجموعه فضاهای طبیعی می تواند به اندازه یک کارخانه درآمدزایی داشته باشد بنابراین به جای صنایع آلاینده باید به فکر صنایعی بود که می تواند با جذب گردشگر برای مردم شغل ایجاد کند.

اکبری در بخش دیگری از سخنان خود به میزان خسارت های وارده بر اثر خشکسالی به محیط زیست، عنوان کرد: خشکسالی سال گذشته ۹۴۰ میلیارد ریال به طور مستقیم به محیط زیست خسارت وارد کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزایش مناطق قرق شکار در یزد/ظرفیت درختان کهنسال مغفول مانده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات