شخصیت امام خمینی(ره) در تاریخ اسلام بی‌نظیر است

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی ظهر پنجشنبه در همایش طلاب غیر حضوری جامعه الزهرا(س) که در تالار بیداری اسلامی این مرکز برگزار شد، بیان کرد: قیام ۱۵ خرداد آغاز نهضت روحانیت و شروع مبارزات استکبار ستیزی بود.

وی گفت: با توجه به اینکه عنوان انقلاب عنوانی است که توسط امام خمینی(ره) در حوزه‌ها و محافل روحانیت مطرح شد، قبل از آن درباره روحانیت در محافل دینی چیزی به عنوان انقلاب شنیده نشده بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه عنوان کرد: تولد انقلاب با حرکت حضرت امام خمینی(ره) که نمادی در حرکت نهضت روحانیت بود، آغاز شد و بیش از ۱۵ سال ادامه پیدا کرد تا به پیروزی رسید.

وی با بیان اینکه معرف این انقلاب، اسلامی بودن آن است، افزود: گاهی انقلاب‌ها با عناوینی از جمله مشروطیت بیان می‌شده اما عنوان انقلاب دینی پس از سال ۵۷ نمایان شد.

آیت الله مصباح با بیان اینکه انقلاب یک مفهوم بنیادی است، افزود: انقلاب اسلامی در بسیاری از مسائل اساسی تحولاتی بزرگ ایجاد کرد و تأثیر ریشه‌ای در جامعه ما گذاشت.

مهم‌ترین تحولات در حوزه‌ها به برکت انقلاب ایجاد شد

وی بیان کرد: مهم‌ترین تحولات در حوزه‌ها به برکت این نهضت الهی ایجاد شد زیرا بر اثر مسائل سیاسی و اجتماعی که برای جامعه روحانیت در زمان طاغوت پیش آمده بود روحانیت در انزوای ناراحت کننده‌ای بسر می‌برد.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: در زمان طاغوت تشکیل مجالس روضه خوانی ممنوع بود و روحانیت در انزوا بسر می‌بردند، حتی بسیاری از مساجد بدون امام جماعت بود.

وی عنوان کرد: پس از پایان جنگ جهانی دوم و روی کار آمدن محمدرضا شاه که هیچ قدرتی از خود نداشت و تحت سلطه مستکبران بود مسلمانان کمی وضعیت بهتری پیدا کردند.

آیت الله مصباح یزدی بیان کرد: در شرایط دوران طاغوت علم پیشرفت نکرد، استعدادها جذب حوزه‌ها نشد و دین به سوی افول رفت.

وی با بیان اینکه بیش از همه چیز در دوران طاغوت خودباختگی نسبت به کفار دردناک بود، افزود: در این دوران همه در مقابل صنعت اروپایی و آمریکایی خودباخته بودند یعنی تصور می‌کردند که خداوند انسان‌ها را به دو گونه خلق کرده است یکی اینکه انسان‌هایی که بزرگ و صاحب علم خلق شده‌اند و دیگری روستائیانی که از آنچه کشف شده استفاده کنند.

عضو جامعه مدرسین حوزه بیان کرد: بالاترین قدرت علمی در دانشگاه‌ها در زمان طاغوت تنها ترجمه کردن کتاب‌های پیش پا افتاده اروپائیان و آمریکایی‌ها بود.

امام خمینی(ره) تحولی بزرگ در عالم ایجاد کرد

وی گفت: با اراده خداوند، توسط امام خمینی(ره) تحولی بزرگ در عالم ایجاد شد و ابتدا در ایران و سپس در سراسر جهان تأثیری اساسی گذاشت.

آیت الله مصباح یزدی عنوان کرد: انقلاب به معنی دگرگونی وضعیت ضعیف و حقارت آمیزی است که جامعه در زمان طاغوت داشت و رسیدن به وضعیت عزت مداری که جامعه در زمان امروز دارد.

وی در خصوص وظایف ما در برابر انقلاب اسلامی نیز افزود: ما موظفیم شکر نعمت‌ها را بجا آوریم، زیرا زمانی که نعمت‌ها افزایش پیدا کنند، تکلیف نیز بیشتر می‌شود.

آیت الله مصباح یزدی بیان کرد: امروز محبوب‌ترین رهبر عالم در میان همه کشورهای دنیا رهبر معظم انقلاب اسلامی است و بزرگ‌ترین شخصیت سیاسی جهان است و سایر شخصیت‌ها در مواجهه با رهبر معظم انقلاب نسبت به محبوبیت ایشان زبان به اعتراف می‌گشایند که تا زمانی که ایران چنین رهبری دارد آمریکا نمی‌تواند با ایران مقابله کند.

وی با بیان اینکه روحانیون باید دین را به خوبی بشناسند و آن را به خوبی به مردم بشناسانند، افزود: در زمان طاغوت این امر با توجه به شرایط موجود توسط روحانیت امکان پذیر نبود.

وی با بیان اینکه عبادات فردی که تنها مربوط به انسان و خداست کاملاً مشخص است، افزود: اولین تحولی که در جامعه اسلامی با حرکت امام خمینی(ره) ایجاد شد وسعت دین بود و همچنین امر به معروف و نهی از منکر، قضا، دیات و شهادت موضوع بحث قرار گرفت.

اطاعت از حاکم شرع واجب است

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه اطاعت از حاکم شرع واجب است، افزود: امام خمینی(ره) بحث ولایت فقیه را مطرح کردند و بارها بیان کردند که بیش از نصف فقه ما مربوط به مسائل سیاسی و اجتماعی است و فراموش کردن آن‌ها به معنی فراموش کردن نصف دین است.

وی بیان کرد: امروز بر اثر ارتباطات فراوانی که میان کشورهای دنیا وجود دارد می‌توان به راحتی با مراکز مختلف در سایر کشورها ارتباط برقرار کرد و متأسفانه القای شبهه افزایش یافته است بنابراین تنها توجه به مسائل دینی شخصی کافی نیست و باید بتوان به شبهات نیز پاسخ گفت.

آیت الله مصباح یزدی با بیان اینکه اگر حرکت بانوان در قیام‌های دوران طاغوت نبود انقلاب به پیروزی نمی‌رسید، افزود:‌ امام خمینی(ره) حضور زنان را کنار مردان در تظاهرات را جز وظایف سیاسی همه مسلمانان می‌دانستند.

وی بیان کرد: زنان باید در جامعه حضوری فعال داشته و به شبهات دینی که به ویژه برای بانوان مطرح می‌شود نیز پاسخگو باشند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: نباید تحصیلات تنها منحصر به بخشی از فقه شود و سایر بخش‌های فقه مورد توجه قرار نگیرد.

وی گفت: در تاریخ اسلام شخصیت امام خمینی(ره) بی‌نظیر است و نعمتی به بزرگی نعمت امام وجود ندارد.

ضعف اخلاقی و دلبستگی به مسائل دنیوی ناهنجاری ایجاد می‌کند

استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: در گذشته افرادی عالم بودند که در علم و تقوا هیچ مشکلی نداشتند اما بصیرت در مسائل دنیایی نیز نداشتند که دشمن از آن‌ها بهترین استفاده را کرد و اگر امام خمینی(ره) ورود پیدا نکرده بود مشکلاتی در جامعه ایجاد می‌شد که این افراد هنوز هم در حوزه‌های علمیه وجود دارند.

وی با بیان اینکه ضعف اخلاقی و دلبستگی به مسائل دنیوی بسیار ناهنجاری ایجاد می‌کند، افزود: ما ارزش‌های اسلامی را باید کاملاً آن‌گونه که هست بشناسیم و برای انجام هر کاری ببینیم خداوند از ما چه می‌خواهد.

آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: آنچه مهم است انجام وظیفه، اطاعت خدا و قرب الی الله است اما برای فرزندان و وابستگان تا حدی که توانایی داشته باشیم باید تلاش کنیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شخصیت امام خمینی(ره) در تاریخ اسلام بی‌نظیر است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات