جذب ۷ میلیارد دلار سرمایه‌ خارجی در دستور کار قرار دارد

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی خالصی ظهر پنجشنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان امضاء میثاق نامه توسط مدیران دستگاه های استان کرمان را حرکتی مهم در راستای پیشبرد گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: این ابتکاری است که در کرمان رخ داده است و بر این اساس اجماع درونی نهادهای فعال در عرصه اقتصاد مقاومتی استان در ذیل یک مفهموم به یک اشتراک نظر رسیده است.

خالصی با اشاره به اینکه به گفته مسئولان استانی تامین منابع مالی پروژه ها در کرمان به دولت محدود نشده است، افزود: منابع مالی دولت به شدت محدود است.

رئیس شورای اقتصاد مقاومتی مدیریت و برنامه ریزی کشور ادامه داد: بعد از اجرای برجام حرکتی شکل گرفته و حجم صادارت به بیش از دو میلیون بشکه افزایش پیدا کرده است اما از طرفی قیمت نفت از ۱۱۰ دلار به ۲۵ دلار رسیده است.

وی با اشاره به اینکه نمی توان وضعیت استان را فارغ از فضای کلی کشور دید، افزود: فضای کسب و کار در استان کرمان بهبود یافته است که بسیار مفید است.

خالصی یادآور شد: امروزه رشد اقتصادی به ویژه در ایران بدون بهبود محیط کسب و کار محقق شدنی نیست چرا که عرصه را برای حضور فعال تر بخش خصوصی در کلیه فضاهای اقتصادی باز می کند.

رئیس شورای اقتصاد مقاومتی مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به معادن کرمان گفت: این استان دارای ظرفیت های لازم برای حضور فعال تر در صادرات غیرنفتی است که ملاحظات خاصی را در زمینه قیمت، کیفیت و نحوه ارسال و پاسخ به تقاضا را می طلبد.

وجود دو هزار و ۵۰۰ پروژه قابل واگذاری

وی با اشاره به اینکه بسته توسعه صادرات غیرنفتی طی دو هفته گذشته ابلاغ شد، افزود: بحث مشارکت بخش خصوصی به عنوان یک ساز و کار مطرح بوده و موضوعی است که می تواند منابع مالی را برای اجرای پروژه ها جذب کند؛ همچنین بر این اساس کارایی بخش خصوصی به اجرای پروژه ها آورده می شود.

خالصی با اشاره به اینکه بخش خصوصی پروژه ها را کاراتر از بخش دولتی اجرا می کند، اظهار کرد: حدود دو هزار و ۵۰۰ طرح و پروژه ملی و استانی قابل واگذاری که استان کرمان بخشی از آن را دنبال می کند می تواند با استفاده از این مکانیزیم دنبال و اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان نشان داده  است که می تواند در این زمینه خوب عمل کند، گفت: طرح های نیمه تمامی که منابع مالی برای اتمام آنها وجود ندارد به شرط تکمیل به بخش خصوصی واگذار شود.

رشد پویا هدف اصلی اقتصاد مقاومتی

رئیس شورای اقتصاد مقاومتی مدیریت و برنامه ریزی کشور رشد پویا را هدف اصلی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: برای تشخیص درست اقتصاد مقاومتی باید به اهداف آن توجه کنیم.

خالصی با اشاره به اینکه در اقتصاد مقاومتی باید مجموعه عواملی که ممکن است مسیر پیشرفت و تولید را دچار مشکل کند مدیریت کنیم، گفت: اقتصاد مقاومتی دارای پنج رویکرد اصلی شامل درون‌زایی، برون‌گرایی، عدالت‌بنیانی، دانش‌بنیانی و مردمی‌بودن است.

پیش بینی وابستگی ۲۷ درصدی بودجه به نفت در سال ۹۵

رئیس شورای اقتصاد مقاومتی مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به اینکه میزان استفاده ایران از سرمایه‌گذاری خارجی کم است، افزود: امسال در برنامه های اقتصاد مقاومتی جذب هفت میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی در دستور کار قرار دارد و استان ها باید قابلیت ها را عرضه کنند.

خالقی با اشاره به اینکه صادرات نفتی ایران کم بوده و از بازار جهانی به درستی استفاده نکرده ایم، گفت: واردات در ایران متکی به صادرات نفت بوده و در نتیجه اقتصاد نیز وابسته به نفت است.

وی گفت: وابستگی بودجه به نفت در سال ۹۲؛ ۴۴ درصد، سال ۹۴؛ ۳۲ درصد بوده که انتظار داریم این رقم در سال ۹۵ به ۲۷ درصد برسد.

رئیس شورای اقتصاد مقاومتی مدیریت و برنامه ریزی کشور با اشاره به اینکه تورم مزمن دو رقمی همواره وجود داشته است، اظهار کرد: طی دو سال گذشته تورم مهار شد و به کمتر از ۱۲ درصد رسید اما همچنان دو رقمی است.

 

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جذب ۷ میلیارد دلار سرمایه‌ خارجی در دستور کار قرار دارد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات