آیت الله مصباح یزدی: انقلاب اسلامی در جهان تحول ایجاد کرد

به گزارش ایرنا، آیت الله محمد تقی مصباح یزدی روز پنجشنبه در همایش طلاب غیر حضوری جامعه الزهرا (س ) در تالار بیداری این مرکز با اشاره به تحول جهانی انقلاب اسلامی افزود: اول در کشور ایران و سپس در سراسر جهان انقلابی ایجاد که باعث ایستادگی در مقابل کفر شد.
وی با اشاره به تحول در حوزه های علمیه به برکت انقلاب اسلامی گفت: پیش از انقلاب بر اساس شرایط مختلف اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی که برای جامعه روحانیت پیش آمده بود، روحانیت در یک انزوا به سر می برد.
رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) افزود: درجامعه ای که مرجعیت روحانی داشت فعالیت های دینی و مذهبی از جمله تشکیل مراسم روضه خوانی، پوشیدن لباس های روحانیت، تدریس علوم اسلامی ممنوع و به شدت مورد پیگیری رژیم شاهنشاهی قرار می گرفت.
وی ادامه داد: از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و سایر حوزه ها در شرایط مناسبی نبودیم.
وی با بیان اینکه در پیش از انقلاب مردم در شرایط اقتصادی مناسبی نبودند، گفت: حالت خود باختگی نسبت به کفار در آن زمان در جامعه مشهود بود و همه در مقابل صنعت وارداتی غرب خود باخته بودند.
آیت الله مصباح یزدی افزود: امروز با قدرت علم و دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه های صنعت وابسته به غرب نیستم به گونه ای که خودمان تولید کننده هستیم.
وی ادامه داد: خداوند این نهضت پیروزی را به مردم هدیه کرد از این رو باید در مقابل این نعمت عظیم الهی باید شکر بجا بیاوریم و تکالیف خویش را انجام داده تا به سعادت دنیوی و اخروی دست پیدا کنیم.
وی، توسعه دین اسلام، تولید کتاب های بسیار فقهی و اخلاقی و کلامی، تبعیت از ولی فقیه، اهتمام به امور مسلمانان و اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه را از دستاوردهای انقلاب اسلامی دانست.
رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به ویژگی های امام راحل اشاره کرد و گفت: ایشان کتاب های بسیاری را تالیف کرد و در موضوعات ولایت فقیه ورود پیدا کرد و برای تدریس و احیای بخش عظیم فقه به شهرهای مختلف سفر می کردند.
وی خاطر نشان کرد: امروز هم رهبر معظم انقلاب اسلامی محبوب ترین رهبر و بزرگترین شخصیت سیاسی در جهان است و وقتی شخصیت های کشورهای دیگر با ایشان مواجه می شوند نسبت به محبوبیت معظم له زبان به اعتراف می گشایند تا زمانی که ایران چنین رهبری داشته باشد آمریکا نمی تواند با آن مقابله کند.
وی به فعالیت دشمنان در اسلام ستیزی گفت: سایت های اسلام ستیز درباره موضوعات مختلف دینی از جمله اسلام و امامت و ولی فقیه شبهه ایجاد می کنند و از طریق فضای مجازی در اختیار مردم قرار می دهند.
وی افزود: اگر حرکت های بانوان در انقلاب اسلامی نبود شاهد پیروزی این انقلاب نمی شدیم، این بانوان با همراهی و تشویق مردان در مبارزات سیاسی و تظاهرات شرکت می کردند.
رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به اینکه انقلاب عنوانی است که در حوزه های علمیه مطرح شد، اظهار داشت: تبلور انقلاب اسلامی با حرکت های سیاسی و مبارزات امام راحل و روحانیت شروع شد و بیش از 15 سال ادامه یافت تا به پیروزی رسید.
وی افزود: منظور از انقلاب تحول بنیادی است که وقتی گذشته و آینده را بررسی می کنیم تحول در تمام مسائل مشهود است.
آیت الله مصباح یزدی به تحصیل بانوان طلبه اشاره کرد و گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زمینه تحصیل بانوان در حوزه های علمیه و حضور آنها در عرصه های مختلف فراهم شد در حالی که قبل از انقلاب تحصیل بانوان در علوم اسلامی امکان پذیر نبود.
وی بیان داشت: امروز این فرصت ایجاد شده است تا بانوان تحصیل در علوم اسلامی و انسانی را با عزت فرا بگیرند و به عنوان مبلغ در پاسخگویی به شبهات و مشاغل مورد نیاز بانوان در جامعه حضور پیدا کنند.
وی به تحولات اجتماعی در آینده اشاره کرد و گفت: روزی را خواهیم دید که تعدادی از افراد خواهند گفت که امام راحل اشتباه کرده و باید مذاکره می کرد از این رو اینهمه کشته نمی دادیم و شاهد این تحریم های اقتصادی نبودیم.
وی تصریح کرد: ما انقلاب اسلامی و مبارزات امام راحل را درک می کنیم در حالی که فرزندان و آیندگان امام را ندیده اند از این رو با شبهاتی که برای آنها ایجاد می کنند، منحرف می شوند پس باید مسائل اصلی را از لحاظ علمی و را برای مردم تبیین کنیم.
رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ادامه داد: در زمان امام راحل بسیاری از افراد متقی بودند که دشمنان از آنها سواستفاده کردند و اگر امام ورود پیدا نمی کرد موفقیت حاصل نمی شد امروز هم از این افراد در حوزه های علمیه و کشور وجود دارند ضمن اینکه در زمان پیامبر(ص) هم افرادی بودند که با ظاهر دینی به مسلمانان تجاوز کردند.
وی بیان داشت: باید ارزش های اسلامی را بشناسیم و آن را به مردم بیاموزیم.
8138/ 6133/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیت الله مصباح یزدی: انقلاب اسلامی در جهان تحول ایجاد کرد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات