سیدعلی خمینی : تعامل با مردم از جمله وظایف مهم طلاب است

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سیدعلی خمینی روز پنجشنبه در همایش مبلغین ماه مبارک رمضان اعزامی به مناطق مختلف گلستان در گرگان افزود: تعامل یکی از نکاتی است که طلاب باید رعایت کنند زیرا نقش اساسی در تبلیغ دارد و تبلیغ وابسته به تعامل است.
وی کار طلبه ها را علم اندوزی و تبلیغ عنوان کرد و ادامه داد: تعامل را در سه جنبه فردی، اجتماعی و داخلی می توان بررسی کرد، در خصوص تعامل فردی می توان خانواده یا افرادی که در زندگی شخصی با آن ها ارتباط داریم را نام ببریم.
سیدعلی خمینی گفت: در روایات داریم پیامبر (ص) فرموده اند شخصی که با شما قطع ارتباط کرده است؛ با او ارتباط برقرار کنید.
وی بیان کرد: در بسیاری از خانواده ها اختلاف وجود دارد اما اگر شخصی قطع ارتباط کرده ما با او قطع ارتباط نکنیم زیرا در اسلام روی صله رحم بسیار تاکید شده و حتی در جایی آن را باعث کثرت رزق عنوان می کنند.
نوه امام راحل گفت: باید در سخرانی های خود برای مردم نسبت به رعایت روابط سخنرانی کنیم، لازمه این کار هم این است که خود بلد باشیم و با روابط خانوادگی آشنا باشیم.
سیدعلی خمینی تصریح کرد: جامعه ما با معضلاتی مانند طلاق و اختلافات خانوادگی رو به رو است و وظیفه داریم در این زمینه حرف بزنیم اما قبل از آن باید مطالعه کنیم، هم باید کتب گذشته را خواند و هم علم روز را بررسی کرد.
وی بیان کرد: امروز جامعه ما از طلاق ها و قطع ارتباط ها رنج می برد و آمار جدایی در کشور بالا است لذا مساله ارتباطات فردی بسیار مهم است.
وی اظهار کرد: هم خودمان باید با مردم ارتباط بگیریم و هم به مردم توصیه کنیم، یکی از مراجع عقیده دارند مردم دینشان را از کتاب ها نمی گیرند بلکه از روحانیت و رفتار آن ها می گیرند، اینطور نیست که مردم مطالعه کنند و این رشته تخصصی آنها نیست.
وی خطاب به روحانیون حاضر در جلسه ادامه داد: هرچقدر خوش اخلاقی را بنویسید ولی رفتار نکنید فایده ای ندارد، در روایات ما نسبت به جایگاه عالم تاکید شده و عالی ترین جایگاه های بهشت هم برای علما است.
نوه امام راحل با بیان این که مردم دین خدا را از ما می گیرند، بیان کرد: رابطه روحانیت با مردم بر اساس رفتار و تعامل فردی است، این (تعامل) ضرورت جامعه بشری است و باید مورد نظر همه علما باشد.
حجت الاسلام سید علی خمینی دومین نکته حوزه تعامل را تعامل اجتماعی عنوان کرد و ابراز داشت: وقتی زیر پرچم و لوای نظام جمهوری اسلامی زندگی می کنیم باید به تعاملات اجتماعی توجه کنیم.
وی ادامه داد: همه ما مخلوق خدا هستیم لذا باید مرز بندی ها را بشکنیم، این چپ و راست ها مردم و حکومت را از هم جدا کرده، این مساله شاید از نظر سیاسی درست باشد ولی از نظر تعامل اشتباه است، نباید این خط کشی ها و دیوارها آنقدر بلند شود که ارتباط را در جامعه کمرنگ کند.
وی با تاکید بر این که روحانیت نباید از جامعه جدا شود، گفت: روحانیت نباید محدود به مسجد شود، باید از تفرقه دوری کرد و بر اتحاد تشویق و تمرکز کرد، برخی بلندگوها بر طبل تفرقه و دشمنی می کوبند و باید مراقب آن ها بود.
حجت الاسلام خمینی با طرح این پرسش که مگر چقدر شیعه در دنیا وجود دارد که با هم اختلاف افکنی هم داریم، بیان کرد: امروز جهان اسلام مشکلات زیادی دارد؛ شیعیان دنیا چشمشان به جمهوری اسلامی است و سیاست و ریزه کاری های ما را رصد می کنند.
وی با بیان این که آنقدر وظیفه بردوش ما هست که فرصت اختلاف نداریم، گفت: امام راحل بسیار بر وحدت کلمه تاکید داشتند و رمز پیروزی را همراهی یکدیگر می دانستند، به جای زیاد کردن اختلافات باید در راستای اتحاد گام
برداشت.
وی روحانیت را مرجع جامعه دانست و افزود: امام صادق (ع) می فرمایند اگر کسی خانه نیاز دارد باید کمک کرد، باید تلاش کرد تا زندگی های مادی مردم برطرف شود اما کمک ها به مردم فقط مادی نیست، بلکه آموزش مردم هم کمک محسوب می شود.
وی نقد را کمک معنوی دانست و اظهار کرد: منتقد منصف مورد تایید جامعه است، روحانیت باید همراه با مردم باشد و اگر مشکلی دید بگوید زیرا اگر نیت خالص باشد اثر خواهد گذاشت، اگر روحانیت فقط به فقط از نظام تعریف کند مردم زده می شوند.
وی با تاکید بر این که روحانیت باید از رهبری، ولایت، جمهوریت و آرمان های نظام دفاع کند، گفت: در عین حال نباید چشم را بر اشتباهات و مشکلات بست، مردم باید درک کنند که روحانیت درد مردم را می فهمند.
حجت الاسلام خمینی ادامه داد: یکی از مباحث تعامل داخلی حق بخشیده شدن است، نباید به خاطر یک اشتباه در گذشته یک فرد را از جامعه حذف کرد، باید لغزش های برادر مومن خود را بخشید، نباید اینطور باشد که همه چشم های خود را باز کنیم تا کسی اشتباه کند و او را از جامعه حذف کنیم.
در این مراسم امام جمعه گرگان، استاندار گلستان و شماری از مدیران دستگاههای اجرایی استان نیز حضور داشتند.
3014/6203 /1484

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سیدعلی خمینی : تعامل با مردم از جمله وظایف مهم طلاب است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات