ایران پیشنهاد بازگشت سهمیه‌بندی به اوپک را مطرح نمی‌کند


در حالیکه بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران معتقد است که تعیین سهمیه کلی برای اوپک معنایی ندارد، می‌گوید ایران در نشست امروز اوپک پیشنهادی برای بازگشت نظام سهمیه بندی مطرح نمی کند چرا که به نظر وی اوپک هنوز برای احیای نظام سهمیه بندی آماده نیست.
به گزار ش خبرنگار ایسنا، پیشنهاد عربستان و برخی همراهان اوپکی این کشور طبق آنچه از سوی منابع متعدد اوپکی مطرح شده است، تعیین یک سهمیه کلی برای تولید کل اوپک در نشست جاری این سازمان است، با این حال ایران با چنین سهمیه موافق نیست و وزیر نفت می‌گوید بازگشتن به نظام سهمیه‌بندی سابق و تعیین سهمیه‌های جداگانه برای هر کشور کارآمد‌خواهد بود.
با این وجود زنگنه در حاشیه این نشست اعلام کرده است که پیشنهادی مبنی بر این موضوع را مطرح نخواهد کرد.
وی همچنین با وجود استقبال از تعامل کشورهای عضو و غیرعضو اوپک، تصریح کرد: امروز، نشست اوپک در حال برگزاری است؛ اگر بتوانیم درباره یک تصمیم کارآمد به توافق برسیم، می توانیم جلوتر برویم و به رایزنی با کشورهای غیر عضو اوپک هم ادامه دهیم.
وزیر نفت همچنین اعلام کرد: هدف تولید نفت ایران تا پایان سال ٢٠١٦ میلادی، حداکثر چهار میلیون بشکه در روز است و ایران تا زمان پس گفتن سهم خود از بازار به افزایش تولید نفت خود ادامه می‌دهد.
او تصریح کرد: خوشبختانه رفتار ما به گونه ای بود که بازگشتمان به بازار پیامدی منفی نداشت، ما آگاهانه به این شکل رفتار کردیم.
زنگنه می‌گوید بازگرداندن تولید نفت به سطح پیش از تحریمها، هدف کوتاه مدت ایران است و در بلند مدت، در برنامه ششم توسعه، ظرفیت تولید روزانه چهار میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت را هدف گرفته و باور دارد که ایران می‌تواند تولید تضمین شده به چهار میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه نفت خام و در مجموع (با افزودن تولید یک میلیون بشکه میعانات گازی) تولید را به پنج میلیون و ٦٠٠ هزار بشکه در روز افزایش دهد.
زنگنه اعلام کرد با توجه به تعامل ایران با شرکتهای نفتی بین المللی، دیگر نیازی به برگزاری کنفرانس جدید IPC وجود ندارد و گفت: بزودی، مناقصه ها را یکی پس از دیگری برگزار می کنیم؛ ما برای قراردادهای جدید نفتی، به حجمی عظیم از سرمایه، حداقل ٧٠ میلیارد دلار، نیاز داریم.
روابط ایران و عربستان باید بهتر شود
در واکنش به برخی گمانه زنیها درباره دیدار وزیران نفت ایران و عربستان، زنگنه گفت: هنوز با خالد الفالح، وزیر جدید انرژی عربستان دیدار نداشته ام، اما این فرصت هست که در جریان نشست، گفتگو داشته باشیم؛ به هر حال، ما همسایه هستیم و روابطمان باید بهتر شود و ارتقا یابد.
زنگنه همچنین درباره بحث انتخاب دبیر کل جدید، اعلام کرد نمایندگان نیجریه و اندونزی تنها گزینه های جدی هستند و گفت: من حدود ١٠ ماه پیش به وزیر نفت نیجریه قول دادم که از نامزد آنها حمایت کنم، این به آن معنا نیست که ما ضد اندونزی هستیم زیرا اندونزی دوست ماست و نامزد این کشور صلاحیت کافی را دارد، به هر حال ما از نظر اخلاقی پیش از این به نیجریه قول داده ایم، اما به هر حال از دیدگاه اکثریت پیروی می کنیم.
انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران پیشنهاد بازگشت سهمیه‌بندی به اوپک را مطرح نمی‌کند» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات