متخصص قلب و عروق: تغییر در سبک زندگی برای بیماران قلبی الزامی است

دکتر جواد کجوری، پنجشنبه در حاشیه نخستین کنگره بین المللی مداخلات پیچیده قلبی در شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بازگشت به گرفتگی عروق در این بیماران در صورت عدم تغییر در سبک زندگی و تغذیه، بسیار محتمل است.
وی افزود: عمل استنت گذاری و باز کردن عروق بیمار، پیش زمینه بیماری قلبی را از بین نمی برد زیرا این اقدام تنها برای رفع یک عارضه انجام می شود اما عامل اصلی ایجاد بیماری را درمان نمی کند.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: عامل اصلی گرفتگی عروق بر اثر چربی خون، فشار خون، کم تحرکی، سابقه وراثت و سبک نادرست تغذیه و زندگی ایجاد می شود، بنابراین بیمارانی که سابقه گرفتگی عروق دارند باید بیش از یک انسان معمولی و سالم این موارد را رعایت و به هشدارها توجه کنند.
کجوری گفت: البته استفاده از داروها و تغییرات سالم در شیوه زندگی، همیشه برای پیشگیری از حمله قلبی کافی نیستند، فردی که با آنژین شدید یا حمله قلبی به بیمارستان مراجعه می‌کند، احتمالا دارای یک یا چند سرخرگ کرونری کاملا مسدود شده است.
این متخصص قلب وعروق افزود: اولویت نخست برای چنین بیمارانی، برقراری سریع و دوباره جریان‌ خون است و اقدام بعدی تلاش برای کاهش میزان خطر وقوع یک حمله قلبی دیگر است.
کجوری گفت: میزان خطر به ویژه زمانی بیشتر می‌شود که فعالیت پمپاژ قلب در اثر انسداد سه یا چند سرخرگ کرونری و یا انسداد سرخرگ کرونری اصلی سمت چپ و عروقی که خون عضلات بطن چپ قلب را تامین می کند، دچار اشکال شودو در این شرایط انجام آنژیوگرافی و استنت گذاری اجتناب ناپذیر است .
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ضمن تاکید بر اجتناب همه شهروندان از مصرف دخانیات، بیان داشت: قطع کامل مصرف دخانیات برای بیماران قلبی و بیمارانی که سابقه استنت گذاری دارند، الزامی است و مصرف دخانیات در اینگونه بیماران، آنها را در معرض دوباره گرفتگی عروق قرار خواهد داد.
کجوری، همچنین نسبت به کاهش سن ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی در جامعه هشدار داد و گفت: متاسفانه سن ابتلا به این نوع بیمارها در جامعه ما 10سال زودتر از سایر جوامع پیشرفته آغاز شده است.
او گفت: مردان در سن 40 و زنان از سن 50 سالگی در کشور ما در معرض ابتلا به بیماری گرفتگی عروق قرار دارند از این رو باید بیشتر مراقبت های پزشکی را انجام دهند .
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: بعید نیست که حتی یک کودک در سن 10 سالگی دچار این عارضه شود، و ما بیمارانی داریم که در همین سنین برای باز کردن عروق مراجعه می کنند.
کجوری، همچنین نسبت به چاق شدن طیف وسیعی از جامعه و ابتلا به بیماری های فشار خون، چربی خون و دیابت هشدار داد و بیان کرد: همه این عوارض می تواند به بیماری گرفتگی عروق و اختلال در کار قلب منجر شود .
در نخستین کنگره بین المللی مداخلات پیچیده قلبی، متخصصان قلب و عروق از سراسر کشور تازه های علمی در ارتباط با استنت و بالون گذاری، آنژیوگرافی و آنژیو پلاستی رابه بحث گذاشته و چالش ها و مسائل آن را مورد بررسی قرار می دهند.
این کنگره تا عصر فردا (جمعه) در شیراز ادامه دارد.
6113 /6118

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «متخصص قلب و عروق: تغییر در سبک زندگی برای بیماران قلبی الزامی است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات