انتقاد نوه امام(ره) از جناح‌بندی‌هابه گزارش جهان به نقل از تسنیم، حجت الاسلام والمسلمین سید علی خمینی یادگار امام (ره)در همایش همایش بزرگ مبلغین ماه مبارک رمضان در گرگان،کار طلبه ها را علم اندوزی و تبلیغ عنوان کرد و ادامه داد: تعامل را در سه جنبه می توان بررسی کرد، یکی جنبه تعامل فردی است مانند خانواده یا افرادی که در زندگی شخصی با آن ها ارتباط داریم.
 
این مدرس حوزه گفت: در روایات داریم پیامبر (ص) فرموده اند کسی که با شما قطع ارتباط کرده ،شما با او ارتباط برقرار کنید.
 
وی تصریح کرد: در بسیاری از خانواده ها اختلاف وجود دارد. اگر کسی قطع ارتباط کرده است ما با او قطع ارتباط نکنیم. در اسلام روی صله رحم بسیار تاکید شده و حتی در جایی آن را باعث کثرت رزق عنوان می کنند.
 
یادگار امام (ره) یکی از وظایف طلبه ها را تعامل با مردم دانست و گفت: باید در سخرانی‌های خود برای مردم نسبت به رعایت روابط سخنرانی کنیم و لازمه این کار هم این است که خود بلد باشیم و با روابط خانوادگی آشنا باشیم.
 
حجت‌الاسلام خمینی تصریح کرد: جامعه ما با معضلاتی مانند طلاق و اختلافات خانوادگی رو به رو است و و ظیفه ماست در این زمینه حرف بزنیم. اما قبل از آن باید مطالعه کنیم. هم باید کتب گذشته را خواند و هم علم روز را بررسی کرد.
 
یادگار امام (ره) اظهار داشت: امروز جامعه ما از طلاق‌ها و قطع ارتباط‌ها رنج می‌برد و آمار جدایی در کشور بالا است. لذا مسئله ارتباطات فردی بسیار مهم است.
 
این مدرس حوزه اضافه کرد: هم خودمان باید با مردم ارتباط بگیریم و هم به مردم توصیه کنیم. یکی از مراجع می‌گویند مردم دین‌شان را از کتاب‌ها نمی‌گیرند بلکه از روحانیت و رفتار آن‌‌ها می‌گیرند. اینطور نیست که مردم مطالعه کنند و این رشته تخصصی آنها نیست.
 
وی ادامه داد: هرچقدر خوش اخلاقی را بنویسید ولی رفتار نکنید فایده‌ای ندارد. در روایات ما نسبت به جایگاه عالم تاکید شده و عالی‌ترین جایگاه‌های بهشت هم برای علما است.
 
یادگار امام (ره) با بیان این که مردم دین خدا را از ما می‌گیرند، گفت: رابطه روحانیت با مردم بر اساس رفتار و تعامل فردی است. این یک ضروریت جامعه بشری است و باید مورد نظر همه علما باشد.
 
حجت الاسلام خمینی دومین نکته حوزه تعامل را تعامل اجتماعی در حوزه داخل کشور دانست و خاطرنشان کرد: وقتی در کشور زیر نظر نظام جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کنیم باید به تعاملات اجتماعی توجه کنیم.
 
وی ادامه داد: همه ما مخلوق خدا و یک از نوع هستیم لذا باید مرز بندی‌ها را بکشنیم. این چپ و راست ها مردم و حکومت را از هم جدا کرده است. این مسئله شاید از نظر سیاسی درست باشد ولی از نظر تعامل اشتباه است. نباید این خط کشی ها و دیوارها آنقدر بلند شود که ارتباط را در جامعه کمرنگ کند.
 
یادگار امام (ره) اظهار داشت: بگذارید گروه‌های سیاسی با هم جلسه بگذارند و صحبت کنند. در سال‌های اخیر این مسئله کمرنگ شده بود. در زمان کودکی یادم هست دو رغیب انتخاباتی که با هم تند بودند در حرم امام (ره) با هم می‌گفتند و می‌خندیدند. گروه‌های سیاسی لازم است ارتباط‌ها را حفظ کنند.
 
وی بیان کرد: اختلاف‌ها هرچقدر پایین‌تر بیاید و به سطح خیابان برسد دوری‌ها و جدایی‌ها هم بیشتر می‌شود. باید با برگزاری جلسات مشکلات را حل کرد.
 
وی با تاکید بر این که روحانیت نباید از جامعه جدا شود، گفت: روحانیت نباید محدود به مسجد شود. باید از تفرقه دوری کرد و بر اتحاد تشویق کرد. برخی بلندگوها بر طبل تفرقه و دشمنی می‌کوبند و باید مراقب آن‌ها بود.
 
حجت الاسلام خمینی با طرح این سوال که مگر چقدر شیعه در دنیا وجود دارد که با هم اختلاف افکنی هم داریم، بیان کرد: امروز جهان اسلام مشکلات زیادی دارند. شیعیان دنیا چشم‌شان به جمهوری اسلامی است و سیاست و ریزکاری‌های ما را رصد می‌کنند.
 
این استاد حوزه اظهار داشت: یک نظام جمهوری اسلامی در کل دنیا به برکت حرکت امام و حمایت مردم شکل گرفت. مشکلات دنیا زیاد است و اگر ما همه توان خود را روی هم بگذاریم نمی توانیم مشکلات را حل کنیم. در این شرایط هم نیروها و تلاش های خود را خنثی می کنیم.
 
وی با بیان این که آنقدر وظیفه بردوش ما است که فرصت اختلاف نداریم، گفت: امام (ره) بسیار بر وحدت کلمه تاکید داشتند و رمز پیروزی را همراهی یکدیگر می دانستند. به جای زیاد کردن اختلافات باید در راستای اتحاد گام برداشت.
 
به گزارش آستان، یادگار امام (ره) روحانیت را مرجع جامعه دانست و افزود: امام صادق (ع) می فرمانید اگر کسی خانه نیاز دارد باید کمک کرد. باید تلاش کرد تا زندگی های مادی مردم برطرف شود اما کمک ها به مردم فقط مادی نیست بلکه آموزش مردم هم کمک است.
 
وی نقد را هم کمک معنوی دانست و اظهار کرد: منقد منصف مورد تایید جامعه است. روحانیت باید همراه با مردم باشد و اگر مشکلی دید بگوید زیرا اگر نیت خالص باشد اثر خواهد گذاشت. اگر روحانیت فقط از نظام تعریف کند مردم زده می شود زیرا مردم در زندگی خود مشکلات زیادی دارند.
 
وی با تاکید بر این که روحانیت باید از رهبری، ولایت، جمهوریت و آرمان های نظام دفاع کند، گفت: در عین حال نباید چشم را بر اشتباهات و مشکلات بست. مردم باید درک کنند که روحانیت درد مردم را می فهمند.
 
حجت الاسلام خمینی ادامه داد: یکی از مباحث تعامل داخلی حق بخشیده شدن است. نباید به خاطر یک اشتباه در گذشته یک فرد را از جامعه حذف کرد. باید لغزش‌های برادر مومن خود را بخشید. نباید اینطور باشد که همه چشم‌های خود را باز کنیم تا کسی اشتباه کند و او را از جامعه حذف کنیم.
 
وی تصریح کرد: شرایط جامعه طوری نیست که اعتقادات دینی ضعیف شده باشد. ملت ما پیش رفته و متدین‌تر شده است. حتی ظواهر دینی تقویب شده است. کار بزرگ امام این بود که در حیطه تعامل به بهترین نحو عملکرده است. باید با مردم تعامل داشت و با آن‌ها حرف زد.
 
لازم به ذکر است در این مراسم آیت الله نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و امام جمعه ، حسن صادقلو استاندارگلستان  و برخی از مدیران کل و مسوولین استان حضور داشتند.

[ منبع این خبر سایت جهان نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقاد نوه امام(ره) از جناح‌بندی‌ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات