مسعود شجره: اندیشه های حضرت امام (ره) همچنان ماندگار و نویدبخش است

به گزارش ایرنا، مسعود شجره رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس در گفت وگو با خبرنگار ایرنا به بیان دیدگاهش در خصوص اندیشه های حضرت امام خمینی (ره) پرداخت و گفت: کاملا مشخص است که حضرت امام (ره) به خوبی ابعاد استعمار را شناخته و خودشان را نسبت به چالش تمام عیار با این پدیده شوم که نه تنها بر فضای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی بین المللی سایه افکنده بلکه شهروندان خودش را هم سرکوب می کند؛ متعهد می دانستند.
وی افزود: ایشان به خوبی آگاه بودند که در چارچوب نظام استعمار غربی، فقط شمار اندکی که در مصدر امور هستند منتفع خواهند شد و سایر اقشار جامعه سرکوب می شوند.
شجره ادامه داد: لذا ایشان توانستند با زبانی ساده این پیام را نه تنها به مردم ایران بلکه به تمام آزادی خواهان برسانند که می توان از یوغ استعمار رهایی پیدا کرد.
وی در پاسخ به این سووال که نگرانی غرب نسبت به دیدگاه های حضرت امام (ره) چیست گفت: تا پیش از انقلاب اسلامی ایران، تنها عاملی که در زمره تهدید علیه سلطه غرب به شمار می رفت، اندیشه کمونیسم بود.
رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس افزود: در حالی که کمونیسم ساختار اقتصادی نظام های سرمایه داری غرب را هدف قرار داد اما در مصاف با استعمار چیزی برای ارائه نداشت بلکه حتی به عنصری از دستگاه اجتماعی استعمار بدل گشت.
وی ادامه داد: اما وقتی به دیدگاه ها و آرمان های حضرت امام (ره) در خصوص دفاع از حقوق مستضعفین و ایستادگی در برابر طاغوت نگاه می کنید متوجه می شوید که تمام ابعاد استعمار غرب در اندیشه های حضرت امام (ره) مورد هدف قرار گرفته است؛ و نکته قابل توجه اینجاست که درک اندیشه های ایشان نه تنها برای قشر تحصیل کرده بلکه برای تمام اقشار جامعه قابل درک است که این به خودی خود برای غرب یک تهدید بزرگ به شمار می رود.
این فعال حقوق بشری با تاکید بر اینکه اندیشه های حضرت امام (ره) همچنان ماندگار است، گفت: آرمان های امام (ره) در زمان خودش سبب سرنگونی حکومت طاغوتی و شاهنشاهی رژیم پهلوی در ایران شد در همین حال، پیام انقلاب اسلامی ایران فراتر از مرزهای این کشور رفته و نویدبخش آنهایی شد که خواهان استیلای حق استقلال و آزادی بودند.
شجره اضافه کرد: انقلاب ایران برای جنبش آزادی خواهان دنیا نقشه راهی بود که چگونه می توانند رو به جلو حرکت کنند و عملا نشان داد که می توان از سلطه آمریکا و سلطه های غربی خارج شد و در این جریان موفق بود. به همین خاطر من فکر می کنم که آرمان های حضرت امام ( ره )به همان اندازه که در زمان خودش مصداق داشت و برای غرب تهدید بود، به همان اندازه نیز امروز برای جنبش آزادی خواهان قابلیت بهره برداری و در عین حال تهدیدی علیه سازمان استعمار غرب است.
این فعال مدنی در پاسخ به این سووال که تاثیر انقلاب اسلامی در منطقه و در ابعاد بین المللی چه بوده است، گفت: تاثیر انقلاب اسلامی در دفاع از مستضعفین ابعاد جهانی داشته است به طوری که می توان ادعا کرد که خیزش برخی جنبش های منطقه ای به ویژه در فلسطین و لبنان ناشی از دستاوردهای انقلاب ایران بوده است.
وی گفت: یکی از چالش هایی که جنبش های آزادی خواه تا پیش از انقلاب ایران با آن مواجه بودند این بود که آنها یا بایستی در کمپین غرب باشند و یا شرق. اما انقلاب ایران قرائت جدیدی از آزادی بر مبنای ارزش های اسلامی را به ارمغان آورد و این دستاورد به سرعت در منطقه مورد توجه قرار گرفت.
شجره با بیان اینکه «غرب تاکنون تلاش کرده تا ندای آزادی بخش اسلام را از طریق فرقه گرایی، اسلام هراسی، گروه های تروریستی نظیر داعش و سایر ابزارهایش سرکوب کند» افزود: اما ارزش های اسلامی در نهایت بر استعمار چیره خواهد شد.
رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی انگلیس در بخش دیگری از این گفت وگو، موانع ایجاد شده برای سفر حجاج ایرانی از سوی عربستان را مورد انتقاد قرار داد و گفت: متاسفانه مدت هاست که رژیم آل سعود مکه و مدینه را ملک شخصی شان می پندارند و آن را وارد بازی های سیاسی کرده اند؛ این در حالی است که این دو مکان مقدس متعلق به جامعه مسلمانان و اساسا جامعه بشری است که بایستی در شان آن مدیریت شود.
وی بدرفتاری ماموران سعودی با حجاج، گسترش بیماری های انسانی و سایر مشکلاتی که حجاج با آن مواجه هستند را ناشی از سلطه خودسرانه خاندان آل سعود بر این دو مکان عبادی برشمرد.
شجره با بیان اینکه آل سعود حتی استعداد مدیریت یک مسجد را هم ندارد، افزود: اکنون شاهد هستیم که آنها سیاست را وارد مقوله ای دینی که متعلق به تمام جامعه مسلمانان است کرده اند که این واقعا شرم آور است.
وی در پایان بر لزوم مدیریت حج از سوی یک ارگان کاملا مستقل اسلامی برای پایان بخشیدن به مشکلاتی که ناشی از سوء مدیریت آل سعود است تاکید کرد.
اروپام**4**ن**1552

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مسعود شجره: اندیشه های حضرت امام (ره) همچنان ماندگار و نویدبخش است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات