کودکان کار در چهارمحال و بختیاری ساماندهی می‌شوند/ تکذیب آزار و اذیت معلولان در مراکز نگهداری

مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری گفت: وضعیت کودکان کار از نظر تحصیلات، سطح زندگی و وضعیت روحی و روانی به صورت موردی بررسی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرکرد، یکی از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی مراکز حمایتی و بازتوانی کودکان کار و خیابانی، ارتقاء سلامت اجتماعی و کیفیت زندگی آن‌ها بوده و در کنار آن پیشگیری و کاهش معضلات مربوط به حضور این کودکان در خیابان‌ها از دیگر محورهای حمایتی ناشی از ایجاد این مراکز است.

محمد میرزایی، مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگوی تفصیلی پیش رو به سؤالات خبرنگار تسنیم در ارتباط با فعالیت این سازمان پاسخ داده که مشروح آن در پی می‌آید.

تسنیم:چه تعداد کودک کار در استان شناسایی شده و بهزیستی در راستای ساماندهی این کودکان چه اقداماتی انجام داده است؟

میرزایی: در راستای رسیدگی به وضعیت کودکان کار در استان شورای ساماندهی کودکان کار تشکیل شد که بهزیستی یکی از اعضای اصلی این شورا محسوب می‌شود در این شورا مشکلات کودکان کار با مشارکت کمیته امداد امام خمینی(ره)، آموزش و پرورش، شهرداری، هلال احمر، علوم پزشکی و بهزیستی بررسی و رفع می‌شود.

تاکنون 70 کودک کار که 60 پسر و 10 دختر هستند در استان با مشارکت کیلینیک آریانا و اورژانس 123 شناسایی شده که این کودکان به دلیل فقر مالی کار می‌کنند نه به دلیل بی‌سرپرست بودن و قانون اجازه نمی‌دهد کودکانی که سرپرست دارند را در مراکز نگهداری کنیم و بهزیستی تنها می‌تواند به آن‌ها در زمینه مشاوره کمک کند، در استان چهارمحال و بختیاری کودک کار بی‌سرپرست وجود ندارد.

بهزیستی برای کودکان خیابانی و کودکان کار کیلینیک مددکاری خانوادگی راه‌اندازی کرد که این مرکز به کودکان و خانواده آن‌ها در زمینه‌های مختلف خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌کند.

یکی از رویکردهای مورد تأیید برای بازتوانی کودکان خیابانی، رویکردهای خانواده محور و مبتنی بر حمایت و توانمندسازی خانواده و تأکید بر تحصیل و آموزش کودک به منظور ایجاد فرصت‌های برابر و امکان بازگشت به زندگی سالم و بالنده در آینده است.

مقرر شد در استان با مشارکت شهرداری خانه کودکان کار احداث شود اما نه تنها شهرداری بلکه هیچ‌کدام از دستگاه‌های اجرایی استان با بهزیستی همکاری نکردند.

تکذیب آزار و اذیت معلولان در مراکز نگهداری

اوایل هفته فیلمی در فضای مجازی مبنی بر آزار و اذیت معلولان استان در مراکز نگهداری بهزیستی منتشر شد.

تسنیم:آزار و اذیت معلولان در مراکز بهزیستی صحت دارد یا خیر؟

میرزایی: در چند سال گذشته هیچ موردی از آزار و اذیت معلولان در مراکز بهزیستی مشاهده نشده و ما این خبر و فیلم را تکذیب می‌کنیم.

با توجه به اینکه 100 مرکز نگهداری ویژه مددجویان در استان فعال است تمام مراکز نگهداری معلولان و سالمندان استان مجهز به دوربین مدار بسته است و نظارت کامل از سوی مسئولان و کارشناسان بهزیستی به این مراکز اعمال می‌شود.

تسنیم:چه تعداد معلول و سالمند در استان شناسایی شده و چه تعداد مرکز نگهداری برای آن‌ها در نظر گرفته شده است؟

میرزایی: در حال حاضر 32 هزار معلول در استان شناسایی شده که 3 هزار و 374 نفر آن‌ها در 70 مرکز زیرپوشش بهزیستی نگهداری و از خدمات این نهاد استفاده می‌کنند.

17 مرکز نگهداری سالمندان، 19 مرکز نگهداری معلولان ذهنی، 21 مرکز نگهداری بیماران روانی و 6مرکز نگهداری بیماران جسمی حرکتی در استان فعال است که در حال حاضر 2 هزار و 888 سالمند از خدمات بهزیستی استفاده می‌کند.

ساماندهی امور معلولان ذهنی در قالب 28 مرکز به منظور کاستن از تأثیر ناتوانی، توانمندسازی فرد معلول برای رسیدن به استقلال و حضور در اجتماع، خودگردانی و کسب زندگی با کیفیت بهتر از دیگر اقدامات انجام شده توسط بهزیستی در حوزه معلولیت است.

تسنیم:در راستای رسیدگی به امور معلولان بهزیستی چه اقداماتی انجام داده است؟

میرزایی: سازمان بهزیستی متولی رسیدگی به امور معلولان کشور است و تنها به 5044 نفر مستمری ماهیانه پرداخت می‌کند و مابقی مددجویان از سایر خدمات بهره‌مند می‌شوند.

جامعه هدف دفتر امور معلولان جسمی، حرکتی و حسی شامل معلولان جسمی، حرکتی، نابینایان، کم‌بینایان و ناشنوایان و کم‌شنوایان زیر پوشش در تمامی شهرستان‌ها به نوعی متقاضی دریافت خدمات بهزیستی هستند.

پیگیری و خرید وسایل توانبخشی مانند ویلچر، عصا، تشک مواح، واکر، سمعک، باتری سمعک و پرداخت کمک موردی در خصوص کاشت حلزون در قالب 10 مرکز و تیم سیار به 530 معلول و کم‌شنوای زیر 6 سال خدمات ارائه می‌شود.

در دفتر ساماندهی امور بیماران روانی مزمن خدمات درمان، آموزش و توانبخشی به 1830 بیمار روانی مزمن از طریق 17 مرکز و تیم سیار ارائه می‌شود.

تسنیم:در راستای پیشگیری و درمان اعتیاد چه برنامه‌هایی در استان اجرا شده است؟

میرزایی: در راستای پیشگیری و درمان اعتیاد 16 کمپ و 7 مرکز ترک اعتیاد در استان راه‌اندازی شد که از ابتدای امسال تاکنون 1300 نفر به این مراکز مراجعه و از خدمات درمانی بهره‌مند شدند.

تسنیم:چه تعداد زن سرپرست خانوار در استان شناسایی شد و بهزیستی چه برنامه‌هایی جهت حمایت از آن‌ها انجام داده است؟

میرزایی: در حال حاضر 2 هزار و 796 زن سرپرست خانواده زیرپوشش بهزیستی است که پرونده یک هزار و 223 خانواده به منظور ارائه خدمات به بخش خصوصی واگذار شده است.

تاکنون204 خانوار بی‌سرپرست از پوشش بهزیستی خارج شده‌اند که این سرپرست‌ها یا ازدواج کرده‌اند و یا وام اشتغال به آن‌ها اعطا و اشتغالزایی کرده و از پوشش بهزیستی خارج شده‌اند.

تسنیم:چه تعداد مرکز مشاوره ژنتیک در استان فعالیت دارد و چه خدماتی را به مردم ارائه می‌کند؟

میرزایی: در حال حاضر 7 مرکز مشاوره ژنتیک در استان فعال است که در سال جاری یک هزار و 850 نفر از خدمات این مراکز بهره‌مند شدند.
تعداد مراکز فعال مشاوره در استان 26 مرکز هستند که از ابتدای امسال تاکنون 10 هزار و 370 نفر به این مراکز مراجعه و با طرح مسائل و مشکلات خود مشاوره گرفتند.

مرکز صدای مشاور با هدف ارائه خدمات مشاوره و مداخله به موقع به صورت تلفنی در زمینه‌های خانواده، کودک، ازدواج و تحصیل در استان راه‌اندازی شده که تاکنون تعداد تماس گیرندگان با مرکز صدای مشاوره 8 هزار و 913 نفر بوده است.

تسنیم: چه تعداد نوزاد شیرخوار در مراکز شیرخوارگاه‌های استان نگهداری می‌شود، آیا متقاضی برای سرپرست شدن این نوزادان وجود دارد؟

میرزایی: یک مرکز دولتی شیرخوارگاه زیرپوشش بهزیستی که نوزادان از بدو تولد تا 6 سالگی در آن‌ نگهداری و از سن 6 تا 18 سالگی در 4 مرکز هیئت امنایی زیرپوشش این سازمان نگهداری می‌شوند.

در حال حاضر 7 نوزاد شیرخوار از بدو تولد تا 6 سال در این مرکز نگهداری می‌شود، 5 نوزاد شیرخوار بدسرپرست در مرکز دولتی تحت نظر بهزیستی نگهداری می‌شوند که والدین آن‌ها به دلیل بیماری، طلاق و یا اعتیاد صلاحیت نگهداری آن‌ها را ندارند.

هر مرکز ظرفیت نگهداری 15 کودک را دارد اما در حال حاضر در هر مرکز 10 کودک نگهداری می‌شود که در 4 مرکز هیئت امنایی نزدیک به 40 کودک نگهداری می‌شود.

قانون حمایت از کودکان بدسرپرست یا بی‌سرپرست با مشارکت بهزیستی و دادگستری اجرا می‌شود و در راستای رسیدگی به وضعیت کودکان برای آن‌ها پرونده تشکیل می‌شود.

کودکانی که بی‌سرپرست هستند با نظرات کارشناسان و رأی دادگاه آن‌ها را به عنوان فرزند خوانده به یک خانواده تحویل می‌دهیم اما کودکانی که بدسرپرست هستند یعنی والدین آن‌ها در زندان هستند یا به دلیل بیماری و طلاق صلاحیت نگهداری آن‌ها را ندارند در مراکز نگهداری می‌شوند تا زمانی که خودکفا شوند.

تسنیم:بهزیستی چه برنامه‌هایی برای نوزادان در مراکز شیرخوارگاه‌ها اجرا می‌کند؟

میرزایی: اجرای برنامه غربالگریی‌شنوایی نوزادان و شیرخواران در استان با هدف غربالگری شنوایی و تشخیص و مداخله به هنگام در بیمارستان‌ها به صورت سیار یکی از مهم‌ترین این برنامه‌هاست.

سال گذشته 16 هزار نوزاد از نظر سلامت‌شنوایی و 43 هزار کودک از نظر سلامت بینایی معاینه شدند که 25 نفر آن‌ها دارای اختلال شنوایی بود، اجرای طرح سلامت بینایی کودکان در 410 پایگاه انجام شد که 2 هزار و 700 کودک مشکوک به تنبلی چشم تشخیص داده شد و اقدامات لازم در این راستا به عمل آمد.

تسنیم: چه تعداد مهد کودک در استان زیرپوشش بهزیستی در حال فعالیت هستند؟

میرزایی: در حال حاضر 9 هزار و 136 کودک در 334 مهدکودک خصوصی، خودکفا و روستا مهد این استان آموزش‌های لازم را فرا می‌گیرند.
فرزندان امداد بگیر زیرپوشش بهزیستی 365 نفر هستند که 45 کودک در خانه از حمایت‌های این نهاد استفاده می‌کنند. تأمین بیمه آتیه برای 58 کودک و حمایت 38 دانشجوی بدسرپرست و بی سرپرست از دیگر برنامه‌های بهزیستی استان به شمار می‌رود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کودکان کار در چهارمحال و بختیاری ساماندهی می‌شوند/ تکذیب آزار و اذیت معلولان در مراکز نگهداری» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات