تاکید چین بر آزادی‌ مذهب و احترام به عقاید مسلمانان در استان سین کیانگ

به گزارش ایرنا، این کتاب سفید را که در برگیرنده مسائل تاریخی، مذهبی و رشد و توسعه سین کیانگ است، اداره اطلاع رسانی شورای دولتی چین منتشر کرده است.
این کتاب با رد شایعات و خبرسازی های غربی ها در باره نادیده گرفتن حق و حقوق اقلیت ها از جمله مسلمانان در این منطقه خاطرنشان می‌کند که دولت چین بر اساس قانون، همه این حقوق را مورد احترام قرار می دهد.
در این کتاب تاکید شده است که مردم منطقه در همه عبادات مذهبی و امور روزمره و اجرای احکام و شرعیات آزادی کامل دارند و تا زمانی که قوانین محترم شمرده شوند هیچ مشکلی نیز وجود نخواهد داشت.
«کتاب سفید» چین تصریح می کند: مسلمانان در این منطقه از آزادی های عبادی برخوردارند، به مراسم حج می روند، برای روزه گرفتن مشکلی ندارند، حق و حقوق آنها مراعات شده و سازمان ها و نهادهای اسلامی در این منطقه به مسلمانان خدمات لازم را ارائه می کنند.
در این مطلب آمده است که در سین کیانگ 109 مسجد و مرکز فرهنگی ویژه از جمله مسجد معروف کاشغر وجود دارد که در ماه رمضان در خدمت مسلمانان است و علاوه بر ارائه خدمات لازم به آنها، مردم می توانند فعالیت های عبادی و فرهنگی خود را در این مراکز برگزار کنند.
آنطور که در کتاب سفید آمده است، در مجموع در استان سین کیانگ 25 هزار مرکز عبادی و فرهنگی وجود دارد که متعلق به همه ادیان است و بخش گسترده ای از این نهادها، سازمان ها و مساجد متعلق به مسلمانان است.
از میان 25 هزار مرکز متعلق به مذاهب مختلف بیش از 24 هزار و 400 باب مسجد وجود دارد که بیش از 29 هزار روحانی و امام جماعت در آنها فعالیت می کنند.
در کتاب مزبور ذکر شده است که در سین کیانگ 43 مرکز انتشاراتی مسئول چاپ و نشر 230 هزار قرآن کریم جدید هستند و 29 هزار کتاب در باره شریعت اسلام منتشر کرده اند.
اداره اطلاع رسانی دولت چین اعلام کرده که از جمله قرآن هایی که به زبان اویغور (زبان ملیت اویغور در سین کیانگ) به چاپ رسیده، قرآنی است که توسط «شیخ محمد بن اسماعیل بخارایی» به رشته تحریر درآمده که بر اساس اسناد تاریخی یک اندیشمند و شخصیت ایرانی بوده که به چین سفر کرده و در نشر دین اسلام در این منطقه از کشور پهناور چین نقش بسزایی داشته است.
در کتاب سفید چین تاکید شده است که دولت هرگز اجازه انشعاب طلبی، جدایی خواهی، خشونت، تروریسم و هر اقدام غیرانسانی در این منطقه به اسم دین را نیز نخواهد داد.
در این کتاب افراط گرایی به عنوان دشمن مشترک بشریت معرفی شده و آمده است: افراط گرایی در سین کیانگ چین و در دیگر نقاط جهان از آمریکا گرفته تا اروپا باعث مرگ و میر شمار زیادی انسان بی گناه شده است و به همین دلیل ضمن حراست از آزادی های مذهبی باید با فعالیت های خشونت آمیز و افراط گرایانه در هر نقطه ای از جهان به عنوان اقدامات ضد اجتماعی و ضد انسانی برخورد شود.
بر این اساس دولت چین تاکید کرده است که بر اساس قوانین موجود از جمله قانون مبارزه با تروریسم با فعالیت های تروریستی، تروریست ها و جنبش تروریست ترکستان شرقی که به دنبال جدایی سین کیانگ از خاک چین است،‌ به شدت مقابله خواهد کرد.
در این کتاب آمده است که سین کیانگ نهایتا باید از خشونت و افراط گرایی و هر گونه فعالیت تروریستی رها شده و در مسیر رشد و توسعه اقتصادی و اجتماعی تحت حمایت های دولت مرکزی چین گام بردارد و حقوق مردم و مسلمانان نیز در این منطقه همواره محترم شمرده شود.
آساق**231**1597

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تاکید چین بر آزادی‌ مذهب و احترام به عقاید مسلمانان در استان سین کیانگ» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات