اینجوری به خانه تان حس و حال بدهید

برای اینكه در فصل بهار كمی نشاط و شادابی به خانه‌تان اضافه كنید، راهكارهای ساده‌ای وجود دارد. شاید با همین چند تغییر ساده حس و حال خودتان هم بهتر شد! مجله منزل - لیلا شكیب‌مهر: دیوارهای سفید، مبل‌های خاكستری چرك و كابینت‌های استیل، خانه را شبیه یك سكوت دائمی می‌كنند؛ انگار در این خانه قرار نیست هیچ اتفاق خوبی بیفتد. برای اینكه در فصل بهار كمی نشاط و شادابی به خانه‌تان اضافه كنید، راهكارهای ساده‌ای وجود دارد. شاید با همین چند تغییر ساده حس و حال خودتان هم بهتر شد!

نور

یك لوستر معمولی روی سقف؟ تكراری نشده؟ وقتش است كه حس و حال خانه را با چند نور موضعی عوض كنید. یكی، دو تا آباژور یا لامپ دیواری این كار را برای شما انجام می‌دهد. كافی است به جای اینكه لوستر اصلی را روشن كنید، فقط نور موضعی را در نقطه‌ای كه نشسته‌اید، روشن كنید. كنتراست تیره و روشن خانه، موجب حس پویایی می‌شود.

رهایی از بی‌حس و حالی خانه

گل و گیاه

مصنوعی؟ نه. گل و گیاه طبیعی می‌تواند حس و حال خانه را واقعا عوض كند. اگر نگران نور خانه هستید، بهتر است بدانید حتی مناسب خانه‌هایی در زیرزمین هم كه مطلقا نور طبیعی ندارند، گیاهان آپارتمانی وجود دارد. در این باره می‌توانید از گل‌فروش‌ها كمك بگیرید. با اضافه كردن چند گلدان برگ سبز (و اگر نور كافی دارید، گیاهان گلدار) هم حس و حال خانه را عوض می‌كنید و هم موجب خنكی و تصفیه هوای خانه‌تان می‌شوید.

رهایی از بی‌حس و حالی خانه

گذاشتن چند شاخه گل ساقه‌ای در یك گلدان كوچك روی میز هال یا اوپن هم تاثیری مثل همین دارد؛ با این تفاوت كه این گل‌ها مدت كوتاهی دوام دارند. یك‌بار كه امتحانش كنید، مشتری دائمی می‌شوید. كافی است یك وعده غذا را با حضور گل‌های رنگارنگ و خوشبو روی میز صرف كنید تا حس و حال‌تان به كلی عوض شود!

حركت

هر حركتی در خانه می‌تواند موجب نشاط و تازگی شود. فرقی نمی‌كند این حركت مال ماهی‌های كوچك داخل تنگ باشد یا آبنمایی كه آرام و ملایم آب را به حركت درمی‌آورد یا حتی نوارهای رنگی‌ای كه به پنكه كنار هال بسته شده است. سعی كنید یك شیء پویا و در حال حركت به خانه اضافه كنید. چراغ‌های تزیینی كه خاموش و روشن می‌شوند، ساعت‌های پاندول‌دار و آكواریومی پر از ماهی یا قفس بزرگی برای چند پرنده می‌توانند این كار را برای شما انجام دهند.

رهایی از بی‌حس و حالی خانه

طرح

سطوح ساده و بدون طرح به عنوان زمینه هر چیزی مناسبند اما اگر همه سطوح خانه همین‌طوری باشند، دیگر هیچ حس و حالی برای خانه نمی‌ماند. اگر دیوارهای‌تان سفید رنگ‌آمیزی شده‌اند، مبل‌های‌تان روكش‌های پارچه‌ای ساده‌ای دارند، پرده‌های‌تان از تور ساده هستند یا كف خانه پاركت یا موكت است، وقتش است كه چند جور طرح شلوغ به این تركیب اضافه كنید. كوسن‌های راه‌راه، رومیزی‌های خال‌خالی، پرده‌های گل‌گلی یا تابلوهایی از مناظر شلوغ می‌توانند ناگهان فضای شما را از یك شكل تخت و بدون فرم به یك خانه گرم و دلنشین تبدیل كنند.

اگر نور خانه كم است، سراغ پرده‌ها نروید. اجازه دهید سادگی پرده‌ها خانه را پرنورتر كند و در عوض سراغ كوسن‌هایی با رنگ‌های تند و طرح‌های شلوغ بروید.

رهایی از بی‌حس و حالی خانه

اگر دیوارهای‌تان تك‌رنگ است، به ایده تابلوهای بزرگ شلوغ یا چند تابلوی كوچك در كنار هم می‌توانید فكر كنید اما برای دیوارهایی با كاغذدیواری طرحدار بهتر است دیوار را خالی نگه دارید.

در مورد مبل‌ها هم اگر روكش‌های ساده و تك‌رنگ (یا با طرح‌های خیلی ریز) دارید، سراغ كوسن‌های طرحدار بروید؛ در غیر این صورت كوسن‌های ساده اما با رنگ‌های تند و همخوان با طرح‌های رومبلی انتخاب كنید.

بافت

دیوارها نقاشی شده‌اند؟ پرده‌ها تور ساده هستند؟ كف خانه سرامیك یا موكت است؟ خانه شما «بافت» كم دارد. هرقدر كه رنگ در نگاه اول می‌تواند خانه را بانشاط یا بی‌روح نشان دهد، بافت در درازمدت می‌تواند فضای خانه را گرم و راحت یا سرد و بی‌روح كند. حجم زیادی از نخ و پارچه (مثلا فرش‌هایی با پرزهای بلند، مبل‌های حجیم پارچه‌ای، كوسن‌های زیاد و. . . ) به بافت خانه گرما و راحتی اضافه می‌كند. كاغذدیواری‌های حجیم (كه طرح‌های برجسته دارند) هم می‌توانند بافت را در خانه ایجاد كنند.

رهایی از بی‌حس و حالی خانه

 پرده‌های چندلایه و پاركت‌های برجسته هم همین كار را انجام می‌دهند. وجود بافت در خانه اگر در حد تعادل باشد، موجب القای احساس گرما و نشاط می‌شود اما نباید همه جای خانه را با سطوح برجسته و بافت‌دار بپوشانید؛ چون این‌طوری ذهن و لامسه بدن خسته می‌شود.

رنگ

این یكی را باید اول می‌گفتیم اما از قصد گذاشتیم آخر كار! رنگ، راحت‌ترین و موثرترین گزینه برای ایجاد حس و حال و نشاط در خانه است؛ حتی اضافه كردن یك تابلوی قرمز وسط یك دیوار سفید می‌تواند حس و حال خانه را به كل عوض كند؛ البته به خاطر همین تاثیر شدید و فوری باید در انتخاب رنگ دكوراسیون خانه بسیار دقت كرد.

رهایی از بی‌حس و حالی خانه

سه تا از بهترین رنگ‌ها برای ایجاد نشاط در خانه سبز، زرد و صورتی هستند. این رنگ‌ها به اندازه آبی، قرمز و بنفش، تند و موثر نیستند اما با ملایمت موجب تاثیر عمیق و نشاط‌آور می‌شوند. لازم نیست برای استفاده از این رنگ‌ها ناگهان كل خانه را به یك رنگ درآورید. بهتر است نگاهی به یكی از اتاق‌های خانه (مثلا نشیمن) بیندازید. بعد ببینید رنگ غالب دكوراسیون این اتاق به كدام‌یك از این سه رنگ نزدیك‌تر است؟ (از جدول كمك بگیرید) یكی را كه به فضای فعلی اتاق نزدیك‌تر است، انتخاب كنید و با افزودن چند عامل دكوراتیو به آن رنگ (و شاید حذف كردن چند عاملی كه به این رنگ نمی‌آید) فضای اتاق را به نفع رنگ انتخابی‌تان تغییر دهید.

برای انتخاب رنگ و هماهنگ كردن اتاق با آن، از جدول زیر كمك بگیرید. این جدول به شما می‌گوید هر یك از این سه رنگ با چه رنگ‌هایی ست می‌شوند، به چه سبكی از مبلمان می‌آیند و با چه تزییناتی خوب است همراه شوند.

با کدام رنگ‌ها نشاط را به خانه بیاوریم؟

1. زرد

رهایی از بی‌حس و حالی خانه

چه حسی ایجاد می‌کند؟

نشاطشادابیتحرکاندیشهتعادل
با چه رنگ‌هایی ست کنیم؟

سفیدخاکسترینارنجیسبزخاکی
به کدام سبک مبلمان می‌آید؟

مبلمان استیل چوبی تیره یا رنگ چوبمبل‌های راحتی که خیلی حجیم نباشندپرده‌های ساده و بدون والان
چه تزییناتی به این رنگ می‌آید؟

گلدان‌های سرامیکی بزرگ و کوچکآباژور استیل یا طلایی میزهای کوتاه مربعینور موضعی زرد


2. سبز

رهایی از بی‌حس و حالی خانه

چه حسی ایجاد می‌کند؟

طبیعتامنیتشادابیتازگی
با چه رنگ‌هایی ست کنیم؟

زردکرمقهوه‌ایخاکیسفید
به کدام سبک مبلمان می‌آید؟

مبل‌های پارچه‌ای راحتیمبل‌های چوبی روستیکپارچه‌های طبیعی مثل کنف و کتان
چه تزییناتی به این رنگ می‌آید؟

گل و گیاه طبیعیرومیزی‌های کنفیکوسن‌های زیادفرش با پر زهای بلندآباژور پارچه‌اینور وسیع ترکیبی از مهتابی و آفتابی که شبیه نور طبیعی باشد


3. صورتی

رهایی از بی‌حس و حالی خانه

چه حسی ایجاد می‌کند؟

لطافتآرامش، مهربانی شادیشیرینی
با چه رنگ‌هایی ست کنیم؟

سفیدخاکستریآبیفیروزه‌ایبنفش
به کدام سبک مبلمان می‌آید؟

مبل‌های راحتی حجیممبل‌های استیل کار شده و دارای تزییناتپارچه‌های براق مثل ساتن برای پرده و رومیزی
چه تزییناتی به این رنگ می‌آید؟

گل‌های طبیعی یا مصنوعیآباژور استیلنور موضعی سفیدمیز و گلدان‌های سفید


برای تهیه مجله منزل می توانید به صورت حضوری از کیوسک های روزنامه فروشی سراسر کشور و برای خرید نسخه الکترونیک از وب سایت  taaghche.ir اقدام نمائید.

ضمنا برای اشتراک نسخه چاپی مجله منزل روی تصویر زیر کلیک کنید:

معجزه رنگ در خانه های ایرانی

[ منبع این خبر سایت برترین ها-دکوراسیون می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اینجوری به خانه تان حس و حال بدهید» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات