گوهر اندیشه امام؛ حبل‌المتین جهان اسلام

به گزارش مشرق، سیدمحمدعلی حسینی* طی یادداشتی در روزنامه جام جم نوشت:

ویژگی‌های اساسی و متنوع مکتب سیاسی امام و گفتمان انقلاب اسلامی ‌که ترکیبی از ایمان خالصانه به‌خدا و باور صادقانه به‌حقیقت مردم‌سالاری دینی، پیوند ناگسستنی دین و سیاست، عدالت‌طلبی و مبارزه فراگیر با استبداد و استکبار و نفی نظام سلطه جهانی و همچنین جهانشمولی ارزش‌ها و آرمان‌ها بود، موجب شد بیانات و پیام‌های حضرت امام، قدرت نرم و معنایی فوق‌العاده و بی‌نظیری را ایجاد کند، مرزهای جغرافیایی را درنوردد و از یک طرف مخاطبان عام و خاص خود را در منطقه و جهان مجذوب منطق قوی و معنویت سرشار خود کند و از طرف دیگر قدرت‌های زورمدار جهانی و دنباله‌های منطقه‌ای آنها را به‌چالش کشد.

این‌گونه بود که نظام سلطه و استکبار جهانی که به‌شکل کامل خود در دولت آمریکا تجسّم پیدا می‌کند، کیان سیاسی و اعتبار پوشالی خود را در معرض خطر دید و با طراحی سناریوهای مختلف از یک‌سو براندازی نظام جمهوری اسلامی ‌و در صورت عدم توفیق، حفظ صورت و تغییر سیرت نظام را هدفگذاری نمود و از سوی دیگر ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی و تفرقه‌افکنی مذهبی و قومی‌را در صدر اولویت‌های خود قرار داد تا در صورت توان، اندیشه‌های ناب امام خمینی را در داخل مرزهای جغرافیایی ایران مهار و در غیر این صورت آن را وارونه و ضدبشری معرفی نماید.

تحمیل جنگ هشت ساله و صف‌آرایی برخی کشورهای منطقه در کنار رژیم بعثی صدام علیه ایران، حضور نیروهای بیگانه در منطقه خلیج‌فارس، حمله نظامی‌و اشغال افغانستان و عراق به‌بهانه‌های دروغین و فریبنده، ایجاد بحران در سوریه، حملات وحشیانه چند باره به‌حزب‌الله و مقاومت اسلامی ‌و مردمی‌در جنوب لبنان و غزه توسط رژیم صهیونیستی و هجوم عربستان به‌یمن و بحرین، از جمله اقدامات خصمانه آمریکا و برخی از متحدین غربی و منطقه‌ای او است که در حقیقت، با هدف پیشگیری و مقابله با توسعه نفوذ فرهنگی سیاسی انقلاب اسلامی ‌و ثمره افکار و اندیشه‌های ناب امام خمینی‌(ره) برنامه‌ریزی شده است.

مهم‌ترین کاری که حضرت امام در سطح دنیای اسلام انجام داد، به‌تعبیر رسای مقام معظم رهبری این بود که «ابعاد سیاسی و اجتماعی اسلام را احیاء کرد؛ حقایق فراموش‏شده اسلام را احیاء کرد؛ عدالتخواهی اسلام را سرِ دست بلند کرد؛ ضدیت اسلام را با تبعیض و اختلاف طبقاتی و اشرافیت‌ها علنی کرد.» اقدام مهمی‌که به‌واسطه آن، امروزه تمییز دادن اسلام ناب و اصیل از اسلام‌های جعلی تکفیری، تروریستی و داعشی که آمریکا، سعودی و رژیم صهیونیستی حامی‌و مروج آن هستند، برای هر انسان منصف و بی‌غرضی به‌راحتی مقدور و ممکن است.

در سطح منطقه‌ای و جهانی، مهم‌ترین موضوعی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، تحت‌تاثیر فراوان اندیشه‌های ناب امام خمینی قرار گرفت و تحولات شگرفی را در معادلات منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز در جهان اسلام پدید آورد، قضیه فلسطین و مبارزه آشکار و صریح امام خمینی‌(ره) با سیاست‌های توسعه‌طلبانه و نژادپرستانه رژیم صهیونیستی بود.

مواضع علنی و شجاعانه حضرت امام علیه این رژیم متجاوز و حامیان مستکبر آن، امید فراوانی را در میان مردم فلسطین و تمام آزادیخواهان جهان، باوجود گرایش‌های مختلف سیاسی و قومی‌آنان ایجاد نمود. این پدیده، ظهور جنبش‌های ضدصهیونیستی جدیدی را در فلسطین اشغالی و منطقه و جهان در پی داشت و موجب شد مبارزه با این رژیم با روحیه‌ای مضاعف و در ابعادی گسترده‌تر دنبال شود؛ امری که تمام‌محاسبات نظام سلطه و استکبار امپریالیستی صهیونیستی را برهم زد و معادلات جدیدی را پدید آورد که ضعف و زبونی روزافزون و همچنین زمینگیر شدن این رژیم حاصل آن است.

در پایان باید تاکید کرد اندیشه‌های امام خمینی‌(ره) را باید به‌مثابه‌حبل‌المتین الهی دانست که چنگ زدن به‌آن، آثار و برکات بی‌نظیری را در عرصه‌های مختلف حیات سیاسی اجتماعی ملت ایران و امت اسلامی ‌رقم زده و خواهد زد، زیرا «امام در مکتب سیاسی خود زنده است، و تا این مکتب سیاسی زنده است، حضور و وجود امام در میان امت اسلامی ، بلکه در میان بشریت، منشأ آثار بزرگ و ماندگار است.»

سرنگونی رژیم استبدادی پهلوی، پیروزی انقلاب اسلامی ، استقرار نظام جمهوری اسلامی ، پیروزی در جنگ تحمیلی و حفظ تمامیت ارضی، امنیت و استقلال سیاسی، توسعه و پیشرفت در عرصه‌های مختلف علمی‌و فناوری، هسته‌ای و فضایی، دفاعی و نظامی، تاثیرگذاری در معادلات منطقه‌ای و جهانی و ده‌ها دستاورد دیگرداخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله این آثار است.

راز ماندگاری نظام جمهوری اسلامی ‌و استمرار حرکت عزتمندانه و پرافتخار کشور نیز در مکتب سیاسی امام نهفته است که ملت ایران عمیقا به‌آن معتقد و پایبند است.

*سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه


[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گوهر اندیشه امام؛ حبل‌المتین جهان اسلام» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات