15 خرداد/ قیامی برای ایستادن

به گزارش ایرنا، قیام 15 خرداد، نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) می‌باشد. در سحرگاه 15 خرداد 1342، عوامل رژیم شاه به خانه ساده و بی‌آلایش حضرت امام در قم یورش بردند و امام خمینی (ره) که روز پیش از آن در روز عاشورای حسینی در مدرسه فیضیه قم، طی سخنان کوبنده‌ای پرده از جنایات شاه و اربابان آمریکایی و اسرائیلی او برداشته بودند، ‌دستگیر و به زندانی در تهران منتقل شدند. هنوز چند ساعتی از این حادثه نگذشته بود که خیابان‌های شهر قم زیر پای مردان و زنان مسلمان و انقلابی که به قصد اعتراض از خانه‌هایشان بیرون آمده و به حمایت از رهبرشان فریاد برآورده بودند، به لرزه درآمد.
همین صحنه در تهران و چند شهر دیگر به وجود آمد تظاهرات مردم رژیم را سخت به وحشت افکند و برای سرکوب این قیام تاریخی به اسلحه روی آورد.
در این روز حدود 15 هزار نفر مسلمان انقلابی به خاک و خون کشیده شدند و بدین ترتیب تاریخ ایران اسلامی در روز 15 خرداد ورق خورد و فصل جدیدی در رویارویی مستضعفان با مستکبران گشوده شد.
پس از این واقعه در تهران و قم و سایر شهرها دولت به دستگیری و محاکمه روحانیون و مردم ادامه داد، زندان‌ها از روحانیون و بازاری‌ها و کسبه پر شد و عده‌ای نیز محاکمه و اعدام شدند.
جریان 15 خرداد هر چند ظاهرا با سرکوب خونین به نفع شاه تمام شد اما در حقیقت ماهیت رژیم ستمشاهی را بیش از پیش برای همگان آشکار کرد و نقطه آغازی برای توفان عظیم انقلاب اسلامی گردید که ظرف 15 سال با مجاهدت و ایثار و جانبازی عده زیادی از حق طلبان و مجاهدان راه خدا به پیروزی رسید و تارو پود رژیمی که اقتدار خود را در وابستگی به ابرقدرت‌ها و نیروی نظامی می‌دانست مانند تار عنکبوت از هم گسست.
اما پس از این وقایع، در 29 تیر 1342 دولت شماری از بازاریان و آخوندها از جمله فلسفی و شیخ صادق خلخالی را آزاد کرد ولی آیت الله خمینی و قمی و محلاتی در بازداشت ماندند.
این‌طور به نظر می‌رسید که حکومت تصمیم داشت خمینی را پس از محاکمه اعدام کند، تا اینکه اعلامیه‌ای به امضای علما و مراجع به صراحت مرجعیت خمینی را تایید کرده و بعد از بیان شمول قانون مراجع و مصونیت خمینی از حکم اعدام، خواهان آزادی او شده بود.
سرانجام پس از اعتراضات زیاد، امام خمینی با اسکان در منزل یکی از متدینین در تهران از زندان آزاد شد.
17 اسفند 1342 کابینه اسدالله علم کنار رفت و حسنعلی منصور به نخست وزیری برگزیده شد، منصور در سخنرانی خود در 16 فروردین 1343 کوشش کرد تا با روحانیون از درآشتی در آید.
17 فروردین دکتر جواد صدر وزیرکشور، در قیطریه به دیدار آیت‌الله خمینی رفت و از طرف دولت آزادی کامل ایشان را اعلام کرد، 18 فروردین آیت‌الله خمینی با احترام به خانه‌اش در قم بازگردانده شد.
این وقایع، مختصری از چگونگی شکل گیری انقلاب اسلامی ایران بود که با حضور بزرگ مردی خداشناس و مصمم شکل گرفت، بزرگ مردی که در سال 1320 در خانه ای با خشت و گل محبت و عرفان و ایمن چشم به جهان گشود.
سید مصطفی خمینی با تمام سادگی اش دل استکبار را به لرزه می انداخت و با ابهت بی نظیرش قیام 15 خرداد را از دل تاریخ بیرون کشید.
قیامی که در سخت ترین شرایط سیاسی رقم خورد و مقدمه ای شد بر آغاز ایستادن، ایستادنی در مقابل استکبار، غارت نفت و سرمایه ملی و قلدری های بیگانگان و خائنان داخلی.
15 خرداد کمر بسیاری از مادران، همسران و خواهران شهدا شکست تا ایران اسلامی قد راست کرده و با حرکت به سوی آینده ای عزتمند و مقتدر را آغاز کند.
15 خرداد چهره بسیاری از شهرهای ایران خونین شد تا امروز نقش آزادی، بر تک تک کوچه های این مرز و بوم حک شود و این دیار پهناور از کشوری بی دفاع به اقتداری مثال زدنی در دنیا تبدیل شود.
آری، نیمه خرداد 42 مردم ایران به رهبری مردی بزرگ و آگاه، نهال استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را در خاک عزیز میهن کاشتند تا با آبیاری 15 ساله این نهال، سرانجام ثمره آن را در سال 57 به دنیا معرفی کنند.
فروریختن خانه عنکبوتی پهلوی از قیام 15 خرداد آغاز شد و در طول این مدت با رشادت های جوانان، زنان و مردان شکل گرفت، و سرانجام با آوار این لانه پوشالی، خانه بزرگ، پرمهر و استوار ایران اسلامی بنا نهاده شد.
و امروز ایران اسلامی پس از قیام 15 خرداد، ایستاده است و همچنان در مقابل طوفانهای شرق و غرب تنه تنومند خود را سپری برای منطقه کرده است، سپری فولادینی که اصابت سختی ها، تحریم ها و تهدید ها هرروز آن را آبدیده تر می کند.
7269/6001

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «15 خرداد/ قیامی برای ایستادن» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات