نخستین دوره سالانه فیلم منجی در قم به کار خود پایان داد

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا عابدینی از استادان حوزه علمیه در این مراسم گفت: مباحث معرفتی کم نداریم اما در استخراج آن به گونه ای که این مبانی را به عرصه هنر نزدیک کند و هنرمندان بتوانند در تولید آثار فاخر از آنان بهره ببرند باید کار بسیاری انجام شود.
وی تصریح کرد: برای اتصال این دو به یکدیگر باید تلاش و کوشش شود و با استفاده از ابزار هنر، به جای بیان مفاهیم، مصادیق را به مخاطب نشان دهیم و این روش قرآنی و الهی است.
وی با بیان اینکه ظهور حضرت ولی عصر(عج) پایان تاریخ نیست بلکه آغاز زندگی انسانی است و انسان در اوج محبت وعقلانیت رشد خود را تعالی می بخشد، گفت: معارف مهدوی باید به گونه ای به جهانیان نشان داده شود که این مفهوم را به آنها منتقل کند.
دبیر کمیته علمی نخستین دوره سالانه فیلم منجی نیز در این آیین با بیان اینکه از نخستین پرسمان فیلم منجی استقبال خوبی صورت گرفت، هدف اصلی از این طرح را راه اندازی پرسمان هایی در این زمینه که مهدویت به یک مساله برای همه تبدیل شود، برشمرد.
سید حمیدرضا قادری تصریح کرد: مساله مهدویت در حوزه سینما و سیما هنوز به یک مساله برای همه ما تبدیل نشده است و فقط در ایام نیمه شعبان مهدویت را به یک جریان رسانه ای تبدیل کردن، برای مساله انتظار و مهدویت کافی نیست.
وی بر تداوم این پرسمان در سال های آتی تاکید کرد و گفت: باید از نهادهای فرهنگی و دینی خواست که در رابطه با آخرالزمان کار علمی و پرسمانی انجام دهند و این امر را از آنها مطالبه کرد و نیز با رصد آثار سینما و سیما در این زمینه این اثرها مورد نقد و تحلیل قرار بگیرند و در افزایش سطح آگاهی جامعه در این زمینه تلاش کرد.
قادری انتشار گاهنامه تحلیلی دبیرخانه سالانه فیلم منجی با عنوان «کتاب پُرسمان» زیر نظر پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهشی مسجد مقدس جمکران قم را از ثمره های نخستین دوره این سالانه برشمرد و از تشکیل دبیرخانه دائمی سالانه فیلم منجی خبر داد.
دبیر کمیته علمی نخستین دوره سالانه فیلم منجی خاطرنشان کرد: برگزاری این پرسمان ها ضمن آشنایی کارشناسان این حوزه با یکدیگر زمینه تبادل تجربه و نظر را میان آنها فراهم می سازد.
وی گفت: در نخستین سالانه فیلم منجی، شش فیلم سینمایی موعودگرایی شامل سه اثر در قالب پویانمایی و سه فیلم از سینمای هالیوود، اروپا و ایران در چهار بخش سینمای ایران، شرق، اروپا و هالیوود به مدت دو روز در تالار آیه مدرسه اسلامی هنر اکران شد.
وی افزود: این آثار شامل سه اثر پویانمایی به نام های «9»، «راز کلز» و «فهرست مقدس» و همچنین سه فیلم سینمایی آمریکایی «نوح»، «کتاب ایلای» و «برف شکن» بود که پس از اکران آنان با حضور منتقدان برجسته کشور این آثار مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

**آموزه های مهدویت می تواند برگ برنده ما باشد
رئیس مدرسه اسلامی هنر نیز در این آیین گفت: چون آموزه های مهدویت دغدغه جهان و نقطه مشترک انسانهاست می تواند برگ برنده ما در مقابل اسلام هراسی باشد و ایجاد یک زمینه گفت و گو با دیگران را در جهان فراهم می سازد، چرا که همه انسان ها دچار مشکل و به دنبال منجی هستند.
حجت الاسلام والمسلمین سید محمدحسین نواب ادامه داد: آموزه های مهدویت باعث می شود که حجاب اصلی که مانع گفت و گوی ما با غیرمسلمانان است برداشته شود.
وی گفت: در گذشته ادیان گوناگون اشتراک بیشتری در این زمینه داشتند و در دوران مدرن امروز چهره موعود زمینی تر و مادی تر شده است و به عبارت دیگر موعود دلهره آور و اضطراب آور شده است به جای اینکه بخواهد نجاتبخش و آرامش بخش باشد.
رئیس مدرسه اسلامی هنر در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به موضوع پرسمان نخستین سالانه فیلم منجی خاطرنشان کرد: برای نخستین بار در این پرسمان، مساله آثار سینمایی موعودگرا به صورت جدی مورد بررسی قرار گرفت.
وی گفت: در سال های اخیر ورود حوزه علمیه قم به عرصه هنر، سرعت بسیار زیادی داشته و نگاه متدینان به این مقوله بسیار جدی شده و این از برکات توجه رهبر معظم انقلاب اسلامی و تاکید ایشان بر استفاده از این ابزار است.
نواب خاطرنشان کرد: در این سال ها توجه به مساله سینما بیشتر شده است و امروز سینما دیگر فقط یک سرگرمی نیست و بیش از یک مقوله جدی است.
وی با بیان اینکه سرعت مقابله سینمای جهان با اسلام به همین میزان رشد پیدا کرده است گفت: همانقدر که تلاش دولتمردان غربی برای مقابله با اسلام بیشتر شده است سینما هم سرعتش در این زمینه بیشتر شده است و تعداد فیلم های بیشتری در موضوع اسلام هراسی تولید شده است.
وی گفت: برای حل مشکل اسلام هراسی باید به دو مقوله جدی پرداخته شود، یکی ساخت فیلم در رابطه به صفات رحمانی پیامبر بزرگوار اسلام(ص) است و نکته دوم آموزه های مهدویت است و اگر بخواهیم سینمای ما در جهان سخنی برای گفتن داشته باشد توجه به این مقوله ها ضروری است.
نواب تصریح کرد: اگر جریان حاکم بر سینمای آخرالزمان در آن گفتمانی که در غرب از منجی ایجاد شده است موفق شود به طور حتم تمایل به منجی کمتر می شود، چرا که آنها نمی خواهند این آینده روشن، نورانی و الهی از مهدویت نشان داده شود از این رو باید بر اساس احادیث چهره ای که در اسلام از مهدویت داریم را در سینمای خود منتقل کنیم.
وی تعداد آثار مهدوی را در سینمای پس از انقلاب اسلامی قابل قبول دانست و گفت: سینمای ما سینمای سالم و دردمندی است و مشکل این است که متصدیان مسائل نظری و مبانی فکری نتوانسته اند با آنها تعامل و گفت و گو و این اندیشه های بلند را منتقل کنند، اگر ما بتوانیم این اندیشه های بلند را منتقل کنیم در زمینه سخت افزار و تولید فیلم مشکلی نداریم و باید محتوا برای این مساله فراهم کنیم.
در پایان آیین اختتامیه نخستین سالانه فیلم منجی، جلسه گفت و گو و طرح بحث میان سینماگران و طلبه های حوزه علمیه برگزار شد و شرکت کنندگان با طرح پرسش هایی به تبادل نظر و افکار در این زمینه پرداختند.
نخستین دوره سالانه فیلم منجی با عنوان «پُرسمان آثار سینمایی موعودگرای ایران و جهان» به همت بنیاد پژوهش و نشر مسجد مقدس جمکران قم و با همکاری مدرسه اسلامی هنر، دانشگاه امام صادق(ع)، شبکه افق و دبیرخانه سالانه فیلم منجی به مدت دو روز در قم برگزار شد.
7406/ 1175/1042

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نخستین دوره سالانه فیلم منجی در قم به کار خود پایان داد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات