تلاش رهبر کمونیست های فیلیپین برای بازگشت از تبعید/ پیمان های نظامی با آمریکا باید پایان یابد

به گزارش ایرنا، 'رودریگو دوترته' رئیس جمهور منتخب مردم فیلیپین اخیرا گفت که از 'خوزه ماریا سیسون' رهبر شورشی و بنیانگذار حزب کمونیست فیلیپین برای بازگشت به خانه برای شرکت در مذاکرات صلح استقبال می کند.
دوترته اعلام کرده بود پس از ورود به دفتر ریاست جمهوری، پیگیر آغاز زودهنگام مذاکرات صلح با شورشیان کمونیست و آزادی رهبران آن ها خواهد شد.
وی همچنین پیشنهاد تامین امنیت لازم برای بازگشت 'خوزه ماریا سیسون' را ارائه داد که از نزدیک به 30 سال پیش به اروپا گریخته است و هم اکنون در فهرست تروریستی آمریکا قرار دارد.
رئیس جمهوری منتخب فیلیپین امیدوار است دوستی دیرینه اش با سیسون که زمانی استاد دانشگاهش بوده است، راه گشای دست یابی به یک توافق سیاسی با شورشیان کمونیست باشد .
دو طرف امیدوارند به شورش های 47 ساله که یکی از طولانی ترین شورش ها در قاره آسیا است و ادعا می شود در آن از سال 1960 میلاد تا کنون حدود 30 هزار نفر کشته شده اند، پایان دهند.
سیسون گفت: من می خواهم ماه ژوئیه یا اوت از مانیل بازدید و به مذاکره جدی با 'رودریگو دوترته' رئیس جمهور جدید فیلیپین بپردازم.
به نوشته روز جمعه 'فیل استار'، وی در گفت وگو با خبرنگاران در مانیل از طریق اسکایپ، گفت که دولت و شورشیان فیلیپین اواسط ماه ژوئن مذاکراتی در نروژ انجام داده تا زمینه برای مذاکرات رسمی صلح آماده شود.
رهبر شورشیان کمونیست فیلیپین، گفت که مذاکرات طولانی متوقف شده صلح می تواند در دولت رودریگو دوترته و از ژوئیه از سر گرفته شود و به حضور نظامی آمریکا در این کشور پایان دهد.
رئیس جمهور منتخب فیلیپین که تا چهار هفته دیگر قدرت را در فیلیپین در دست می گیرد، دو پست کابینه را به شورشیان برای تشویق از سرگیری مذاکرات پیشنهاد کرده است.
رهبر شورشیان کمونیست فیلیپین، گفت: ما همیشه بر اصول که احترام به خود و حاکمیت ملی است پافشاری کرده و اجازه فعالیت پایگاه های نظامی آمریکا را در کشور نمی دهیم.
وی همچنین گفت که دولت باید به دو پیمان امنیتی فیلیپین با آمریکا از جمله توافقنامه 1999 که اجازه می دهد نیروهای آمریکایی به کشورمان برای رزمایش بازگردند و پیمان و توافقنامه 2014 دفاعی که براساس آن نیروهای آمریکا و کشتی های جنگی و جت های جنگنده دسترسی به پنج اردوگاه های نظامی فیلیپین را خواهند داشت، پایان دهد.
'خوزه ماریا سیسون' گفت که این پیمان ها کمک کرده اند تا آمریکا مجددا حضور خود را در آسیا برای مقابله با ادعاهای فزاینده قاطعانه چین در دریای جنوبی چین تقویت کند.
وی گفت خواسته شورشیان برنامه اصلاحات ارضی است تا کشاورزان از پیامدهای چند دهه فقر و تلاش برای صنعتی شدن که وابستگی به دولت های غربی و یا شرکت های چند ملیتی است، آزاد شوند.
رئیس جمهور منتخب فیلیپین اعلام کرده است 'بنیتو تیامزان' معاون دبیرکل حزب کمونیست و همسرش 'ویلما تیامزان' را که دبیرکل قبلی حزب بوده و از رهبران شاخه مسلح آن موسوم به 'ارتش جدید خلق' هستند، برای شرکت در مذاکرات صلح آزاد می کند.
این دو نفر فروردین ماه سال 1393 در فیلیپین دستگیر شدند.
حزب کمونیست فیلیپین سال 1968 در پی شکست های جنبش چریک قدیمی هوکیاهاپ تشکیل شد. این حزب پس از مدتی همراه با بقایای هوک ها، جناح نظامی به نام ارتش نوین خلق را تشکیل دادند.
این گروه در هنگام تشکیل در سال 1969 تنها 50 چریک و 35 قبضه تفنگ داشت، اما به تدریج رشد کرد و در سال 1972 که سربازان دولتی، کمونیست ها را محاصره کردند تعداد آنان به 600 نفر می رسید.
بیشترین فعالیت چپ گراهای فیلیپین در حال حاضر در مناطق شمالی و جنوبی میندانائو انجام می شود.
گفته می شود این گروه شورشی چپ گرا که 45 سال با دولت فیلیپین مبارزه می کند هم اکنون حدود چهار هزار جنگجو دارد.
چپ های فیلیپین تاکنون چند دور مذاکره با دولت این کشور برای صلح انجام داده اند و 'بنیگنو آکینو' رییس جمهوری کنونی فیلیپین که حدود چهار هفته دیگر سکان هدایت این کشور را به دوترته می سپارد دی ماه سال 1393 از دولت نروژ خواسته بود برای برقراری صلح میان مانیل و ارتش نوین خلق (چریک های کمونیست) میانجیگری کند.
تلاش های مکرر دولت برای انجام مذاکرات صلح و پایان شورش کمونیست ها تاکنون شکست خورده است.
آساق**1611

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاش رهبر کمونیست های فیلیپین برای بازگشت از تبعید/ پیمان های نظامی با آمریکا باید پایان یابد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات