چرا باید اشعار فارسی مولوی مشترکا با ترکیه ثبت شود؟!

اگر قرار بر ثبت مشترک «مثنوی معنوی» مولوی با ترکیه در یونسکو باشد، باید با کشورهای عربی نیز برای چنین ثبتی به توافق رسید، زیرا تعداد اشعار عربی مولوی سهم نسبتا قابل توجهی نسبت به اشعار ترکی وی دارند.

دولت در شرایطی برای ثبت مشترک «مثنوی معنوی» مولوی با ترکیه در یونسکو ثبت شود که اگر چنین اراده ای باشد، باید با کشورهای عربی نیز برای چنین ثبتی به توافق رسید، زیرا اشعار اصلی ترکی مولوی به ندرت یافت می شود و در مقابل تعداد اشعار عربی سهم نسبتا قابل توجهی دارند و اعراب حاشیه خلیج فارس در این حاتم بخشی در اولویت هستند!

به گزارش «تابناک»، یکی از مسئولان دولت خبر داده که با ترکیه توافق شده، «مثنوی» مولانا جلال الدین بلخی را مشترک ثبت کرد و مولانا یکی از نقاط مشترک فرهنگی ایران و ترکیه در نظر گرفته شود. این حاتم بخشی مفاخر ادب فارسی در حالی رخ می دهد که درصد بسیار اندکی (کمتر از یک هزارم) اشعار مثنوی به زبان ترکی است.

البته این امکان وجود دارد، طیفی از اشعار ترکی که بعدها توسط برخی مریدان مشهور مولوی به برخی نسخه های مثنوی افزوده شده نیز به نام مولوی ثبت شود؛ اما نخبگان ادبی کشورمان با اندکی دقت به نثر متفاوت این اشعار پی می برند و تفکیک این اشعار منتسب شده به مولوی از اشعار اصیل و واقعی برای خبرگان دشوار نیست.

این ثبت از آن جهت خطرناک است که پیش از این پان ترک ها تلاش وسیعی برای ترک خواندن «مثنوی معنوی» به کار برده بودند و حتی برخی از آنها این تعبیر مضحک را به کار می برند: «اگر مولانا ایرانی است پس لابد قونیه هم یکی از شهرهای ایران است!» و با این اوصاف، چنین ثبتی در شرایطی که قریب به اتفاق اشعار مولوی به فارسی و اندکی از این اشعار نیز به زبان عربی است، صرفا ایجاد بستر لازم برای بهره برداری بیشتر از مولوی است.

این در حالی است که اگر قرار بر چنین ثبت مشترکی باشد، کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در اولویت هستند، چون شمارش اشعار عرب در «مثنوی» مولوی چهار رقمی است و به همین دلیل، ادعای اعراب درباره عرب بودن مولوی می تواند مستدل تر از ادعای ترک های ترکیه درباره ترک بودن مولوی - آن هم با تکیه بر چند ده بیت - باشد و دوستان می توانند برای حراج مولوی ابتدا سری به شیخ نشین های جنوب خلیج فارس بزنند!

از شوخی گذشته، واقعا چرا باید چنین ثبت مشترکی از ادبیات فارسی با ترکیه رخ دهد و چرا نباید این ثبت مشترک با تاجیکستان و افغانستان که زبان فارسی در آن مناطق ریشه دارد، صورت پذیرد؟ با توجه به اینکه حتی بلخ موطن مولوی نیز در افغانستان است، این ثبت مشترک، ریشه عمیق تر و منطقی تر از بخشیدن «مثنوی» فارسی به ترکیه نبود؟

در مقابل اگر «زبان» را وطن شاعر و نویسنده تلقی کرد، طبیعتا مولوی ایرانی است و اگر مبداء حیات را مبنای هویت یک شاعر قرار داد، مولانا در ایران بزرگ و در افغانستان کنونی که انگلیسی ها از ایران تجزیه اش کردند، به دنیا آمده و باز هم نسبتی با ترکیه، به جز محل دفن این شاعر در قونیه ندارد. در مقابل به جای اینکه ایران «مثنوی» فارسی را با ترکیه سهیم شود، باید اتفاقی عکس این رخ دهد و ترکیه به نشانه حسن نیت، در ثبت جهانی «قونیه» ایران را نیز سهیم کند.

متأسفانه تاکنون نیز بیشترین بهره برداری اقتصادی و فرهنگی از مولانا را نیز ترکیه انجام داد و در مغرب زمین نیز بسیاری تصور می کنند، مولانا که با تعبیر RUMI خوانده می شود، شاعر ترک بوده است! اکنون مسئولان کشورمان نیز دست به دست مسئولان ترکیه داده اند و برای تحکیم روابط، کالایی گزاف تر از تاریخ و فرهنگ ایران برای شریک کردن ترکیه نیافته اند و در میان فرهنگ ایران، ارزشمندترین و پرخواهان ترین کالا را در اختیار ترکیه قرار می دهند.

بنابراین انتظار می رود، به هیچ عنوان چنین خیانتی بزرگ به مولانا و ادب و فرهنگ فارسی نشود و اشعاری که بر پایه زبان و ادبیات فارسی نوشته شده و کاملا ریشه فارسی دارد، به عنوان میراث ملی ایران در سطح بین الملل ثبت شود و اگر قرار بر ثبت مشترک است، تنها افغانستان و تاجیکستان فراخوانده شود. با وجود این، اگر همچنان اصرار بر خیانت به میراث مولاناست، علاوه بر ترکیه، می توان همه کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس را به دلیل کثرت اشعار عربی شریک کرد و روابط را با فروش مولوی صمیمانه تر کرد!

مثنوی معنوی ، ثبت جهانی مثنوی معنوی ، میراث معنوی هم رسانیفیسبوکلینکداینتوئیتر دیدگاه شما Comment *CAPTCHAاین سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. سوال ریاضی * 20 + 0 = این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد. Leave this field blank 1 اخبار جدید ^ نامه سرگشاده پویش پاسداری به جامعه هتلداران ایران نامه سرگشاده پویش پاسداری به جامعه هتلداران ایران در پیِ بیانیه ای که جامعه هتلداران ایران در اعتراض به تخریبِ طبقات اضافیِ هتل آسمانِ شیراز منتشر کرده، پویش پاسداری از میراث فرهنگی و طبیعی طی نامه ای سرگشاده به جامعه هتلداران ایران، نسبت به تخریب میراث فرهنگی کشورمان هشدار داد... ^ خانه تاریخی عمارتی نوش آباد در فهرست آثار ملی به ثبت رسید خانه تاریخی عمارتی نوش آباد در فهرست آثار ملی به ثبت رسید مدیرعامل انجمن دوستداران آثار تاریخی و مفاخر فرهنگی نوش آباد از ثبت یک اثر تاریخی نوش آباد در فهرست آثار ملی کشور خبر داد... ^ ثبت مدرسه قاجاری ادب شاهپوری در فهرست آثار ملی ثبت مدرسه قاجاری ادب شاهپوری در فهرست آثار ملی مدرسه ادب شاهپوری واقع در شهر زارچ، در بهمن ماه سال 94 به شماره 31422 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید... خبرهای جدید ادامه ... امضای تفاهم نامه سرمایه گذاری در گردشگری بین ایران و روسیه نامه سرگشاده پویش پاسداری به جامعه هتلداران ایران چرا باید اشعار فارسی مولوی مشترکا با ترکیه ثبت شود؟! ممانعت از پذیرش زنان مجرد در هتل ها، تخلف است خانه تاریخی عمارتی نوش آباد در فهرست آثار ملی به ثبت رسید فرودگاه کاشان فعالیت خود را آغاز کرد ارمنستان توافق لغو روادید با ایران را امضا کرد عربستان باید هزینه سنگینی بپردازد نقشه سوئیسی برای جذب گردشگران ایرانی خبرهای پربازدید مازندران مقصد گردشگران انگلیسی می شود ایرلاین ها تغییر برنامه هایشان را مکررا اطلاع رسانی کنند احتمال کشف بقایای دایناسور در کویر لوت روادید؛ موضوع اول گردشگری ایران و روسیه کشف ناخن یک دایناسور و شهاب سنگ در کویرهای خراسان جنوبی اقامتگاه بومگردی برند گردشگری ایران گردشگری جامعه محور گزارش و مصاحبه های گردشگری کانال رسمی دنیای سفر عضویت شما در خبرنامه ثبت شد sample@website.com سرویسهای خبری گردشگری هتلداری تور و آژانسها میراث فرهنگی صنایع دستی محیط زیست حمل و نقل تکنولوژی آموزش ویژه دنیای سفر گوناگون از دنیای سفر چند رسانه ایدنیای سفر درباره دنیای سفر تبلیغات در دنیای سفر بازارچه سفرعضویت در خبرنامه facebooktwittergoogle plusinstagramrss با نام بردن از "خبرگزاری دنیای سفر" در بهره گیری از نوشته ها، تلاش ما را ارج نهید. ©1395 Donyaye Safar

[ منبع این خبر سایت دنیای سفر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «چرا باید اشعار فارسی مولوی مشترکا با ترکیه ثبت شود؟!» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات