امام خمینی(ره)، مردی برای همیشه تاریخ

پیر خمین در دل ایرانی های 4 نسل گذشته ، همان امام مهربانی است که در 14 خرداد 68 با نوای دریغا، ای دریغا، دل آرام و قلب مطمئنش را به سوی آسمانها بدرقه کردند.
در کمتر کشوری سراغ داریم که رهبر یک تحول سیاسی و دگرگونی حکومت در جایگاهی از شخصیت انسانی قرار گیرند که پس از حدود سه دهه از رحلت‌شان ، جوانانی که دوران حیات او را درک نکرده اند، نه فقط به احترام خدمت ماندگار به یک امت، بلکه به دلیل ارتباط عمیق عاطفی او با نسل پدرها و مادرها و تاثیر عقاید والای دینی اش در زندگی یک ملت، عاشقانه دوستش داشته باشند .
«علی زارع زاده» کارشناس سیاسی معتقد است : تاریخ سیاسی بسیاری از ملل در یک قرن اخیر بیانگر این واقعیت است که رهبران سیاسی یا منحصر به همان دوران ظهور و افول بودند ، یا در جریان های مختلف فرهنگی و اجتماعی بعد از به قدرت رسیدن به گوشه نشینی و فراموش شدن از اذهان عمومی دچار شده اند و یا در افکار نسل های بعد مهجور و حتی منفور بودند و در خوشبینانه ترین حالت، به یک مجسمه و نماد قابل احترام در یکی از میادین شهر مبدل شده اند.
وی افزود : اعتقاد و اطمینان راسخ امام راحل به پروردگار عالم و توسل ناگسستنی او به ائمه معصومین(ع) ، چهره جدیدی از رهبری دینی و سیاسی به جهان معرفی کرد که در واقع رویش های معتقد به راه او در 4 دهه گذشته بسیار بیشتر و تاثیرگذار تر از ریزش های انقلابش بوده و هست.
در بررسی تحلیلی دوران 26 ساله مبارزه، تبعید،بازگشت به میهن، استقرار نظام جدید حکومتی، انواع و اقسام نا آرامی ها و مداخلات و تهدیدات سیاسی و نظامی استکبار بعد از انقلاب وبه خصوص جنگ تحمیلی ، همواره احاطه مطلق مردی در صدر امور یک جنبش فراملی دیده می شود که هیچگاه از اعتقاد و هدف خود قدمی عقب نرفت و جریان سازی مستحکم و مبتنی بر ارزش های اسلامی وی، از ملت محصور در بند قدرت های جهانی ، یک امت سلحشور و ایثارگر در راه آرمان بلند ایمانی و انسانی ساخت.
«مصطفی نوروزی» تحلیل گر سیاسی می گوید : نوع رهبری منحصربه فرد امام راحل در شرایطی که بسیاری از مراجع دینی و مذهبی معروف تر از ایشان در آن زمان مقید به تقیه در مقابل استکبار استعماری و مکلف به ترویج جنبه ای از معارف اسلامی بودند، خود از ویژگی های بارز فردی ایشان است .
وی افزود : به جهت استناد اشاره می شود به دیدار امام خمینی(ره) با آیت الله حکیم، مرجع عام تقلید عراق در دهه 40 که در آن دیدار معروف، آیت الله حکیم ، امام در تبعید را به دست کشیدن از انقلاب فرا می خواند و می گوید : ریخته شدن خون مسلمین در این راه به مصلحت نیست، اما خمینی کبیر به ایشان می گویند : مگر امام حسین(ع) در راه خدا شهادت خود، یاران و حتی اعضای خانواده را انتخاب نکرد و غیر خدا لحظه ای از هیچ قدرتی نترسید و اینگونه ایستادگی اش جاودانه شد.
این کارشناس می افزاید : اعتقاد بی مثال امام خمینی(ره) به وعده الهی و تمسک و توسل عرفانی ایشان به ذات اقدس حق در سخت ترین شرایط دوران مبارزه از نکات غیرقابل کتمان بنیانگذار جمهوری اسلامی به شمار می رود که در تشریح این مقوله ، به خاطره ای از امام درباره شب دستگیری ایشان و انتقال به تهران اشاره می شود که خود ایشان ذکر کردند: در حالیکه دو نظامی بلند پایه حکومت پهلوی در کنار من نشسته بودند، آنی ترس به دل من وارد نشد و وقتی به اصرار من برای اقامه نماز صبح در جاده مواجه شدند، از ترس مداخله انقلابیون اجازه نمی دادند و به آنها اطمینان دادم و گفتم نترسید! اگر طرفداران من هم رسیدند اجازه نمی دهم به شما آسیبی بزنند!
رویارویی این متفکر با جریان های منحرف و مخالف عقیدتی و سیاسی داخلی و خارجی در آستانه به ثمر رسیدن پیروزی انقلاب نیز به شایستگی در تاریخ زندگی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده است .
« مرضیه دستوری» یکی از محققان درباره اندیشه های امام راحل در این باره می گوید : از جمله این حرکت ها می توان به هدایتگری فکری ایشان در زمان تبعید ، روشنگری جسورانه ایشان در اولین سخنرانی های پس از ورود به کشور و مقابله با سهم خواهی و استحاله و انحصار طلبی برخی شخصیت های سیاسی داخلی آن زمان می توان اشاره کرد که بی تردید دارای مدارک و مستندات کامل و بی نقص و مستدل است.
وی افزود : پی ریزی، استقرار و تکمیل تدریجی نظام حکومتی که تا آن زمان هیچ شاهد مثال ملموس و یا مشابهی در نظام های حکومتی دنیا نداشت و در بسیاری از موارد گرته برداری از نمونه های غربی و شرقی، مغایر اهداف انقلاب و یا احکام دین مبین اسلام بود، با مدیریت قاطع و جامع نگر مردی به سرانجام رسید که جمع کثیری از علما و عقلای دینی و سیاسی آن زمان این اقدام او را احیای دوباره بُعد سیاسی و اجتماعی و فرهنگی اسلام و سیره نبوی و علوی ارزیابی کردند.
میراث ناب دیگر امام راحل در بین ملت شجاع ایران که خاستگاه ارزشی فعلی بسیاری از مسلمین جهان شده است، بازگرداندن خط سرخ ایثار حسینی به رود خروشان تحقق آرمان دینی و مذهبی بود.
مرضیه دستوری در این باره می گوید: فدا شدن جان گرانبهای بسیاری از جوانان بی نظیر این سرزمین در دوران مبارزه با رژیم ستمشاهی و دفاع مقدس، سر سلسله نهادینه شدن فرهنگ شهادت به عنوان یک افتخار دینی و ملی بود که جوانه های این دیدگاه ناب اسلامی هم اکنون در جبهه مقاومت و مقابله با جنگ افروزی ها و بحران های صهیونیستی ـ آمریکایی در منطقه خاورمیانه و کشورهای مظلوم اسلامی به روشنی می درخشد.
از ثمرات ارزشمند حرکت انقلابی امام راحل که ایران اسلامی تا کنون پیوسته از آن بهره مند شده است، نقش معلمی و تربیتی ایشان بود که به واقع در محضر ایشان افراد شایسته ای برای ادامه حرکت انقلاب رشد یافتند .
«علیرضا توسلی» کارشناس اجتماعی می گوید : این افراد که نمونه عینی آن حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی هستند ، با پرورش در مکتب این شخصیت بزرگ، نگذاشتند که اتمام حیات دنیوی امام خمینی(ره)، طبق پیش بینی ها و خیال خام بسیاری از قدرت های جهانی آن زمان، به نقطه پایان حکومت اسلامی در ایران تبدیل شود.
خوشبختانه این ویژگی بارز نیز مانند مدال پر افتخاری برای انقلاب ما باقی ماند که درگذشت مرد اول پیروزی یک مبارزه، باعث نشد که چراغ راه ترسیم شده ایشان خاموش شود و بیرق انقلاب مردمی بر زمین بماند.
نیمه خرداد هر سال، ملت مسلمان ایران در سوگ ارتحال مردی می نشیند که اندیشه ای را پایه نهاد که امروز بلای جان ستمگران و سیاستهای استکبار شده است.
رجوع به اندیشه های امام خمینی(ره) همواره می تواند بیمه کننده انقلاب در تلاطم های مختلف و متعددی باشد که از سوی دوست و دشمن به نظام می رسد و چه شاهدی برای عمق اندیشه های امام راحل، بهتر از اینکه بسیاری از جوانان ملتهای منطقه، امروز شیفته اندیشه ناب امام راحل هستند و آن را سرمشقی برای مقابله با حاکمان جور می دانند.
7340/6103

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امام خمینی(ره)، مردی برای همیشه تاریخ» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات