وزیر کشورلبنان از فشارهای انگلیس، آمریکا و سعودی برالحریری و مداخله های آنها پرده برداشت

به گزارش ایرنا، نهاد المشنوق درگفت وگو با تلویزیون ( ال بی سی) لبنان درباره علت حمایت سعدالحریری از نامزدی «سلیمان فرنجیه» رئیس حزب جریان المرده در انتخابات ریاست جمهوری لبنان گفت که وزارت خارجه انگلیس، آمریکا و سعودی از الحریری خواستند تا فرنجیه را نامزد خود در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کند.
درمحافل سیاسی و رسانه ای لبنان هم پیشتر اعلام شده بود که این تصمیم الحریری تردید آمیز است و قصد واقعی او و کسانی که این تصمیم را به او دیکته کرده اند، این است که فرنجیه و ژنرال عون دو همپیمان حزب الله لبنان در گروه 8 مارس ( ائتلاف حامی مقاومت) رئیس جمهوری لبنان نشود و با ایجاد اختلاف و تنش زمینه فروپاشی گروه حامی مقاومت ضد صهیونیستی و تکفیری فراهم شود.
حزب الله درانتخابات ریاست جمهوری لبنان از ژنرال عون حمایت می کند و سعدالحریری از « سمیر جعجع» ترورست لبنانی و رئیس حزب« نیروهای لبنانی» حمایت می کرد اما ناگهان در تصمیمی تردید آمیز که حتی در گروه 14 مارس و حزب المستقبل تنش و اختلافی شدید ایجاد کرد، گفت که قصد دارد از نامزدی سلیمان فرنجیه در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کند.
روزنامه المستقبل ارگان حزب جریان المستقبل هم به نقل از المشنوق نوشت که حمایت از نامزدی فرنجیه تصمیم الحریری نبود بلکه درخواست وزارت خارجه انگلیس ، آمریکائی ها و سعودی ها بود براساس این نظریه بین المللی بود که « حزب الله بزودی از سوریه باز می گردد در حالی که سودی نبرده بنابر این بهتراست رئیس جمهوری لبنان فردی باشد که بتواند آن را مطمئن و آسوده خاطر کند».
به نوشته المستقبل، المنشوق گفت: برگزاری نشست بین « سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله با ژنرال عون و سلیمان فرنجیه را « علی عواض عسیری» سفیر سعودی درلنبان در ضیافت شام اخیرش با حضور تعدادی زیاد از سیاستمداران لبنانی به الحریری پیشنهاد کرد.
الحریری چند روز قبل در واکنش به اظهارات شیخ « نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب الله در صفحه خود در توئیتر نوشت: بهتر است سید حسن نصرالله برای انتخاب رئیس جمهوری لبنان با ژنرال عون و فرنجیه ملاقات کند تا یکی راضی شود به نفع دیگری کنار رود.
شیخ نعیم قاسم گفته بود: کسانی که ادعای انتخاب سریع رئیس جمهوری لبنان را دارند، بهتر است با ژنرال عون گفت وگو کنند.
براساس این گزارش، وزیر کشور لبنان که بخش هائی از سخنانش در روزنامه های لبنانی از جمله الاخبار چاپ شده است، افزود: سعودی ما را برای رفتن به دمشق برای سازش با نظام سوریه مجبور کرد درحالی که همه مردم فکر می کردند، این گزینه طبیعی ما بوده است.
نهاد المشنوق با بیان اینکه مسئولیت سخنانش را با وجود اینکه بزودی و بویژه از سوی الحریری تکذیب خواهد شد، متحمل می شود، تاکید کرد: سیاست های سابق سعودی موجب شد نامزدی ژنرال میشل عون در انتخابات ریاست جمهوری لبنان با شکست مواجه شود.
جریان المستقبل که در انتخابات شوراهای شهر به ویژه در طرابلس پایتخت شمال لبنان شکست سختی خورده است، سکوت خود را توسط المشنوق شکست.
المشنوق به « اشرف ریفی» وزیر مستعفی دادگستری که فهرست مورد حمایت او در این انتخابات پیروز شد، هشدار داد تا از آنچه « شهدا» خواند به عنوان وسیله در فعالیت سیاسی سوء استفاده نکند.
الاخبار نوشت: وزیر کشور لبنان ، اشرف ریفی را به سوء استفاده از « میراث سیاسی رفیق الحریری» و به طور تلویحی وزیر مستعفی دادگستری را به خیانت به آل الحریری متهم کرد و گفت که او هرچه دارد از خانه الحریری است.
اشرف ریفی حتی خواستار بازشماری آرا در انتخابات شورای شهر طرابلس شده و گفته است که برخی در نتیجه آرا دست کاری کرده اند.
ریفی همچنین ضمن توصیه به سعدالحریری برای نزدیک شدن به دیدگاه ها و سیاست هایش، گفته است که حاضر نیست قبل از آن با الحریری زیر یک سقف قرار بگیرد و ملاقات کند.
المشنوق در ادامه گفت وگو با ال بی سی، گفت: با اشرف ریفی برای رسیدن به کرسی نخست وزیری رقابت نمی کنم و اصلا نامزد این پست نیستم.
وی در خصوص پول هائی که اشرف ریفی از خارج و داخل برای استفاده در تبلیغات انتخابات شوراهای شهر کسب کرده است، گفت: تبلیغات هزینه دارد اما ما نمی دانیم منابع آنها کجاست.
وزیر کشور لبنان تاکید کرد: اگرهم می دانستم به خودم اجازه نمی دادم در خصوص این پرونده با رسانه ها سخن بگویم و این پرونده را دست کم تا زمانی که وزیر کشورهستم ، باز نخواهم کرد.
درمحافل سیاسی و رسانه ای لبنان گفته می شود که رژیم سعودی برای دخالت در امور داخلی لبنان و خرید افراد، پول های هنگفتی را پرداخت می کند.
المشنوق گفت که سعودی اکنون درصدد است تا در مقابل ایران در نقاط مختلف جهان که ایران حضور دارد، توازن و تعادل برقرار کند.
وی افزود: ما هم تلاش می کنیم تا بدون درگیری لبنان عربی باقی بماند و ایرانی نشود و این روند را از طریق سیاسی پی می گیریم و می خواهیم لبنان از درگیری های در منطقه دور بماند.
وزیر کشور لبنان دربخش امنیتی هم خاطرنشان کرد: داعش همواره درصدد است به لبنان حمله کند و باندهائی را برای ضربه زدن به لبنان تشکیل دهد و ما هم این باندها را معمولا کشف و عناصرشان را گاهی قبل و گاهی بعد از انفجارها توقیف می کنیم.
خاورم ** 1324

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر کشورلبنان از فشارهای انگلیس، آمریکا و سعودی برالحریری و مداخله های آنها پرده برداشت» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات