تلاش عربستان برای آتش‌بس 36 ساعته در فلوجه و خارج کردن تروریست‌ها

ابوحامد فرمانده کل گردان‌های سید الشهدای الحشد الشعبی تاکید کرد که سفیر عربستان در بغداد تلاش دارد تا با گرفتن مهلت آتش‌بس ۳۶ ساعته در فلوجه تروریست‌ها را از این شهر خارج کند.

«ابوهاشم فنیان الولایی» در مصاحبه با خبرنگار اعزامی خبرگزاری تسنیم به عراق گفت: عملیات آزادسازی فلوجه در نیمه شعبان آغاز شد و در این ماه مبارک انقلاب‌های مبارک فراوانی همچون قیام مختار و انقلاب دهه 20 صورت گرفته است همچنین دومین سالگرد صدور فتوای جهاد از سوی آیت‌الله سیستانی در این ماه می‌باشد، تمام این موارد به ما انگیزه معنوی بالایی برای محقق کردن سریع اهدافمان داد.

وجود 15 مانع طبیعی در مسیر آزادسازی فلوجه

الولایی تاکید کرد که عملیات فلوجه شامل درگیری‌های سختی با دشمن تکفیری از یک سو و دست به گریبان بودن با شرایط بسیار سخت جغرافیایی منطقه بود، در این منطقه 15 عارضه اصلی بر سر راه مجاهدان وجود داشت که عبارت بودند از نیزارهای پهناور، سیلاب‌های روان، تعداد بسیار زیاد تله‌های انفجاری و موارد دیگر. دشمن در این شرایط می‌توانست به راحتی از دید ما پنهان شود، آنان می‌توانستند از مسیرهای مشخصی که در میان نی‌ها وجود دارد استفاده کنند، دشمن بیش از دوسال در این منطقه حضور داشت و تمام خانه‌ها در اطراف فلوجه به تونل‌های زیر زمینی متصل هستند تمام این موارد برای دشمن از عامل قدرت محسوب می‌گردند.

تقسیم عملیات فلوجه به دو محور شمالی و جنوبی

وی افزود مساحت منطقه عملیاتی فلوجه بیش از 500 کیلومتر مربع است و این عملیات به دو قسمت محور شمالی و محور جنوبی تقسیم شد. در محور شمالی فرماندهی عملیات بغداد، گردان‌های سید الشهدا، گردان علی اکبر و تیب 52 و 53 ارتش  حضور دارند همچنین گردان‌های خراسانی و اوفیا و امام علی (ع) مدتی بعد وارد این محور شدند. درر محور جنوبی عملیات نیز پلیس فدرال، نیروهای بدر، عصائب اهل الحق و گردان‌های سید الشهدا حضور داشتند.

مساحت منطقه الکرمه یک هزار کیلومتر مربع است که بخشی از آن شهری و بخش دیگری از آن روستایی است، این شهر پس از سقوط دیکتاتور عراق و پیش از آغاز عملیات یکی از سر سخت‌ترین مناطق در مقایسه با فلوجه و صقلاویه بود. هنگامی که آمریکایی‌ها به فلوجه حمله کردند به دلیل مساحت زیاد و پستی بلندی‌ها و عوارض طبیعی منطقه کرمه و صقلاویه نتوانستند وارد شهر فلوجه شوند.

ابوهاشم فنیان الولایی همچنین گفت: ما به برکت صاحب الزمان و نیمه شعبان با روحیه بسیار بالایی عملیات آزادسازی فلوجه را آغاز کرده و با شگردهای حرفه‌ای با دشمن مبارزه کردیم این درگیری‌ها سنگر به سنگر و تونل به تونل ادامه یافتند. اولین هدفی که برای ما تعیین شده بود رسیدن به پل "سجر" بود که طی 72 ساعت موفق شدیم به هدف خود دست پیدا کنیم، پس از آن هدف دیگری برای ما معین شد که طی سه روز به آن دست یافتیم.

ادامه درگیری در محور شمالی

الولایی افزود: با آغاز مرحله دوم موفق شدیم به آستانه منطقه الصقلاویه برسیم در این مرحله نیز 10 شبانه روز با تروریست‌ها مبارزه کرده و به تمام اهداف از پیش تعیین شده خود دست یافتیم. امروز محور شمالی عملیات درگیری‌های سختی را پیش رو خواهد داشت و به امید خدا با نزدیک شدن به شهر فلوجه اهداف خود را محقق خواهد کرد. بنده حدود دو ساعت پیش با فرماندهان این محور در تماس بودم که اعلام کردند تنها دو یا دو و نیم کیلومتر با اهداف خود فاصله دارند.

مرحله سوم و خطرناک عملیات فلوجه پاکسازی شهر است

وی  گفت پس از آن مرحله سوم و مرحله خطرناک درگیری‌ها که همان پاک‌سازی شهر فلوجه است آغاز خواهد شد. شهر  فلوجه مناطق زیادی همچون بغداد را مورد تهدید قرار می‌داد به خصوص که در مدت گذشته انفجارهای متعددی در مناطق مختلف بغداد همچون منطقه صدر، شعله، کاظمین و بغداد جدید صورت گرفت و در 10 روز آخر پیش از آغاز عملیات پاک‌سازی فلوجه متحمل بیش از 600 شهید شدیم.

هدف عملیات‌های تروریستی اخیر تعویق عملیات فلوجه بود

ابوهاشم فنیان الولایی یکی از هدف‌های تروریست‌ها از روی آوردن به عملیات تروریستی به تعویق انداختن عملیات آزادسازی شهر فلوجه بود، در حقیقت ما دوسال است که منتظر این عملیات هستیم و پیش از آغاز آن قرار بود عملیات آزاد سازی موصل انجام شود اما پس از انفجارهای اخیر نیروهای داوطلب مردی و مردم از دولت خواستند که اولویت با پاکسازی فلوجه باشد و نه پاکسازی موصل؛ زیرا این شهر در نزدیکی بغداد قرار دارد.

ممکن بود اگر به موصل می‌رفتیم مسئله تاریخی محاصره کاخ مختار و شهادت او مجدداً تکرار می‌شد، ما نمی‌خواستیم این مسئله مجدداً روی دهد به همین دلیل از نخست وزیر درخواست کردیم که اولویت با پاکسازی شهر فلوجه باشد.

عملیات در محور شمال و جنوب اهداف خود را محقق کرد

فرمانده گردان‌های سید الشهدای حشد الشعبی گفت که نیروهای داوطلب مردمی در کوتاه‌ترین زمان ممکن و با کمترین تلفات موفق شد اهداف خود را محقق کنند، انتظار داشتیم که عملیات محاصره فلوجه سه ماه به طول بیانجامد اما این اتفاق در 10 روز محقق شده و عملیات درمحورهای جنوبی و شمالی به اهداف از پیش تعیین شده خود رسیده‌اند.

وجود غیر نظامیان و ناهمواری زمین عملیات را به تعویق می‌اندازد

فرمانده گردان های سید الشهدا گفت: هم اکنون ما منتظر تصمیم دولت هستیم و اگر نیاز باشد می‌توانیم در عملیات پاکسازی مرکز فلوجه مشارکت کنیم، آنچه سرعت پیشروی ما را به تعویق می‌انداخت تعداد زیاد غیرنظامیان موجود در منطقه و تلاش ما برای آسیب ندیدن آنان از یک سو و ناهمواری‌های زمین از سوی دیگر است.

تعویق عملیات فلوجه باعث سازمان دهی مجدد دشمن می‌شود

وی با هشدار در مورد تعویق عملیات فلوجه افزود: من از طریق خبرگزاری شما از دولت عراق می‌خواهم که  آزادسازی شهر فلوجه را به تأخیر نیاندازد، اخبار فراوانی مبنی بر امکان به تعویق انداختن عملیات تا پس از ماه مبارک رمضان و یا توافق سیاسی با تروریست‌ها در فلوجه وجود دارد که تمامی این موارد به دشمن این فرصت را می‌دهد که مجدداً خود را سازمان دهی کرده و به ارتش عراق حمله کند.

الولایی دراین‌باره افزود در صحبتی که با جانشین فرمانده ارتش داشتم او گفت از دو سال گذشته تاکنون بیش از 2450 نفر از سربازان ارتش عراق در منطقه کرمه شهید شده و 12 هزار نفر زخمی داشته‌اند در حالی که در عملیات پاکسازی کرمه 5 نفر از نیروهای ما شهید و 30 نفر دیگر زخمی شده‌اند. از این رو بار دیگر از نخست وزیر می‌خواهم که عملیات را به تعویق نیانداخته و آن را فیصله دهد.

کشته شدن بسیاری از سرکردگان داعش در فلوجه

وی همچنین تاکید کرد: ما بسیاری از فرماندهان داعش را طی درگیری‌های اخیر کشته‌ایم و این اطلاعات را از شنود دستگاه‌های ارتباطی آنان به دست آورده‌ایم، آنچه من با گوش‌های خود از بیسیم تروریست‌ها شنیدم این بود که داعش دستور داد تا تروریست‌هایی که در فلوجه زخمی شده و زخم‌هایشان شدید است توسط نیروهای دیگر کشته شده و جسدش در داخل رودخانه انداخته شود.

داعش زخمی‌های خود را در فلوجه می‌کشد

الولایی همچنین با اشاره به کشته شدن تعداد زیادی از عناصر داعش در فلوجه گفت: در عملیات متعددی که داشتیم به ندرت جسد تروریست‌های داعش را مشاهده  می‌کردیم تا اینکه متوجه شدیم آنان زخمی‌های خد را کشته و جسدشان را یا در رودخانه انداخته و یا در اماکن مشخصی دفن می‌کنند.

آزادسازی 78 روستا/ مرکز فلوجه همچنان در کنترل داعش است

فرمانده گردان های سید الشهدا تاکید کرد که شهر فلوجه و مرکز آن همچنان در کنترل داعش است و ارتش وارد آن نشده است اما حومه شهر و شهرهای وابسته به آن همچون الکرمه، الصقلاویه، البوشجل، الزغارید، روستای به کاره و بیش از 78 روستا به کنترل ارتش و نیروهای مردمی عراق در آمده‌اند.

ورود به فلوجه نیاز به چندین محور عملیاتی دارد

وی افزود:  وظیفه ما محاصره این شهر بود تا نیروهای ارتش عراق بتوانند وارد آن شوند اما تا کنون نظامیان ارتش وارد شهر نشده‌اند یکی از دلایل اصلی آن حضور غیرنظامیان است البته باید اعتراف کنم تروریست‌هایی که در داخل این شهر مستقر شده‌اند به سختی مقامت می‌کنند. ورود به مرکز شهر فلوجه نیاز به چندین محور عملیاتی دارد، اگر ارتش بخواهد تنها از یک محور وارد این شهر شود قطعا فلوجه تبدیل به قبرستانی برای ارتش خواهد شد.

محاصره فلوجه تکمیل شده است

الولایی با اشاره به تلاش برخی ها برای تاخیر در عملیات فلوجه گفت: برخی طرف‌ها از دولت می‌خواهند که در فلوجه به توافق سیاسی با تروریست‌ها رسیده و تنها به طور صوری وارد این شهر شود، ما از دولت می‌خواهیم انتقام خون بی‌گناهان را از تروریست‌های داعش بگیرند ما امروز اولیای دم هستیم و اجازه نمی‌دهیم داعشی ها به سلامت از فلوجه خارج شوند، به طور حتم اگر از این شهر خارج شدند به یک منطقه دیگر رفته و در آنجا نیز مشکل آفرین خواهند شد.

هم اکنون محاصره کامل شده و ارتش عراق باید با وارد شدن به شهر کار داعش را خاتمه دهد.

تلاش سفیر عربستان برای گرفتن مهلت 36 ساعته آتش بس در فلوجه

الولایی همچنین تاکید کرد: من شخصا شنیدم که سفیر عربستان سعودی در عراق تلاش می‌کند از دولت عراق  یک مهلت 36 ساعته آتش‌بس گرفته و با گشودن مسیرهای امن تروریست‌های داعش را از این شهر خارج کند. ثانیاً در فلوجه اتباع کشورهای عربی و بیگانه فراوانی موجود هستند.

وی افزود که بیش از 300 زن سعودی هم اکنون در فلوجه هستند، از نخست وزیر می‌خواهیم ابداً به راهکار سیاسی روی نیاورد. به نظر ما دولت عراق در پایان دادن به این مسئله جدیت دارد. من در گفتگو با نخست وزیر از او خواستم که به سرعت عملیات پاکسازی مرکز شهر انجام شود که او به من خبر داد طی 48 ساعت آینده عملیات ورود به مرکز شهر از چندین محور انجام خواهد گرفت.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاش عربستان برای آتش‌بس 36 ساعته در فلوجه و خارج کردن تروریست‌ها» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات