امام خمینی (ره) در کلام شخصیت‌های افغانستان؛ امام از مقیاس اسلام به جهان می‌نگریست

امام خمینی و شخصیت‌های افغانستان بسیاری از شخصیت‌های افغانستانی بر این باورند که یاد و خاطره امام خمینی (ره) و حمایت‌های ایشان از مردم و مجاهدین افغان همیشه در دل‌های مردم این کشور زنده است، و هرگز ایشان را متعلق به یک مذهب و یک کشور نمی‌دانند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، یاد و خاطره امام خمینی (ره) در دل مردم افغانستان زنده است، و هرگز ایشان را متعلق به یک مذهب و یک کشور نمی‌دانند.

در این بخش از مصاحبه برخی از شخصیت‌ها و مقامات افغانستان با خبرگزاری تسنیم را مطالعه می‌کنید که به بررسی زوایای شخصیتی و رفتاری امام راحل پرداخته‌اند.

 

حجت‌الاسلام «سید حسن شریفی بلخابی» نماینده ولایت «سرپل» پارلمان افغانستان 

دید امام خمینی (ره) در مورد افغانستان والاترین و ارزشی‌ترین دیدگاه در زمان خود می‌باشد، چراکه ایشان از مقیاس اسلامی به این مسئله نگاه می‌کردند، نه از بعد مسافت و مرزهای جغرایایی و نژادی.

ایشان همواره بر این نکته تأکید داشتند که مردم افغانستان از بهترین مردمان و مجاهدین افغانستان از بهترین مجاهدان هستند، حضرت امام همیشه این مسئله را یادآور می‌شدند که خط مقدم مبارزه با کفر، نفاق و امپریالیزم جهانی، افغانستان است.

این مسئله حائز اهمیت است که استراتژی امام خمینی (ره) در برپایی انقلاب اسلامی ایران که نمونه بارزی برای دیگر انقلاب‌ها بود، استراتژی کاملا عملی و قابل تطبیق و مهمتر از همه تأثیرگذار بر جریان‌های زمان خود و پس از آن است.

تأثیر مثبت انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) در ایران و تأثیرگذاری با رویکرد اسلامی در کشورهای همسایه مخصوصا در افغانستان خود گواه عملی بودن استراتژی رهبر فقید انقلاب اسلامی است.

«محمد اکبری» نماینده ولایت «بامیان» در پارلمان افغانستان

پیام امام خمینی که پیام انقلاب اسلامی بود یا به تعبیر دیگر پیام انقلاب اسلامی که پیام امام خمینی بود و پیامی به منظور بیداری اسلامی، این پیام را ملت‌های مسلمان در بیرون از ایران شنیدند.

ملت افغانستان اولین ملتی بود که پیام امام خمینی را شنید، در جهاد و حرکت ما آن پیام هم مشوق و هم امیدوار کننده بود. مردم افغانستان پایبندی به اسلام داشتند و دارند وقتی که هویت اسلامی استقلال ملی خود را در خطر دیدند نسبت به کودتاچیان رژیمی که با ارزش‌های دینی مردم ناسازگار است جبهه گرفتند.

پیام امام خمینی این معنا را به مسلمانان رساند که اگر ملت مسلمان با اتکا به خدا و امید به نصرت خدا در برابر قدرت‌ها اگر ایستادگی کنند می‌تواند به نتیجه برسد.

 

«سید حسن صفایی» معاون شورای مرکزی حزب «اعتدال» افغانستان و رئیس بنیاد فرهنگی راه تقوا و صاحب امتیاز روزنامه «عصر نو»

اگر بگوییم که حرکت حضرت امام و انقلابی که به رهبری ایشان به پیروزی رسید بعد از صدر اسلام تاکنون تکراری نبوده به هیچ وجه مبالغه نکردیم، زیرا تاریخ گواه چنین امری است.

نکته‌ای که حائز اهمیت می‌باشد، حضور یک روحانی و دانشمند اسلامی شیعه در چنین عرصه‌ای با شعار «نه شرقی، نه غربی» بود که توانست به جهانیان ثابت کند که می‌توان بدون اتکا به قدرت‌های مستکبر جهانی هم زیست و ما شاهد آن بودیم که قدرت‌های وقت چگونه متزلزل شده و از هم فرو ریختند.

این مسئله بسیار واضح است که عملکرد حضرت امام خمینی (ره) و تفکر راهبردی ایشان خط بطلانی بر رژیم‌های طاغوتی در دوران خود و پس از آن کشید.

در مورد انقلاب اسلامی افغانستان، مجاهدین و مهاجرین این کشور نیز باید خاطرنشان کرد که نباید از حمایت‌های قاطعانه حضرت امام غافل شد، زیرا این مسئله روشن‌تر از آفتاب است.

 

مولوی «عبدالرئوف توانا» رئیس حزب اقتدار اسلامی افغانستان و دبیر شورای علما و اخوت اسلامی این کشور

اگر بخواهیم در مورد شخصیت امام خمینی (ره) سخن بگوییم، مثل این است که بخواهیم در مورد درخشش آفتاب حرف بزنیم، زیرا آفتاب نیازی به توصیف و تمجید ندارد.

شخصیت امام را قرآن، پیامبر (ص) و اهل‌بیت و عترت (ع) تربیت کرده و ایشان در دامن اسلام رشد یافته است.

امام خمینی (ره) فرزند فرزانه اسلام است و هرگز متعلق به یک مذهب و یک کشور نیست و جوانان افغان، ایشان را به عنوان رهبر بیدارگر جهان اسلام می‌شناسند و با ارج نهادن بر شخصیت وی از فرمایشات آن بزرگ مرد تاریخ استفاده می‌کنند.

زمانی که نهضت‌های اسلامی در مصر، لیبی، الجزایر و سرتاسر جهان آغاز شد، انتظار می‌رفت آن‌ها نیز با موفقیت چشمگیری مواجه شوند، اما ضعامت انقلاب اسلامی ایران با دیگر کشورها بسیار متفاوت بود، در واقع رمز و راز پیروزی مقتدرانه انقلاب ایران رهبری مدبرانه و اسلام‌خواهانه حضرت امام بود.

 

«نصرالله صادقی‌زاده نیلی» نماینده ولایت «داینکندی» در پارلمان افغانستان

امام خمینی شخصیتی کاملا استثنایی و فوق‌العاده بودند که در این مورد «بی‌نظیر بوتو» نخست‌وزیر وقت پاکستان حرف جالبی را از خوب بجای گذاشته که گفته بود: «اراده خداوند بر امام خمینی (ره) قرار می‌گیرد، چرا که پس از قرن‌ها چنین انسانی ظهور می‌کند و رهبری امتی را به دست می‌گیرد».

باید گفت که این شخصیت والای امام خمینی (ره) بود که منجر شد چنین انقلابی را بوجود آورد و مردمی که سالیان متمادی تحت رنج و فشار از سوی طاغوت بودند خود را رهایی بخشند و احساس کنند که در دنیای امروز نیز می‌توان در برابر طاغوتیان ایستاد.

امام خمینی (ره) با دیدگاه دینی و ارزشی که داشتند در حساس‌ترین شرایط مردم افغانستان را حمایت کردند و جمع کثیری از مهاجرین را در آغوش پذیرفتند.

 

«اسماعیل خان» از رهبران جهادی و وزیر سابق انرژی و آب افغانستان

پذیرش مهاجرین و حمایت از جهاد افغانستان جز از روح و اراده امام(ره) از کسی بر نمی‌آمد و این در شرایطی بود که ایران خود مشکلاتی همچون کودتاها و عوامل دست نشانده آمریکا در داخل ایران و کابینه که منجر به شهادت 72 تن و اتفاقات دیگر اتفاقات بود را داشت.

قبول چند میلیون مهاجر و پشتیبانی از یک جهاد بر علیه یک ابرقدرت کار ساده‌ای نبوده جز اراده و عزم متین یک مسلمان در برابر مکلفیتی که دین و قرآن به یک انسان با ایمان داده.

 

«محمد امین صدیقی» سرکنسول سابق کنسولگری جمهوری اسلامی افغانستان در مشهد

باید گفت که شیوه‌ها، افکار و اندیشه‌های امام خمینی تأثیر بسیار شگرفی را در دوران خود و پس آن بر جریان‌های انقلابی و آزادی‌خواهانه در سراسر جهان داشت که در رأس، انقلاب اسلامی مردم ایران هم از آن بی بهره نبودند و در نهایت با رهبری ایشان به پیروزی رسیدند.

یکی از شعارها و دیدگاه‌های حضرت امام خمینی (ره) که به عنوان خصیصه بارز ایشان مطرح است، این بود که «اسلام مرزی ندارد» و ایشان تمام مسلمانان جهان را به یک نگاه و تحت پرچم امت اسلامی می‌دیدند.

با اینکه جمهوری اسلامی ایران در دوران انقلاب اسلامی افغانستان، درگیر جنگ تحمیلی علیه رژیم بعث عراق بود، مردم افغانستان همچنان از رهنمون‌های امام خمینی (ره) برخوردار بودند و ایشان همواره از داعیه برحق افغان‌ها حمایت می‌کردند.

در واقع دید وسیع و جهان شمول اسلامی حضرت امام خمینی (ره) بود که باعث می‌شد ایشان در کنار جهاد مردم افغانستان قرار بگیرند.

انتهای پیام/.

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امام خمینی (ره) در کلام شخصیت‌های افغانستان؛ امام از مقیاس اسلام به جهان می‌نگریست» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات