تابش: ساختار اقتصادی باید در خدمت تولید و بهبود معیشت مردم باشد

گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان یزد حاکی است، محمد رضا تابش روز پنجشنبه در نشست با مدیران و مسئولان این اداره کل با بیان اینکه باید خود را با درآمد پایین نفتی تطبیق دهیم؛ سپردن امور به مردم و مشارکت آنان در رونق اقتصادی را از الزامات نظام اقتصادی کشور خواند.
وی همچنین بر حرکت در مسیر توسعه پایدار تاکید کرد و افزایش درآمد مردم، رشد اقتصادی، افزایش تولید و توجه به عدالت اجتماعی را لازمه تحقق توسعه پایدار برشمرد و افزود: اگر عدالت نباشد توسعه پایدار هم اتفاق نخواهد افتاد و در جامعه طبقاتی توسعه نمی تواند مستقر شود.
تابش اظهار کرد: همچنین نباید منابع در جایی صرف شود که محیط زیست و جنگل ها را نابود کند؛ زیرا در این گونه مواقع نه تنها توسعه حاصل نمی شود؛ بلکه فقر نیز حاکم می شود.
وی جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی را از عوامل موثر در رونق اقتصادی خواند و خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم تولید و صادرات رونق گیرد؛ باید تولیدمان با استاندارد های دنیا منطبق باشد.
این نماینده مجلس وجود تحریم ها ، اتخاذ سیاست های نادرست گذشته و سوق دادن منابع اقتصادی به سمت مصرف به جای تولید را از موانع پیش روی سرمایه گذاری دانست و خاطرنشان کرد: اگر سرمایه گذاری ها به سمت تولید هدایت شود و تولیدات با استانداردهای دنیا منطبق باشد در عرصه صادرات و تجارت بین الملل موفق خواهیم بود و این امر بهبود معیشت مردم و تحول در نظام اقتصادی کشور را بدنبال خواهد داشت.
وی بر رقابتی شدن کالاهای تولید داخل با کالاهای خارجی، کارامد کردن اقتصاد کشور و کاهش بهره بانکی در نظام تولید تاکید کرد و آن را برای توسعه و رونق اقتصادی، بخش صنعت و تولید ضرری خواند.
وی تصریح کرد: اگر بهره بانکی کاهش یابد به تبع آن کارایی اقتصاد نیز افزایش خواهد یافت و سرمایه های مردم به سمت تولید هدایت خواهد شد.
تابش همچنین قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی را یادآور شد و بر اجرایی شدن آن تاکید کرد و گفت: با اجرای شدن آن، اقتصاد مقاومتی نیز محقق می شود و اگر بخواهیم محیط زیست خود را سالم نگه داریم باید این قانون را عملیاتی کنیم.
نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با یادآوری موفقیت های دولت تدبیر و امید در عرصه های سیاسی و اقتصادی اظهار کرد: این درحالیست که دولت در سخت ترین شرایط ممکن قرار دارد و با تنگناههای اقتصادی و مالی مواجه است.
وی با اشاره به وظایف دولت در عرصه داخلی و مناسبات بین المللی اضافه کرد: دولت در نظام بین المللی در چارچوب وظایف دولتها حرکت می کند و ما در تعامل با دنیا باید عزتمندانه و شرافتمندانه حرکت می کنیم .
این نماینده مجلس با بیان اینکه گفت و گو و منطق باید در مراودات بین المللی و مناسبات سیاسی بر جدل سیاسی حاکم باشد اظهار کرد: دولت یازدهم با منطق و گفت و گو، مسایل و مناسبات سیاسی و اقتصادی را دنبال و حل و فصل می کند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان یزد هم در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی استان گفت: بررسی عملکرد وصول مالیاتی استان در سال 94 بیانگر آن است که درآمدهای مالیاتی حدود هشت هزار و 694 میلیارد ریال بوده است که نسبت به رقم مصوب 14 درصد کاهش یافته است.
علی نمازی افزود: میزان عملکرد اعتبارات هزینه ای استان در سال گذشته معادل یک هزار و 666 میلیارد ریال و میزان اعتبارات دارایی های سرمایه ای 700 میلیارد ریال است.
وی شاخص تورم در استان در سال 94 را 6/12 درصد اعلام کرد و گفت: نرخ بیکاری در سال گذشته برابر با 2/11 و نرخ مشارکت اقتصادی استان افزون بر 41 درصد می باشد که به ترتیب رتبه های 14 و 4 کشور را در این شاخص ها به خود اختصاص داده است.
دبیر ستاد درآمد استان یزد، میزان سپرده های بانک های دولتی استان تا پایان سال 94 را 104 هزار و 853 میلیارد ریال ذکر کرد و گفت: میزان تسهیلات اعطایی بانک های دولتی استان در این مدت 94 هزار و 381 میلیارد ریال بوده است.
وی سهم بخش های مختلف اقتصادی از تسهیلات اعطایی بانک های دولتی در پایان سال 94 را برای بخش های کشاورزی، صنعت و معدن و خدمات و بازرگانی را به ترتیب 10 ، 52 و 38 درصد بیان کرد.
رئیس شورای هماهنگی مدیران اقتصادی استان یزد، میزان صادرات استان در سال 94 را یک هزار و 530 تن به ارزش 522 میلیون دلار اعلام کرد و گفت: عمده کالاهای صادراتی استان شامل کاشی وسرامیک، نایلون ، شیشه ساختمانی و پسته می باشد که عمدتا به کشورهای عراق ، پاکستان ، افغانستان، هند ، هلند ، گرجستان و سوریه صادر شده است.
به گفته نمازی در سال گذشته هشت شرکت استان دارای نماد فعال در بازار سرمایه بوده اند.
نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری یزد در عین حال اقدامات مرکز خدمات سرمایه گذاری استان طی دو سال گذشته را علی رغم تحریم ها خوب ارزیابی کرد و گفت: تاکنون 21 مجوز سرمایه گذاری خارجی در استان از سوی سازمان سرمایه گذاری ایران صادر و بیش از 30 میلیون دلار ارز از این طریق وارد شده است.

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تابش: ساختار اقتصادی باید در خدمت تولید و بهبود معیشت مردم باشد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات