پاسخ راه‌آهن به شائبه واردات واگن دست دوم

به گزارش مشرق، راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در واکنش به انتشار گزارشی با عنوان "وقتی واگن کهنه خارجی کارخانه ایرانی را تعطیل می‌کند" دولت قبل را مقصر واردات واگن دست دوم معرفی و اعلام کرد:در کنار خرید واگن دست دوم خارجی در قبال هر واگن یک واگن نو هم وارد ناوگان شود.
 
متن پاسخ راه‌آهن عینا در ذیل می‌آید؛
 
«پیرو اخبار منتشر شده با عنوان "وقتی واگن کهنه خارجی کارخانه ایرانی را تعطیل می‌کند/مرغ سوئیس غاز شد" مورخ 95/3/9 در آن خبرگزاری روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران لازم می‌داند به منظور شفاف‌سازی و تنویر افکار همومی توضیحاتی را در این زمینه ارائه می‌کند.
 
1-هرچند نقد سازنده می‌تواند علاوه بر سازندگی امور موجبات پاسخگویی مسئولان و مدیران را فراهم کند، اما در مقابل انتشار اخبار غیرحرفه‌ای به واسطه برداشت نادرست، نقطه مقابل این موضوع قرار گرفته و به جای سازندگی عملا زمینه تخریب، سوء‌استفاده و فرصت طلبی را فراهم کند و به نظر می‌رسد نگارنده مطلب یاد شده با این نحو گله مندی نه تنها نتوانسته رسالت خود را به درستی ادا کند، بلکه در مقابل با تکیه بر ادعاهای دروغین و به دور از واقعیت خواسته یا ناخواسته زمینه سودجویی معاندان نظام و کشور را مهیا کرده است.
 
2-قدر مسلم به منظور نیل به اهداف حرفه‌ای رسانه در گسترده انتشار محتوای رسانه‌ها در سطح ملی و فراملی، تحلیل‌ها باید همواره درست و اصولی باشد و در غیر این‌صورت انتخاب تیترهایی نامناسب که در سطح ملی نیز منتشر می‌شود به نزول سطح کیفی رسانه دامن زده و کیفیت مار را پایین می‌آورد.
 
3- نکته قابل توجه در مطلب عنوان شده از سوی نگارنده گزارش یاد شده آن است که این نحو گله‌مندی از مدیران دلسوز کشور و نشان دادن اقدامات آنها در خلاف دستورات مقام معظم رهبری در موضوع اقتصاد مقاومتی،‌زمینه سود و منفعت چه کسانی را فراهم می‌کند که این چنین به ادعاهای دور از واقعیت استناد کرده و از آن سوء استفاده می‌کنند.
 
4-ادعای نگارنده گزارش در خصوص تامل برانگیز بوده واردات واگن مبنی بر پُر کردن جیب شرکت‌های خارجی به جای تفکر در خصوص صنعت و اشتغال ملی در شرایطی عنوان می‌شود که از 3 سال گذشته تاکنون مجوز ورود واگن دست دوم خارجی صادر نشده و کلیه مجوزهای ورود واگن همه مربوط به دولت قبل بوده است.
 
5-ناگفته نماند که در راستای اقدامات صورت گرفته در خصوص نوسازی و ارتقا کیفیت ناوگان ریلی کشور علاوه بر ارائه تسهیلات خاص، کلیه شرکتها ملزم شدند تا در کنار خرید واگن دست دوم خارجی در قبال هر واگن یک واگن نو هم وارد ناوگان کنند و اگر شرکتی بنا داشته باشد که واگن دست دوم خارجی وارد کند باید واگنها کمتر از 25 سال سن داشته باشند و حتما بازسازی آنها در داخل انجام شود، ضمن آن‌که در ازای آن نیز واگن نو وارد ناوگان کنند.
 
6-همچنین ذکر این نکته ضروری است که هر چند شرکت راه‌آهن و متولیان مربوط به آن تردید در صداقت گفتار رسانه‌ها نداشته و از انتقادات درست و به جای اصحاب رسانه در جهت بهبود فعالیتهای خود استقبال می‌کنند، اما احساس می‌شود انتشار گزارشات پی در پی توسط این خبرگزاری و با موضوع واردات واگن و استناد به ادعاهای کذب، شیوه پسندیده‌ای نبوده و آسیبهای را در بر دارد که نهایتا سبب خدشه به نظام و تضعیف جایگاه ولایت فقیه را فراهم خواهد کرد.
 
7-نکته آخر در مورد مسئله واردات آن است که طی روزهای اخیر نشست با حضور معاون ناوگان راه‌آهن و خبرنگاران خبرگزاری ها صورت گرفت و تمام خبرنگاران حاضر در جلسه با ابعاد این مسئله آشنا شده و اطلاعات کافی و لازم در اختیار آنها قرار گرفت که نمود این مسئله در گزارشات منتشر شده از سوی آنها نمایان است. اما متاسفانه خبرنگار تسنیم فارغ از هر گونه انصاف و داشتن رسات حرفه‌ای در تمام اخبار منتشر شده و در تمام گزارشات خود به شکل مغرضانه‌ به طرح موضوع در این زمینه پرداخته است.»
 
توضیحات تسنیم:
بحث واردات واگن‌دست دوم از سالهای پیش مطرح بوده که طی دو سال اخیر و به گفته فعالان صنایع ریلی یکی از دلایل اصلی رکود واحدهای واگن‌سازی در کشور به شمار می‌آید از این رو لازم است در خصوص به کار بردن برخی کلمات در پاسخ راه‌آهن توضیحاتی ارائه شود.
 
در بندهای یک، دو و سه پاسخ راه‌آهن، تسنیم به انتشار اخبار عیرحرفه‌ای، ادعاهای دروغین، تیترهای نامناسب و ادعاهای دور از واقعیت متهم شده است، ای کاش روابط عمومی راه‌آهن به جای این اتهامات ناروا، می‌گفت کدامیک از جملات گزارش یاد شده دروغ یا غیراصولی است تا در این صورت خبرگزاری تسنیم اقدام به شفاف‌سازی می‌کرد.
 
در خصوص بند 4 لازم به ذکر است که دولت یازدهم بسیاری از مصوبات دولت قبل را به هر دلیلی لغو کرد و می‌توانست مجوز دولت گذشته در رابطه با واردات واگن دست دوم را لغو کند، چرا آنرا اجرا می‌کند مگر الزامی به این کار وجود دارد؟ به فرض این که ادعای روابط عمومی راه‌آهن در خصوص صدور مجوز واردات واگن توسط دولت قبل درست باشد، آیا نباید راه‌آهن نسبت به لغو این مجوزها در راستای حمایت از تولید ملی و اقتصاد مقاومتی اقدام می‌کرد؟
 
در خصوصبند 5 باید تاکید شود که تحلیل‌ها و مباحث مطرح شده از سوی خبرگزاری تسنیم در رابطه با انتقاد از واردات واگنهای دست‌دوم، انتشار انتقادات واگن‌سازان داخلی بوده است. اخبار منتشر شده در خصوص ظرفیت پایین تولید واگن‌سازان داخلی به نقل از فعالان این حوزه است، ضمن آنکه استناد به واردات واگنهای دست دوم مستند بوده و حرفهای دست‌اندرکاران این بخش است.از این رو استدلال راه‌آهن مبنی بر الزام شرکتها برای خرید یک دستگاه نو به ازای واردات واگن دست دوم قابل قبول نیست، اگر اینچنین بود نظر سازندگان واگن تامین می‌شد و آنها از واردات واگنهای دست دوم گلایه نمی‌کردند.
 
ادعای روابط عمومی راه‌آهن در خصوص این‌که پیگیری و رصد اقدامات دولت درباره اقتصاد مقاومتی موجب تضعیف ولایت فقیه می‌شود نیز در نوع خود جالب توجه بوده و حرف تازه‌ای است که می‌شنویم.
 
ای کاش روابط عمومی راه‌آهن با دقت بیشتری صفحات خبرگزاری تسنیم را چک می‌کرد تا بدون هیچ دلیل قانع کننده‌ای اتهامات سطور بالا را مطرح نمی‌کرد. علاوه بر تسنیم سایر رسانه‌ها نیز همزمان با برگزاری نمایشگاه حمل و نقل ریلی و پس از آن نیز در رابطه با ضرورت حمایت از تولید ملی و جلوگیری از واردات واگن دست دوم اخباری را منتشر کرده‌اند.
 
و آخر این‌که بر خلاف ادعای راه‌آهن در خصوص استناد به ادعاهای کذب برای انتشار گزارش در خصوص واردات واگن دست دوم فقط ذکر این نکته لازم است که اظهارات یکی از مدیران این مجموعه در رابطه با واردات واگن از سوئیس توسط شرکت حمل ونقل ریلی رجا موجود است.

[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «پاسخ راه‌آهن به شائبه واردات واگن دست دوم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات