امام خمینی (ره)، سیاستمداری آگاه و عالمی متعهد

به گزارش ایرنا، حضرت امام خمینی (ره) به عنوان عالمی ژرف اندیش و سیاستمداری دوراندیش، فقیهی آگاه، عارفی الهی و رهبری هوشمند، شجاع و تاریخ ساز، با تاسیس حکومتی مبتنی بر آموزه های دینی و با پشتوانه مردمی، استقلال، خودباوری و وحدت کلمه را به عنوان یک راهبرد به ملت ارزانی داشتند و امروز نیز با گذشت نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی همچنان با قوت و قدرت، تحت زعامت و رهبری مقام معظم رهبری به پیش می رود.
در دوره ای که عصر احیای تفکر اسلام ناب محمدی (ص) نام گرفته، امام خمینی (ره) با بهره مندی از اصول جامعه شناختی و دیدگاه های سیاسی برگرفته از اسلام اصیل و شناخت توده ها، بزرگترین و بی نظیرترین انقلاب را در قرن معاصر شکل داد.
اندیشه این انقلاب که ریشه در مکتب حسینی (ع) داشت، زمینه ای شد تا بعد از نزدیک به چهار دهه، موجی از بیداری اسلامی در بسیاری از کشورهای مسلمان عربی رخ دهد، تا تحلیلگران آگاه و مستقل، ریشه این رخدادها را در انقلاب اسلامی بجویند.
حضرت امام خمینی (ره) به عنوان یک دین شناس بی نظیر و رهبری مقتدر با بهره گیری از آموزه های قرآن و تعالیم روح بخش حیات اسلام، توانست اتحاد و همدلی ها را حداکثری و اراده مردم ایران را همسو ساخته و با انقلابی عظیم، ریشه استبداد و حکومت طاغوت را برچیند.
این نخستین گامی بود که آن امام راحل براساس 'جمهوریت و اسلامیت' طرحی نو در کشور اندازد تا این نهال نو پا با وحدت ملی که بنیان قدرت سیاسی است، پس از رحلتش با پرچمداری مقام معظم رهبری تداوم یافته و به درختی تناور بدل شود.
اینک جمعی از شخصیت های استان قزوین در سالروز ارتحال بنیانگذار انقلاب اسلامی و گرامیداشت سالگرد 15 خرداد ماه، امام خمینی (ره) را احیاگر اسلام، وحدت اسلامی و حکومت دینی می دانند و معتقدند این مهم تنها در سایه شخصیتی بی نظیر و با پشتیبانی مردم محقق شد.
این عده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عقیده دارند، ظرفیت وجودی و شخصیت امام راحل بسیار عمیق و وسیع و اقبال روز افزون توده های مردم برای تجلیل از این شخصیت، ناشی از همین موضوع است.
رییس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قزوین از امام خمینی (ره) به عنوان حقیقتی همیشه زنده در تاریخ یاد کرد و گفت: امروز تداوم راه امام راحل در تبعیت از مقام معظم رهبری و ولایت فقیه است.
حجت الاسلام علی قابل به درک اندیشمندانه بنیان گذار جمهوری اسلامی از مقتضیات زمان خود اشاره و افزود: معمار کبیر انقلاب دارای شخصیتی جهانی می باشد و اندیشه ایشان نیاز هر انسان امروزی است.
وی، آرمان های امام خمینی (ره) را با نیازهای بشر امروزی منطبق دانست و ادامه داد: هم اکنون راه و آرمان آن حضرت به دست توانمند خلف برحق وی، رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنان رو به جلو و در همان جهت، محکم، استوار و با صلابت در حال حرکت است.
حجت الاسلام قابل، تشکیل حکومت اسلامی را بزرگترین دستاورد امام راحل خواند و گفت: اندیشه های متعالی امام خمینی (ره) به عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در نشر و ماندگاری آرمان های انقلاب اسلامی و صدور دستاوردهای آن به سایر نقاط جهان است.
وی افزود: امروز با گذشت 27 سال از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، افکار و اندیشه های والای ایشان به حقیقتی همیشه جاری در جهان، به ویژه در جوامع اسلامی تبدیل و موجب تحولات شگرفی در جهان اسلام شده است.
به گفته وی، امروز همه انقلاب ها و بیداری کشورهای منطقه، ریشه در آرمان های انقلاب اسلامی امام راحل(ره) دارد.
این مسئول، اندیشه های امام خمینی(ره) را موجب احیای فرهنگ و هویت دینی ملت ایران دانست و گفت: با توجه به اینکه معمار کبیر انقلاب با بینش الهی خود هویت و کرامت انسانی را در جهان احیا کردند بنابر این ما امروز موظفیم اندیشه و افکار والای ایشان را به نسل های آینده منتقل کنیم.
حجت الاسلام قابل، دشمن شناسی، دشمن ستیزی و شناخت دقیق اوضاع و شرایط زمانه خود را از مهمترین ویژگی های امام راحل برشمرد و گفت: شناخت توطئه قدرت های استکباری، ظلم ستیزی، استقلال خواهی و عدالت طلبی مهمترین پیام انقلاب از سوی امام راحل به مردم دنیا بود.
وی، ساده زیستی، قناعت، شجاعت، استقامت، توکل، عدالت محوری، بلندنظری، بینش الهی و کار و تلاش در راستای انجام وظیفه، نه برای کسب نتیجه را از دیگر ویژگی های بارز امام خمینی (ره) برشمرد.
این مسئول با اشاره به سالروز آغاز رهبری حضرت آیت الله خامنه ای و با بیان اینکه امروز از نعمت بزرگ رهبری برخورداریم، افزود: ایشان نیز در میان مسلمانان منطقه و جهان به عنوان رهبری عالم و ژرف اندیش که پرچمدار عزت و سربلندی دنیای اسلام را در دست دارند، شناخته شده که از این بابت باید به خود ببالیم.
معاون امور فرهنگی تبلیغات اسلام استان قزوین نیز امام راحل را صاحب افکار و اندیشه های والا دانست و گفت: ایشان برداشتی بسیار مترقی از دین داشته و متناسب با نیازهای زمان، آن را تفسیر می کردند.
به گفته وی، آن رهبر فرزانه همواره با تحجر مبارزه کرد و در اندیشه های خود اسلام پویا و به قولی اسلام ناب محمدی (ره) را ترویج می کردند.
حجت الاسلام نظری ادامه داد: جوانان امروز تشنه افکار مترقی و بلند امام خمینی (ره) هستند و از این رو ما وظیفه داریم با تجزیه و تحلیل افکار و اندیشه های آن حضرت، مبانی اعتقادی ایشان را با شیوه های مناسب به نسل جوان منتقل کنیم.
وی، از امام خمینی (ره) به عنوان بزرگترین مرد الهی که برگردن همه حق دارند، یاد و افزود: علاوه بر ابعاد گوناگون شخصیتی، آن حضرت به عنوان یک رهبر سیاسی، اجتماعی و انقلابی، با حرکت الهی و پیامبرگونه خویش کاخ ظلم و ستم را ویران کرد.
این مسئول فرهنگی در ادامه گفت: افکار امام خمینی (ره) پیوسته زنده و راه او همیشه پر رهرو است، چرا که درس این سلاله زهرا (س) به آزادیخواهان هرگز از اذهان زدوده نخواهد شد.
حجت الاسلام نظری، عشق و علاقه وافر مسلمانان و آزادیخواهان ایران و جهان را به ایشان یادآور و افزود: بی تردید گوهر وجودی شخصیت کم نظیر امام راحل و پیروی از منویات رهبر معظم انقلاب می تواند چراغ هدایت نسل ها باشد.
وی در پایان اضافه کرد: حفظ وحدت کلمه، ایستادگی در برابر استکبار و خود باوری سه امانتی است که از امام برای امت به ودیعه مانده است
نماینده سابق مردم استان قزوین در مجلس خبرگان رهبری، نیز با تاکید بر ضرورت آشنایی نسل جوان با سیره و اندیشه های بنیانگذار جمهوری اسلامی گفت: اگر بتوانیم اندیشه های واقعی امام راحل را تبیین کنیم به جرات می توان گفت جملگی، نسل جدید ما از رهروان راستین آن امام خواهند شد.
آیت الله علی محمدی تاکندی، امام خمینی (ره) را بزرگترین احیاگر دین در عصر معاصر دانست و افزود: امام راحل با مواضع و رهبری خود امید به رهایی و آزادی را برای مستضعفان جهان به ارمغان آوردند.
به گفته وی، همه مردم ایران مدیون امام و فرزندان ایشان، یعنی شهدا و رزمندگان هستند چرا که ما آزادی و افتخارهای موجود جهانی را از امام (ره)، انقلاب و اسلام داریم.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین نیز در این رابطه گفت: امتیازی که شخصیت وجودی امام (ره) را برجسته و ایشان را از دیگران متمایز می سازد، اندیشه ای است که انقلاب را طراحی و حکومت جمهوری اسلامی را مبتنی بر تعالیم دینی بنیان نهاد.
حجت الاسلام والمسلمین علی نعمت الهی با اشاره به اینکه امام راحل سیاست را از دیانت جدا ندانسته و این دو مولفه را همواره در کنار هم می دیدند، افزود: ایشان با حرکت انقلابی خود باعث شدند ملتی بدون سلاح و با کوچکترین امکان، تنها با وحدت کلمه و توکل به خداوند، به عصر طولانی رژیم پهلوی خاتمه دهند.
حجت الاسلام نعمت الهی، امام خمینی (ره) را از شخصیت های بزرگ تاریخ اسلام برشمرد و یادآور شد: امام راحل تنها نقش رهبری را در انقلاب اسلامی ندارد، بلکه ابداع کننده حرکتی تاریخ ساز برای کشور و جهان به شمار می روند.
وی، اندیشه های این بزرگ مرد را عامل اتحاد و قدرتمندی مسلمانان دانست و ادامه داد: شخصیت کاریزمای امام خمینی (ره) به خاطر خصوصیات فردی، ایمان او به وعده های الهی و شناخت عمیق او از اسلام بود.
حجت الاسلام نعمت اللهی خاطرنشان کرد: امام راحل تمسک به مکتب اهل بیت (ع) توام با وحدت توده ها و مردم را رهایی بخش می دانست و همواره مردم را به وحدت کلمه دعوت می کردند.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قزوین در ادامه گفت: اسلام انقلابی پویا، جهاد خیز، مبارز در برابر ظلم، جهل و نادانی بوده و در برابر تجمل گرایی مقاومت می‌کند.
حجت‌الاسلام نعمت الهی افزود: در اسلام آمریکایی هیچ یک خصوصیت های یاد شده مشاهده نمی شود اما به عبارتی در گوشه ای نشستن و نظاره گر بودن، تجمل گرایی و اهمیت زندگی در رخوت و تجمل، کاری به کار همسایه نداشتن، سکوت در برابر ظلم ظالم به مظلواز شاخصه های آن به شمار رفته که در دنیای امروزی عملکردهای مشابه آن را شاهد هستیم.
این مسئول یادآور شد: امام خمینی (ره) گوهری بود که تمامی معادلات دشمنان را برهم زد و تا امروز هم خلف صالح ایشان، رهبر معظم انقلاب اسلامی، با پیروی از راه آن امام سفر کرده به ‌عنوان عمود خیمه انقلاب اسلامی، راه ایشان را در پیش گرفته اند.
حجت‌الاسلام نعمت الهی، امام خمینی (ره) را مصداق بارز انسان کامل در قرن حاضر توصیف و اضافه کرد: سیره ایشان توجه به مردم و تلاش در راستای رفع مشکلات مردم بود و به این دلیل باید کوشید تا امام راحل در جامعه بیش از گذشته شناخته شود.
7389//8054

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «امام خمینی (ره)، سیاستمداری آگاه و عالمی متعهد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات