نفوذ ایران در اوپک بیشتر شد

در حالی که تعدادی از اعضای اوپک خواستار اعمال سقف تولید برای اعضای این سازمان نفتی بودند، تنها یک عضو از شکل‌گیری این سقف تولید جلوگیری کرد و آن هم ایران بود که همین امر نشان‌دهنده افزایش نفوذ و تأثیرگذاری ایران در این کارتل نفتی است.
به گزارش فارس، به نقل از وال‌استریت ژورنال، از روز چهارشنبه برخی اعضای اوپک از تمایل خود برای ارائه پیشنهاد تعیین سقف تولید در این کارتل نفتی خبر دادند، اما مخالفت یک عضو اجرای این تصمیم را ناکام گذاشت.
با مخالفت ایران حمایت‌ها و تمرکز بر اعمال سقف تولید کاهش یافت و اوپک تصمیمی در این‌باره نگرفت.
وزیر نفت ایران عملاً نقش مهمی را در میان بزرگ‌ترین کشورهای نفتی جهان ایفا کرد و از اعمال سقف برای تولید کل اوپک جلوگیری کرد.
پیشنهاد ایران این بود که برای هر یک از اعضای اوپک به صورت جداگانه سقف تولید اعمال شود.
ایران تاکنون تلاش‌ها برای کاهش عرضه نفت در بازار جهانی را که هم از سوی اوپک و هم از سوی دیگر کشورهای تولید‌کننده نفت نظیر روسیه ارائه شده بود را ناکام گذاشته است.
 ایران قصد دارد تا تعادل موجود در بازار بین قدرت‌های نفتی را مجدداً متوازن کند.
*وزیر نفت ایران با تجربه‌ترین فرد حاضر در میان وزاری نفت کشورهای عضو اوپک
با کنار رفتن وزیر نفت سابق عربستان سعودی،‌ علی‌النعیمی، بنا به گفته جان‌حال، مدیرکل شرکت مشاوره‌ای آلفا انرژی انگلیس، در حال حاضر وزیر نفت ایران با تجربه‌ترین فرد حاضر در میان وزاری نفت کشورهای عضو اوپک است.
وی تأکید کرد: وزیر نفت ایران در زمینه افزایش تولید و صادرات این کشور تلاش خواهد کرد.
در حال حاضر ایران و عربستان سعودی قصد دارند با سیاست نفتی خود خاورمیانه را تحت تأثیر قرار دهند.
این دو کشور در حال حاضر روابط دیپلماتیک خود را به کمترین سطح رسانده و در مناقشات سوریه و یمن نیز در برابر هم قرار گرفتند.
ایران قصد دارد تا تولید نفت خود را با لغو تحریم‌ها به 4 میلیون بشکه در روز افزایش دهد و روز به روز در حال نزدیک شدن به این هدف است به گونه‌ای که روز گذشته زنگنه به خبرنگاران گفت که تولید نفت ایران به 3.8 میلیون بشکه در روز رسیده است.
بنا به گفته جیمی وبستر یکی از کارشناسان مرکز سیاست جهانی انرژی در دانشگاه کلمبیا گفت: زنگنه از مزایای زیاد و بالایی در اوپک برخودار است که از جمله می‌توان به تجربه و افزایش تولید نفت ایران اشاره کرد.

[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «نفوذ ایران در اوپک بیشتر شد» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات