کاهش صف طولانی کامیون‌ها در مرز عراق

در روزهای اخیر به دلیل شرایط جدیدی که دولت عراق برای صادرات به این کشور اتخاذ کرده است، مشکلاتی برای محموله‌های صادراتی ایران به این کشور ایجاد و باعث شکل‌گیری صف طولانی کامیون‌ها در مرز عراق شده است اما به گفته رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، با مذاکرات انجام شده شرایط در مرز عراق در حال عادی شدن است و صف طولانی کامیون‌ها در حال کاهش است. خبرگزاری ایسنا: در روزهای اخیر به دلیل شرایط جدیدی که دولت عراق برای صادرات به این کشور اتخاذ کرده است، مشکلاتی برای محموله‌های صادراتی ایران به این کشور ایجاد و باعث شکل‌گیری صف طولانی کامیون‌ها در مرز عراق شده است اما به گفته رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، با مذاکرات انجام شده شرایط در مرز عراق در حال عادی شدن است و صف طولانی کامیون‌ها در حال کاهش است.

یحیی آل اسحاق درباره اینکهعراق ورود کالاهای ایرانی بدون گواهی مبدأ را ممنوع کرد، گفت: اخذ گواهی مبدأ یک امر عادی و جاری برای صادرات کالاست و هر شخصی بخواهد کالا صادر کند باید گواهی مبدأ داشته باشد.

وی افزود: پیش از این اتاق‌های بازرگانی در داخل گواهی مبدأ را صادر می‌کردند و مشکلی وجود نداشت و از طرف عراقی‌ هم مورد قبول واقع می‌شد اما در حال حاضر عراقی‌ها می‌گویند گواهی مبدأ بعد از آنکه توسط اتاق‌های بازرگانی صادر می‌شود باید به تایید سفارت عراق در تهران هم برسد و همین اتفاق فرایند طولانی‌تری را به وجود آمده و باعث بروز مشکلاتی شده است.

ریس سابق اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: در حال حاضر با مذاکراتی که صورت گرفته، این مشکل حل شده است و عراقی‌ها تسهیلاتی را برای عبور محموله‌های صادراتی ایران در نظر گرفته‌اند. صادرکنندگان ما به عراق هم می‌دانند که نیاز به این تاییدیه‌ برای گواهی مبدأ وجود دارد.

آل اسحاق درباره کامیون‌های ایرانی که به دلیل این مسئله در مرز عراق متوقف شده‌اند، گفت: در روزهای گذشته صف طولانی ایجاد شده بود اما در حال حاضر صف کمتر شده است و طبق تماسی که با اتاق بازرگانی ایلام داشتم، اعلام کردند که شرایط درحال عادی شدن است.

وی اضافه کرد:‌ مشکل ما برای صادرات به عراق تصمیمات یک دفعه‌ و یکباره‌ای است که هر چند وقت یکبار توسط مسئولان مرزی و گمرکی گرفته می‌شود و روال مستمر بنا به تشخیص افراد منطقه‌ای بهم زده می‌شود که البته اقتضای عراق هم اکنون تا حدودی اینگونه است اما این مسئله با مذاکرات و تعاملات صورت گرفته به تدریج درحال حل شدن است.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاهش صف طولانی کامیون‌ها در مرز عراق» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات