برگزاری همایش «دنیای سعدی شیرازی» در باکو

سعدی همایشی برای معرفی شاعر بلندآوازه ایرانی، در باکو و به همت انستیتوی ادبیات آکادمی علوم جمهوری آذربایجان برگزار شد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم به نقل از بخش دیپلماسی رسانه‌ای سفارت ایران در باکو، همایش "دنیای سعدی شیرازی" برای معرفی این شاعر بلندآوازه ایرانی، امروز در باکو و از سوی انستیتوی ادبیات آکادمی علوم جمهوری آذربایجان برگزار شد.

در این همایش پرفسور "عیسی حبیب بیلی" رئیس انستیتوی ادبیات آکادمی علوم جمهوری آذربایجان طی سخنانی گفت: سعدی شیرازی تنها به ایران تعلق ندارد، او متعلق به تمام مردم منطقه و بلکه جهانیان است.

وی با اشاره به تعالیم اخلاقی سعدی گفت: این شاعر بزرگ  انگیزه ای جز بشر دوستی و بزرگداشت آدمیّت و شرف انسانی ندارد و اگر سعدی را شاعری جهان وطن و متعلّق به بشریت بدانیم سخنی به گزاف نگفته ایم.

حبیب بیلی گفت: سعدی به زبان همة ملل واقوام عالم سخن می گوید و گفته های او همانند هومر و شکسپیر و سروانتس و مونتینی همیشه تازگی دارد و ماندنی است . رئیس انستیتوی ادبیات آکادمی علوم جمهوری آذربایجان با تاکید بر  اینکه این انستیتیو قصد دارد هر سه سال یک بار همایش شناخت سعدی را برگزار کند، افزود:سعدی می تواند یکی از موضوعات ارتباطات فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان باشد.

محسن پاک آیین سفیر کشورمان نیز در این همایش ، سعدی را جهانی ترین شاعر ایرانی دانست و افزود: در غرب ، اولین شاعری که آثارش در سال 1634 به زبانی اروپایی ترجمه شد، سعدی است  و دو شاعر و نویسنده بزرگ اروپا که رمان را در کشورهایشان پایه گذاری کردند، یعنی ویکتور هوگو از فرانسه و گوته از آلمان ، هر دو از سعدی الهام گرفته اند.

سفیر ایران با قرائت شعر «بنی آدم اعضای یک پیکرند» گفت:در این شعر جامعه بشری یک پیکر واحد قلمداد شده که آسیب به هر بخش از این پیکر،تمام پیکر را متاثر می سازد.پاک ایین افزود: آنچه سعدی را محبوب جهانیان کرده ، درک عمیقی است که این شاعر و حکیم فرزانه از انسان و انسانیت برپایه آموزه های اسلام ارائه داده است.

وی گفت: جهان امروز به سعدی نیازمند است چرا که نیازمند توجه به ارزش های انسانی است و سعدی و آثار و سخنان او به خوبی پاسخگوی این نیاز است. سفیر ایران با اشاره به سفرهای متعدد سعدی به خارج از ایران و قرائت شعر "در خاک بیلقان برسیدم به عابدی   گفتم مرا به تربیت، ازجهل پاک کن" گفت: احتمال دارد سعدی به شهر بیلقان در حومه شروان از شهرهای جمهوری آذربایجان هم سفر کرده باشد ومحققان می توانند در مورد سفر احتمالی سعدی به بیلقان بیشتر تحقیق کنند.

در این همایش همچنین استاد فرشبافی از اساتید دانشگاه تبریز، ابراهیمی رایزن فرهنگی و تعدادی از اندیشمندان و صاحبنظران جمهوری آذربایجان سخنرانی کردند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «برگزاری همایش «دنیای سعدی شیرازی» در باکو» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات