آغاز کنفرانس پاریس/ مهمترین بندهای طرح پیشنهادی فرانسه/ امیدی به صلح هست؟

آغاز کنفرانس پاریس/ مهمترین بندهای طرح پیشنهادی فرانسه/ امیدی به صلح هست؟ بین الملل > خاورمیانه - فرانسوا اولاند، نشست صلح پاریس را با سخنرانی‌ آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از ایسنا، رئیس‌جمهور فرانسه در افتتاحیه نشست پاریس درباره فلسطین ضمن تأکید بر اینکه ادامه درگیری میان فلسطین و اسرائیل به گسترش تروریسم منجر می‌شود، گفت:‌ هدف ما تحقق صلح نهایی میان فلسطین و اسرائیل است و دو طرف باید مسئولانه صلح پایدار را برگزینند.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه در افتتاحیه نشست پاریس درباره فلسطین گفت: زمانی که امور به حالت رکود درآید خطرات بیشتری به وجود می‌آید. ادامه درگیری میان فلسطین و اسرائیل به افزایش تروریسم می‌انجامد، برای همین طرح فرانسه برای حل نهایی درگیری میان فلسطین و اسرائیل تلاش می‌کنم. اوضاع کنونی در منطقه و چالش‌هایی که با آن مواجه شده‌ایم لزوم بررسی صلح و حل سریع بحران میان فلسطین و اسرائیل را می‌طلبد.

وی تأکید کرد: باید تمامی اقدامات برای ایجاد اعتماد میان دو طرف فلسطینی و اسرائیلی اتخاذ شود، هدف ما تحقق صلح نهایی است و دو طرف باید مسئولانه صلح پایدار را برگزینند. تنها هدف ما این است که شرایط لازم را برای تحقق صلح فراهم آوریم. ما همچنین باید فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را مطمئن کنیم که دنبال راهکار جدی هستیم.

اولاند افزود: ما دو مرحله را برای حل اختلافات پیشنهاد می‌دهیم. مرحله اول همین نشست امروز ماست که همگی در آن گردهم آمده‌ایم تا برای تحقق راهکار تشکیل دو کشور تلاش کنیم. مرحله بعدی شامل تشکیل کارگروه‌هایی برای حل اختلافات میان دو طرف است. ما باید ببینیم چه اقداماتی به کاهش تنش می‌انجامد تا آن را اتخاذ کنیم.

اولاند گفت: ما باید شرایط مناسبی را برای ازسرگیری مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل فراهم سازیم و اقدامات مفید و سرنوشت‌سازی را اتخاذ کنیم. پاریس دنبال منفعت خود نیست و تنها به دنبال تحقق صلح است.

وی ضمن قدردانی از جان کری، وزیر خارجه آمریکا، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل و دیگر مسئولان به خاطر حضور در این نشست، گفت: من امیدوارم نشست امروز ما موفقیت آمیز باشد و بتوانیم به صلح واقعی دست یابیم. نشست پاریس بر تحقق راهکار تشکیل دو کشور تأکید دارد. برای حل اختلافات و تحقق صلح باید مذاکرات مستقیم میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها برگزار شود.

وی گفت: تندروها از نبود صلح در منطقه سوء استفاده می‌کنند، ادامه درگیری اسرائیل و فلسطین منجر به افزایش تفکر تروریسم می‌شود. فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها برای دستیابی به صلح شجاعت به خرج دهند.

در همین حال خبرگزاری تسنیم نوشت: 

نزدیک به یکسال است که فرانسه با ارائه طرحی، مدعی است راه حلی برای حل مسئله فلسطین ارائه کرده است؛ ولی به نظر می‌رسد این طرح همانند طرح‌های پیشین غربی‌ها تامین کننده منافع اسرائیل و به ضرر ملت فلسطین است.

طرح فرانسه برای حل مسئله فلسطین مجموعه‌ای است که در آن تعدادی از راه حل‌های پیشنهاد شده در دهه‌های گذشته را در بر دارد. هرچند طرح فرانسه به طور کامل و مستقل در رسانه‌ها منتشر نشده است، اما براساس اظهارات مقامات این کشور و مسئولان تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی تاکنون بخش‌هایی از این طرح به شرح ذیل اعلام شده‌اند:

محور اصلی طرح فرانسه برگزاری کنفرانسی بین المللی است. بندهای دیگر این طرح بدین قرار است:

- آغاز مذاکره مستقیم بین تشکیلات خودگردان و رژیم صهیونیستی

- تعیین جدول زمانبندی دوساله‌ که طی آن به اشغالگری به طور کامل پایان داده شود

- بازگشت به مرزهای سال 1967

- تعیین قدس به عنوان پایتخت مشترک فلسطینیان و رژیم صهیونیستی

- مبادله زمین بین زمین‌های فلسطینیان در سرزمین‌های 1948 و زمین شهرک‌های صهیونیستی

واکنش‌ رژیم صهیونیستی به طرح فرانسه

رژیم صهیونیستی از بدو ارائه طرح فرانسه، مخالفت خود را با آن اعلام کرد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، به طور مداوم اعلام کرد با این طرح مخالف است و آن را نخواهد پذیرفت. اما در میان مخالفت‌ها چند نکته را مطرح کرده است که حاکی از مواضع این رژیم است. اول آنکه وی در چند مورد اعلام کرد آماده مذاکره و دیدار با ابومازن است. نتانیاهو تلویحا گفته است گفتگوی مستقیم نیاز به واسطه ندارد. دوم آنکه صراحتا اعلام کرده است در صورتی با طرح های اینچنینی موافق است که در آنها به «یهودیت اسرائیل» اذعان شود. یعنی سرزمین‌های اشغالی به عنوان کشور قوم یهود از سوی همگان به رسمیت شناخته شود.

واکنش تشکیلات خودگردان و حامیان عرب آن

در جناح سازش که مجموعه‌ای از کشورهای عرب و تشکیلات خودگردان است همواره از طرح فرانسه استقبال شده است. اتحادیه عرب در آخرین نشست خود طی هفته اخیر حمایت کامل خود را از این طرح اعلام کرده است.

مقامات تشکیلات خودگردان با وجود حمایت‌های همه جانبه از این طرح و سفر محمود عباس در همین راستا به فرانسه، در مورد نتایج این کنفرانس ابراز نگرانی کرده‌اند. ظاهرا مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین نگرانند که در نشست پاریس تصمیماتی اتخاذ شود که خواسته‌های مردم فلسطین را برآورده نسازد.

واکنش گروه‌های مقاومت

گروه‌های مقاومت از زمان ارائه پیشنهاد فرانسه مخالفت خود را با آن بیان کرده‌اند. جنبش حماس به عنوان نوک پیکان مقاومت اعلام کرد طرح فرانسه تلاشی برای منحرف کردن اذهان مردم فلسطین از واقعیت‌ها و سرپوش گذاشتن بر حقوق ملی آنها به ویژه «حق بازگشت» است.

سامی ابوزهری، سخنگوی رسمی حماس اعلام کرد: «پاسخ مثبت و استقبال محمود عباس از این طرح اقدامی فردی از سوی وی بوده و هیچ توافق ملی در خصوص آن انجام نگرفته است».

جنبش فلسطینی «الاحرار» اعلام کرد، طرح فرانسه در حالی که از حقوق و اصول ثابت فلسطینی‌ها هزینه می‌کند، به ضرر منافع ملی آنهاست، این در حالی است که به رژیم اشغالگر نیز کمک می‌کند تا از انزوای بین المللی خارج شود.

نتــــــــــیجه

سابقه اسرائیل در عدم پایبندی به نتایج مذاکرات

طرحی که فرانسه برای حل مسئله فلسطین ارائه کرده است در بر دارنده مجموعه ای است که در بالاترین حد خود موجب آغاز مذاکرات جدید و یک روند دوساله برای رفع اشغالگری خواهد شد. روندی که طی 23 سال مذاکره ده‌ها بار آغاز شده و با مانع تراشی رژیم صهیونیستی و عدم پایبندی این رژیم در مرحله عمل شکست خورده است.

حل نشدن مسئله «بازگشت آوارگان» در طرح فرانسه

نکته بسیار مهم این است که در طرح فرانسه دو مسئله بسیار مهم نادیده گرفته شده است: اول مسئله آورگان فلسطینی. این موضوع مهم ترین مشکل در مسئله فلسطین است. مسئله ای که صهیونیست ها از آن به شدت هراس دارند و آن را خط قرمز خود تلقی می کنند. حل نشدن مسئله آوارگان فلسطینی در طرح فرانسه حاکی از این است که اولا اگر این طرح با هماهنگی صهیونیست‌ها هم نوشته نشده باشد، ثانیا این طرح باز به نفع آنها و به ضرر فلسطینی‌ها خواهد بود.

عدم شفافیت جدول کاری کنفرانس فرانسه

نکته آخر اینکه به دلیل عدم بیان جزئیاتی که در کنفرانس فرانسه قرار است مطرح شود و عدم شفافیت آن ، ممکن است در کنفرانس مذکور تصمیماتی اتخاذ شود که همگان را شگفت زده کند. این عدم شفافیت و عدم اطمینان به فرانسه آنقدر پر رنگ است ک مسئولان تشکیلات خودگردان را نیز نگران کرده است.

فرانسه تاکنون نشان داده است که هیچ گاه در راستای منافع فلسطینی‌ها حرکت نکرده است. در سال 2012 که تشکیلات خودگردان قصد داشت به عضویت دائم سازمان ملل در آید و از حق رأی برخوردار شود. در آن دوره مسئولان ساف و تشکیلات خودگردان تلاش کردند کشورهای جهان را مجاب کنند که فلسطین را به عنوان یک کشور تحت اشغال به رسمیت بشناسند.

سابقه بد فرانسه در مسئله فلسطین

فرانسه در ممانعت از این اقدام، پیشقدم شد و آن زمان اعلام کرد اگر طی یک فرآیند دو ساله رژیم صهیونیستی مقدمات این مسئله را فراهم نکند و فلسطین با عضویت در سازمان ملل به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته نشود آنگاه فرانسه رأسا این اقدام را انجام خواهد داد و کشور فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت. اکنون که طرح فرانسه ارائه شده است دو سال از پایان آن مهلت دوسال نیز گذشته است و این کشور هیچ اقدامی در راستای به رسمیت شناختن فلسطین انجام نداده است.

با توجه به اینکه فرانسه به عنوان کشوری که بیشترین و تأثیر گذار ترین تعداد یهودیان را در اروپا در اختیار دارد و روابط استراتژیک و وسیع با رژیم صهیونیستی دارد به نظر نمی‌رسد به هیچ وجه در جهت منافع فلسطینی‌ها که نقطه مقابل منافع صهیونیست‌ها است گام بردارد.

5252

کلید واژه ها: صلح خاورمیانه - کنفرانس بین المللی فلسطین - فلسطین -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آغاز کنفرانس پاریس/ مهمترین بندهای طرح پیشنهادی فرانسه/ امیدی به صلح هست؟» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات