گام های دولت تدبیر برای احیای کشت وصنعت مغان موثر واقع شده است

به گزارش ایرنا، اروجعلی محمدی در جمع خبرنگاران استان، با بیان اینکه مجموعه کشت و صنعت مغان به حال و روز بسیار ناراحت‌کننده‌ای افتاده بود به طوریکه تمام تجهیزات، امکانات و منابع انسانی آن به حالت سردرگم و نابسامان بود، تشریح کرد: ما با از دست دادن منابع انسانی کارشناس و مهندس خبره و با سابقه و از بین رفتن زیرساخت‌های مختلف به ویژه ماشین‌آلات و تکنولوژی‌های روز و عقب‌ماندگی در پرداخت حقوق و مزایا به حال و روزی افتاده بودیم که امکان جبران آن سخت و دشوار به نظر می‌رسید.
وی گفت: شرکتی که روزی 250 تراکتور سنگین، 90 کمباین و چندین دستگاه برداشت چغندر داشت در سال‌ گذشته حتی دو دستگاه تراکتور و کمباین سالم و به درد بخور نداشت و ضریب مکانیزاسیون آن به 25 صدم درصد رسیده بود در حالی که ضریب مکانیزاسیون در کشور 2/7 قوه اسب بخار است.
محمدی به وضعیت نامناسب واحد دامپروری کشت و صنعت با کاهش جمعیت دام و همچنین وضعیت باغات این شرکت اشاره کرد و افزود: بهره‌وری در این شرکت به پایین‌ترین رقم رسیده بود و واقعاً در حوزه کاری خودمان با مشکلات و نارسایی‌های جدی روبه‌رو بودیم اما در این مدت تلاش کردیم تا این مجموعه را از حالت کما بیرون بیاوریم و لااقل به حالت هوشیاری برسانیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: بنده با بازدید از واحدهای مختلف شرکت و برگزاری صدها ساعت جلسه با کارشناسان و کارگران به این نتیجه رسیدیم که باید کار را از نو شروع کنیم و آرام آرام از این وضعیت رکود و نابسامانی خارج شویم که به فضل الهی این رویه آغاز شده است.
محمدی اضافه کرد: بنده به نصرت خداوند و امدادهای غیبی اطمینان داشتم و بر این باور بودم که با تلاش مهندسان و کارشناسان اندک این شرکت می‌توانیم مجدداً این مجموعه را سر پا نگهداریم.
وی ادامه داد: کسانی که به شرکت کشت و صنعت به قصد غارت و به عنوان طعمه می‌نگرند، همچنان دوست دارند این شرکت ضعیف و بدهکار باشد اما با وجود بسیاری از حاشیه‌ها و تهمت‌های ناروا ما آمده‌ایم تا با قانون‌گرایی و احقاق بیت‌المال با شفافیت کارها را به پیش ببریم.
محمدی با بیان اینکه این شرکت توان تولید محصولات متنوع و از همه مهمتر تولید بذر خوب و مرغوب را دارد، گفت: یکی از عوامل قدرت و آینده‌نگری از نظر دولت‌ها برنامه‌ریزی برای تولید بذر با هدف تداوم امنیت غذایی پایدار است.
مدیرعامل کشت و صنعت و دامپروری مغان افزود: از همین جهت سرمایه‌گذاری برای انجام تحقیقات در تولید بذر امری حاکمیتی است و حتی کشورهای سرمایه‌داری نیز به این موضوع اهمیت ویژه‌ای می‌دهند.
وی بیان کرد: ‌امروز کشور ما حدود 80 میلیون نفر جمعیت دارد و برنامه رشد جمعیت نیز در دستور کار است، همه باید تلاش کنیم تا در ارتقای امنیت غذایی به عنوان موضوع راهبردی و مسئله اصلی در پدافند غیرعامل در ارتقای این شرایط تلاش جدی داشته باشیم.
محمدی در ادامه تصریح کرد: کشت و صنعت مغان می‌تواند به عنوان یک بنگاه عظیم تولید بذر تلقی شده و روند توسعه کار به نحوی باشد تا حرکت‌ها و راهبری‌ها به سمت صحیح باشد.
مدیرعامل کشت و صنعت و دامپروری مغان اضافه کرد: خیلی ظالمانه است که ما شرکت مغان را با بخش خصوصی مقایسه کنیم در حالی که این شرکت 40 سال حقوق حداقل 10 هزار خانوار را داده و موجودیت منطقه مغان مرهون وجود این شرکت است و این شرکت مادر منطقه زرخیز مغان نباید مورد بی‌مهری و جفای آشکار و نابخشودنی قرار گیرد.
محمدی درادامه به فعالیت های زراعی ااشاره کرد وگفت: درمساحت 22 هزار هکتار اراضی شرکت سالانه بیش از250هزار تن انواع محصولات زراعی مانند گندم جو (بذری وخوراکی )ذرت (دانه ای بذری سیلویی )کلزا یونچه وچغندر قند تولید میشود و3هزار هکتار نیز از ابیاری تحت فشار استفاده می کنند
محمدی درادامه گفت: خرید 19 دستگاه تراکتور جدید و 10 کمباین کلاس با هدف بهبود زراعت و شخم عمیق در مزارع کشت و صنعت مغان و با رویکرد افزایش 20 هزار تنی محصول خبر داد و گفت: ما درآمد شرکت را باید از 110 میلیارد تومان فعلی به 260 میلیارد تومان در سال جاری افزایش دهیم و هدف‌گذاری ما رسیدن به مبلغ 500 میلیارد تومان است.
وی بیان کرد: این کار با نوسازی در بخش‌های زراعت، باغ و دام اتفاق می‌افتد که با وارد کردن نهال‌‌های جدید، نوسازی بخش باغ، وارد کردن نژادهای جدید دامپروری و راه‌اندازی دانشگاه علمی و کاربردی با جذب دانشجو در بیش از شش رشته از اول مهر ماه امسال امکان‌پذیر خواهد بود.
محمدی درادامه به فعالیت های باغبانی هم اشاره کرد وگفت سطح فعالیت باغات شرکت 3300هکتار می باشد که ازاین مقدار 3600هکتار باغات میوه بوده که توان تولید 75درصد میوه تازه خوری و25درصد میوه صنعتی را دارا میباشد
مدیرعامل وریس هیات مدیره کشت و صنعت ودامپروری مغان بیان کرد: در حال حاضر دراین مجتمع 136 رقم از انواع محصولات باغی نظیر هلو شلیل الو البالو گیلاس زرد الو گوجه سبز بادام درخنی سیب زیتون فندق تولید میشود وسالانه حدود 200هزار اصله نهال میوه شناسنامه دار در ارقام مختلف در نهاستان وازمایشگاه به روش کشت بافت تولید میشود
او افزود: کشت و صنعت مغان شرکتی است که توجیه اقتصادی دارد و به هیچ وجه شرکتی ضرر ده نیست و با مدیریت صحیح و اصولی می تواند به عنوان آبروی کشاورزی ایران عمل کند و با اجرای سیاست های بین المللی وزارت جهاد کشاورزی در ایران در تامین امنیت غذایی در تمام زیر بخش های ضروری زراعی ، باغی و دامی موثر واقع شود.
محمدی بیان کرد: یکی دیگر از اولویت‌های اساسی کشت و صنعت مغان دامپروری است که در این راستا اقدامات بسیار اساسی در منطقه اتخاذ شده و هدف‌گذاری شده است که پرورش دام در کشت و صنعت مغان نیز همانند تولیدات محولات کشاورزی و زراعی افزایش یابد.
وی درادامه گفت : مجتمع دامپروری داری 5 ایستگاه گاو شیری از نزاد هلشتاین با پتانسیل تولید 2 هزار تن شیر خام درسال و2استگاه پرورش تلیسه با ظرفیت 2000و2500 راس ویک استگاه نر اصیل پرواری ونر ممتاز باظرفیت 2000راس فعالیت میکنند
محمدی درادامه گفت :درحال حاضر این مجتمع مجموعا داری 13 هزار راس انواع دام سنگین می باشد واخیرا درراستای توسعه گاوداری وافزایش ظرفیت ضمن ثبت وخرید نزادهای سمینتال (گوشتی - شیری ) برنامه ریزی لازم برای اصلاحات جدی در مدیریت گله بوجود امده است
وی از اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در کشت و صنعت مغان خبر داد و افزود: یکی از اولویت‌های اساسی ما تحقق اقتصاد مقاومتی در کشت و صنعت مغان است تا بتوانیم علاوه بر توسعه اشتغال در منطقه اقتصاد منطقه را از رکود کنونی خارج کنیم.
وی درادامه به فعالیت های صنعنی این مجتمع اشاره کرد وافزود کارخانه قند با ظرفیت اسمی 5 هزار تن در روز وکارخانه لبنیات باظرفیت اسمی دریافت 180 شیر خام در روز محصولاتی ازجمله دوغ، تن شیرخشک، تن خامه به صورت فله و کره پاستوریزه و ماست در این کارخانه تولید و به بازار عرضه می‌شود
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تولید چغندر قند در کشت و صنعت مغان امسال به ۲۵۰ هزار تن افزایش می‌یابد
وی با اشاره به اینکه تولید چغندر قند در کشت و صنعت در سال 91 حدود 39 هزار تن بوده است، ‌افزود: این امر در سال گذشته 170 هزار تن بود که انتظار می‌رود در سال آینده با برنامه‌های انجام شده این امر تولید این محصول افزایش چشمگیری داشته باشد.
مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان گفت: با واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی به شدت مخالفیم چرا که این شرکت می‌تواند با تکیه بر توانمندی‌های خود روی پایش بایستد و به مرحله سوددهی و بهره‌وری کامل برسد
محمدی درادامه افزود کشت و صنعت مغان به عنوان یک بنگاه ملی که در استان اردبیل نیز مجموعه‌ای از آن تاسیس شده است در سال‌های گذشته مورد بی‌توجهی قرار گرفته به طوری که ما بلد نبودیم از حیات مبارک آن دفاع کنیم.
6016/7116

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گام های دولت تدبیر برای احیای کشت وصنعت مغان موثر واقع شده است» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات