علمای اهل‌سنت پاکستانی: قرآن داریم، حدیث رسول داریم، امت اسلامی داریم، اما امام خمینی نداریم

حضور علمای پاکستانی در خبرگزاری تسنیم علمای اهل‌سنت پاکستانی به خبرگزاری تسنیم آمدند. شنیدن حرف‌های آنها در مورد امام و انقلاب شاید معیار سنجش مناسبی برای انقلابی‌گری امروزمان باشد.

خبرگزاری تسنیم: "خدایا خدایا، تا انقلاب مهدی از نهضت خمینی محافظت بفرما" این شعار مشهوری برای همه ایرانی‌ها است، شعاری که بعد از انقلاب تبدیل به یک شعار رسمی و پرطرفدار در محافل مذهبی و مردمی ایرانی‌ها می‌شود.

اما چه‌کسی باورش می‌شود که این شعار تبدیل به یک شعار رسمی پاکستانی‌هایی می‌شود که زبان فارسی هم بلد نیستند، حجت الاسلام سید شباب‌حسین شیرازی، یک پاکستانی مقیم ایران تعریف می‌کند: "در آن زمان رسانه‌ها مثل حالا نبودند، ولی کسی به‌نام عارف حسینی فیلم‌های جنگ را از خانه فرهنگ ایران می‌گرفت و به روستاهای بسیار دورافتاده می‌برد و دائماً اخبار جنگ را پیگیری می‌کرد و به مردم می‌رساند. هر زمان که عملیات شروع می‌شد، دائماً به رادیو گوش می‌داد و به ما طلاب می‌گفت که "بیایید دعای توسل و سوره انعام برای پیروزی مجاهدین اسلام بخوانیم" و ما هم در نماز جماعت و هر محفلی دعا می‌کردیم. ما آن زمان فارسی بلد نبودیم، ولی شعار: «خدایا! خدایا! تا انقلاب مهدی خمینی را نگه دار» را حفظ کرده بودیم و تکرار می‌کردیم. ما حدود 100، 120 نفر طلبه بودیم، صبح‌ها می‌ایستادیم و قرآن می‌خواندیم. ایشان می‌آمد و بین طلاب می‌ایستاد و می‌گفت "از این به بعد سرود: «ما مسلح به الله اکبریم» را می‌خوانیم". الآن نمی‌دانم هنوز می‌خوانند یا نه، ولی تا وقتی که ما بودیم، هر روز صبح همراه با تلاوت قرآن کریم، این سرود را می‌خواندیم".

ماجرا همچنان ادامه دارد. چند سال بعد حجت‌الاسلام عارف‌حسینی، مشهور به «خمینی پاکستان» شهید می‌شود، اما عشق پاکستانی‌ها به امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ادامه پیدا می‌کند و امروز دیگر تردید در عمق نفوذ جمهوری اسلامی ایران در خاک پاکستان به‌شدت سخت شده است. جهانی بودن آرمان‌های امام خمینی با مشاهده حضور فراگیر نشانه‌های رهبران ایران به‌خصوص در دنیای مستضعفین، نیاز به اندکی کنار گذاشتن پرستیژ و وجهه مدیریتی دارد. عکس‌ها، سروده‌ها، صوت‌ها و ویدئوهای علاقه‌مندی و عشق  پاکستانی‌ها به ایران در کارتابل‌ها، جزوات و گزارش‌های رسمی، دیدارهای دیپلماتیک و در نشستن پشت میزهای و روی صندلی‌های بلند مدیریت فرهنگی قابل مشاهده نیست؛ و به همین ترتیب پیگیری این رابطه از طریق مجرای رسمی روابط معمول طراحی شده در سیاست خارجی، قابل اعتنا نخواهد بود.

هفته گذشته هیئتی از نخبگان اهل سنت پاکستان به ایران آمدند و در جریان بازدید از ایران سری هم به خبرگزاری تسنیم زدند. در حاشیه این بازدید گفتگویی با آنها صورت گرفت که بخش کوتاهی از آن به‌مناسبت سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) منتشر می‌شود.

از آنها پرسیدیم که انقلاب خمینی، چه تأثیری بر پاکستان گذاشت و این‌چنین گفتند.

قاری عبدالرحمان: از کیلومترها دورتر به امام خمینی افتخار می‌کنیم

قاری عبدالرحمان، خطیب امام جماعت و امام جمعه یک مسجد مشهور در کویته پاکستان است. او در این باره گفت: حضرت امام خمینی در قلوب همه مردم جهان همچنان زنده و تازه است؛ انقلاب ایران نه‌تنها به ایران تشخص داد بلکه به جهان اسلام تشخص داد. ما در پاکستان دور از مردم ایران هستیم، اما همان جا به این انقلاب و رهبرش فخر می‌کنیم، این انقلاب باعث نیکنامی مسلمین شد.

او معتقد است: انقلاب امام خمینی کاملاً تابع سنت و قرآن است و آن کلمه حقی را بیان می‌کند که قرآن خواسته است. هرچه خدا از یک مؤمن خواسته است، انقلاب اسلامی ایران اهدا می‌کند. این انقلاب تابع قرآن و سنت نبوی است و موفقیت آن هم به همین دلیل است.

این عالم اهل سنت پاکستانی ادامه داد: تأثیر انقلاب اسلامی ایران روی پاکستان صددرصد است، اما چون لندن و آمریکا نظام دموکراسی خود را به پاکستان تحمیل کرده‌اند و چون زهری هلاهل عمل می‌‌کند، این تأثیرات در پاکستان آن‌چنان که باید و شاید دیده نشده است. در واقع مردم ما هم یک انقلاب اسلامی می‌خواهند. این نظام کنونی دموکراسی صحنه دوستی با دشمن است. و انقلاب چنین چیزی را نمی‌پذیرد. پاکستان هفتاد سال است که تأسیس شده است و ما هنوز مصلحت نظام خود را مشخص نکرده‌ایم.

مولانا عطاءالرحمان: ما قرآن داریم، حدیث رسول داریم، امت اسلامی داریم، کشورهای اسلامی داریم و امام خمینی نداریم

مولانا عطاءالرحمان، پزشک جراح و اورتوپد و رئیس بیمارستان الخدمت کویته و همچنین مدیر جامعة الاسلامیه دارالارشاد حوزه علمیه قدیم بلوچستان و امام جمعه مسجد جامع چمن پهتاک کویته است.

او صحبت‌هایش را با این جمله غیرمنتظره آغاز کرد: ما قرآن داریم، حدیث رسول داریم، امت اسلامی داریم، کشورهای اسلامی داریم و امام خمینی نداریم.

مولانا عطاءالرحمان ادامه داد: امام خمینی یک شخصیت دینی را به صدر حکومت آورد و این اتفاق بی‌سابقه‌ای در تاریخ معاصر بود.

اما این عالم اهل سنت پاکستانی،‌ اهمیت انقلاب امام خمینی را در نگاه ویژه آن به انسانیت می‌داند، او معتقد است: امروز دیگر کاملاً مشخص شده است که در سراسر جهان، امنیت انسانیت، تحفظ جان و مال و آبروی مردم، به بهترین نحو در راه اسلام ممکن است.

مولانا عطاءالرحمان گفت: آن وقتی که این انقلاب پیروز شد و ما نظاره‌گر آن بودیم، خیال می‌کردیم که این حرف‌ها یک شعار است، اما امروز که به ایران آمده‌ام و می‌بینیم که بنیاد هر نهاد و اداره و سازمانی یک آیه قرآن یا یک حدیث اسلامی است، و سیستم اسلامی در جامعه پیاده شده است متوجه می‌شویم که امام چه می‌گفت.

رئیس بیمارستان الخدمت کویته یک نکته مهم کار امام را  کنار گذاشتن دشمنی بین شیعه و سنی دانست و گفت: همین الآن هم فتوای رهبر انقلاب مبنی بر عقلانیت در دین و کنار گذاشتن اعمالی که دین را وهن می‌کند و به مقدسات اهل سنت توهین می‌کند، واقعاً دل‌های اهل سنت را به ایران نزدیک کرد. این یک مسلک قرآنی و سنت نبوی است، همان‌طور که انقلاب امام خمینی نه ایرانی است و نه شیعی، این یک انقلاب اسلامی است. امام هفته وحدت را ایجاد کرد و گفت هر کس که به دشمنی با اهل سنت و یا شیعه می‌پردازد، نه شیعه است و نه سنی. انقلابیون ایران هم می‌گفتند که "ما نه مدافع ایران هستیم و نه مدافع فارسی، ما مدافع اسلام هستیم."، این یعنی اتحاد، و این از معجرات انقلاب ایران است.

اسحاق‌خان خاکوانی:تا به حال ندیده‌ام که کسی در جامعه پاکستان علیه امام خمینی حرفی بزند

اسحاق‌خان خاکوانی نماینده سابق مجلس پاکستان است و دو بار هم وزیر فدرال راه‌آهن و آی‌تی بوده است.

خاکوانی درباره تأثیر انقلاب امام خمینی در پاکستان گفت: امام خمینی هم در پاکستان و هم جهان اسلام تأثیرات بسیار ویژه‌ای داشت. فکر انقلابی ایشان مردم پاکستان را بسیار تحت تأثیر قرار داد. تلاش‌های امام فقط برای کنار زدن یک حکومت نبود بلکه هدف اصلی‌ایشان این بود که سیستمی اسلامی را برپا کنند اما متأسفانه شاهد این هستیم که خیلی‌ها دوست دارند که این انقلاب را اختلاف بین شیعه و سنی مطرح کنند، در حالی که این انقلاب متعلق به تمام جهان اسلام است و این خیلی طبیعی است که دشمنان اسلام و مسلمانان هم برای شدت دادن به این موضوع وارد عمل شوند.

نماینده سابق مجلس پاکستان افزود: انقلاب امام خمینی پتانسیل این را داشت که بسیار فراتر از موقعیت فعلی در جهان تأثیر بگذارد، اما به دو دلیل این اتفاق رخ نداد؛ اول اینکه حکومت‌های کشورهای اسلامی‌، حکومت‌های مردمی نبودند و دست‌نشانده هستند و دوم اینکه در بین مردم هم آن آگاهی و بصیرت لازم به وجود نیامده است. این عدم آگاهی در کنار فقر و ضعفی که دارند سبب شده است که آنها مجبور حاکمانشان باشند و نتوانند کاری کنند.

خاکوانی در پایان گفت: 37 سال از انقلاب ایران گذشته است و تا به حال ندیده‌ام که کسی در جامعه پاکستان علیه امام خمینی حرفی بزند.

روشن: یک خمینی در پاکستان می‌خواهیم

دکتر روشن، رئیس دانشگاه بین‌المللی کویته هم در این جمع حاضر بود.

او صحبت‌هایش درباره تأثیر امام در پاکستان را این‌گونه آغاز کرد: اگر کسی مدعی تأثیر نگذاشتن انقلاب ایران در جهان باشد، حرفی غیرواقعی است. این تأثیر با گذشت سال‌ها امروز دیگر کاملاً مشخص شده است.

روشن اولین باری بود که به ایران می‌آمد و تأثیرات خود از سفر به ایران را این‌گونه بیان کرد: بنده در این سفر متوجه شدم که انقلاب ایران پیروز شده است، مردم ایران در نظامی اسلامی قرار گرفته‌اند و استعدادهایشان شکوفا شده‌ است و برای اهداف انقلاب تلاش و کوشش می‌کنند. واقعیت این است که آن تحریم‌هایی که علیه ایران اعمال شد اگر علیه هر کشور دیگری انجام می‌شد آن کشور نابود می‌شد و امروز ایران در سرافرازی ایستاده است. من مردم پاکستان را از نزدیک می‌شناسم، آنها هم مثل مردم ایران اهل پشتکار و تلاش هستند اما متأسفانه ما یک رهبر مثل امام خمینی نداریم و اصلی‌ترین مشکل ما این است. مبنای تأسیس پاکستان این بود که هویت ما اسلامی است و کشوری آزاد و اسلامی با هدف تحقق لااله الا الله تأسیس شد. این رؤیای علامه اقبال بود و محمد علی جناح نیز از طریق سیاسی این مسیر را پیش رفت، اما متأسفانه از همان روز اول ما شاهد این بودیم که نگاه خیلی‌ها از انقلابی‌گری فاصله گرفت و آن ارزش‌ها پیگیری نشد.

دکتر روشن ادامه داد: به‌محض اینکه انقلاب ایران پیروز شد هم دسیسه‌های قدرت‌ها علیه ایران شروع شد. آنها فقط از بیداری ایران نمی‌ترسیدند، بلکه می‌ترسیدند که این انقلاب سراسر جهان اسلام را بیدار کند. دقیقاً به همان شکلی که نگذاشتند پاکستان حرکتی کند، سعی کردند که ایران را هم محدود کنند و نگذارند که در سراسر جهان اسلام انقلابی ایجاد کند، اما تا اندازه زیادی موفق نشدند.

روشن در پایان گفت: من خوشحالم از اینکه می‌بینم که جوانان ایران امروز به این آرمان‌ها می‌اندیشند. این دوره زمانه، دوره رسانه‌هاست و ما شاهد این هستیم که دشمنان اسلام از این طریق به‌شدت در حال کار هستند تا جوانان جهان اسلام را جذب خود کنند و بچه‌های ما را داخل خانه‌های خودمان تحت هدف قرار داده‌اند. من معتقدم که در شرایط کنونی وظیفه رسانه‌های ما این است که به جوانان نشان دهند که اسلام چه تاریخ پرشکوه و عظمتی داشته است.

مشروح کامل این نشست منتشر می‌شود.

انتهای پیام/*

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «علمای اهل‌سنت پاکستانی: قرآن داریم، حدیث رسول داریم، امت اسلامی داریم، اما امام خمینی نداریم» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات