انتقاد شدید احزاب ترکیه از تصویب «نسل کشی ارامنه» در آلمان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری دیلی صباح،‌ سه حزب «عدالت و توسعه»، «جمهوری خلق» و «حرکت ملی» ترکیه با انتشار بیانیه ای مشترک تصویب قطعنامه «نسل کشی ارامنه در سال ۱۹۱۵» از سوی پارلمان آلمان را به شدت محکوم کرده و اعلام کردند که این قطعنامه بر پایه ادعاهای بی پایه و اساس ارامنه تهیه شده است.

گفتنی است که حزب دموکراتیک خلق ترکیه بیانیه فوق را امضاء نکرد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور، «بینعلی یلدریم» نخست وزیر و «دولت باغچه لی» رئیس حزب حرکت ملی ترکیه نیز با انتقاد از این مصوبه پارلمان آلمان بر این نکته تأکید کردند که تصویب این قطعنامه به روابط دو کشور لطمه خواهد زد.

«ابراهیم کالین» سخنگوی رئیس جمهور ترکیه نیز مصوبه پارلمان آلمان را حرکتی برخاسته از «ناآگاهی سیاسی» در این کشور اروپایی خواند.

همچنین در بیانیه ای که از سوی وزارت خارجه ترکیه منتشر شد، قطعنامه مزبور «لکه ننگی بر شهرت و اعتبار پارلمان جمهوری فدرال آلمان» خوانده شد.

گفتنی است که برغم هشدارهای ترکیه، روز پنج شنبه پارلمان آلمان در اقدامی جنجالی کشتار ارامنه توسط امپراتوری عثمانی در سال ۱۹۱۵ را «نسل کشی» اعلام کرد.

این قطعنامه، دولت وقت عثمانی را به اجرای «نسل کشی نظام مند» ارامنه و سایر اقلیتهای مسیحی در سال ۱۹۱۵ متهم می نماید.

ترکیه ضمن رد اتهام نسل کشی، وجود تلفات انسانی در جریان جنگ جهانی اول را تأیید می کند و رویداد سال ۱۹۱۵ را یک «تراژدی» برای هر دو طرف می خواند.

با آنکه نخست وزیر ترکیه پیشتر اعلام کرد که ترکیه توافق خود با اتحادیه اروپا بر سر تبادل مهاجران را لغو نخواهد کرد، اما اذعان نمود که آنکارا اقدام پارلمان آلمان را در راستای «راستی آزمایی روابط دوستانه» ارزیابی خواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «انتقاد شدید احزاب ترکیه از تصویب «نسل کشی ارامنه» در آلمان» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات