اولین نشانه های کاهش سود بانکی در بورس

اولین نشانه های کاهش سود بانکی در بورس اقتصاد > اقتصاد کلان - ایرنا خبرداد: معاون توسعه بازار شرکت فرابورس گفت: اکنون 47 نماد برای انواع اوراق در فرابورس وجود دارد و کاهش سود بانکی از سوی بانک مرکزی، بر میزان استقبال از اوراق اثر مثبت گذاشته است.

رضا غلامعلی پور به افزایش استقبال از اوراق اسلامی اشاره کرد و افزود: دنیا نسبت به اوراق اسلامی دید مثبتی پیدا کرده، زیرا بسیاری از اوراق ما پشتوانه دارد که این موضوع می تواند نویدبخش حرکت دولت به این سمت باشد.

وی گفت: با وجود تنوع اوراق به دلیل فقدان رتبه بندی و همانندی سودرسانی، برای سرمایه گذاران تفاوت زیادی ندارد کدام یک از آنها را انتخاب می کنند.

غلامعلی پور به اهمیت رتبه بندی شرکت ها اشاره کرد و افزود: در دنیا، موسسه های رتبه بندی شکل گرفته و بدین ترتیب از نقش ضامن در انتشار اوراق کاسته شده است. برای نمونه شرکت های معتبر و کم ریسک می توانند اوراقی با سود هشت درصد منتشر کنند اما شرکت های دارای نقاط ضعف و ریسک بالا، اوراق با سود بالاتر مانند 12 تا 15 درصد را منتشر می کنند و بدین ترتیب سرمایه گذاران می توانند از بین آنها انتخاب کنند.

وی ادامه داد: اکنون به دلیل نبود سازوکار رتبه بندی ناچاریم یک ضامن برای انتشار اوراق در نظر بگیریم.

غلامعلی پور گفت: با توجه به تعیین ضامن برای انتشار اوراق، سرمایه گذاران تفاوتی میان خرید اوراق و سرمایه گذاری در بانک احساس نمی کنند.

معاون توسعه بازار شرکت فرابورس به انتشار «اوراق به کسر» اشاره کرد و افزود: انتشار این نوع اوراق از مصوبات بسیار مترقی کمیته بورس به شمار می رود که اجازه آن از دو سال پیش صادر شده است.

اوراق به کسر اوراقی است که به قیمت کمتر از قیمت اسمی آن از سوی سرمایه‌گذار خریداری می‌شود.

وی گفت: براساس سیاست جدید، ناشر می تواند بر اساس نرخ بازار، اوراق را انتشار داده و بر اساس آن، عرضه مجدد کند.

غلامعلی پور افزود: فرهنگ سازی اینکه هر تامین مالی روش خاص خود را دارد، ضروریست و سازمان بورس ایران، فرابورس و رسانه ها باید در این باره اقدام کنند.

غلامعلی پور به حذف موازی کاری در انتشار اوراق اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی به شهرداری ها برای انتشار اوراق مشارکت مجوز می دهد و دولت مجوز بانک مرکزی را صادر می کند. سازمان بورس نیز با مجوز سایر بخش ها موافقت می کند اما در نهایت همه این اوراق به بازار ثانویه وارد می شود.

معاون توسعه بازار شرکت فرابورس همچنین بازنگری در چگونگی عرضه اوراق را خواستار شد و افزود: عرضه اوراق نباید فقط بصورت عمومی باشد، بلکه باید بطور خصوصی نیز انجام شود.

22339

 

کلید واژه ها: بورس تهران -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اولین نشانه های کاهش سود بانکی در بورس» اینجا کلیک کنید. در صورتی که در خبر منتشر شده تخلفی مشاهده میکنید و یا نیاز به ارتباط با واحد حقوقی پایگاه نشر اخبار دارید روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات